Antywirus czy EDR? Różnice i zalety

Co wybrać do ochrony firmy? Antywirusa czy rozwiązanie EDR? Nie jest to trywialne pytanie.

Cyberataki stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich liczba ciągle rośnie. Aby móc z nimi walczyć, firmy potrzebują odpowiednich środków. Częścią tego arsenału są rozwiązania antywirusowe oraz EDR (Endpoint Detection and Respose). Jakie są między nimi różnice? Przyjrzyjmy się tej nie tak już nowej koncepcji.

Rozwiązania antywirusowe

Definicja

Przyjmuje się, że antywirus to oprogramowanie, które wykrywa i niszczy wirusy atakujące pamięć komputera.
Rozwiązania antywirusowe istnieją od wielu lat i chronią urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem.

Program antywirusowy to aplikacja, której celem jest wykrywanie i usuwanie wirusów i innych złośliwych narzędzi z komputera.

Rola

Antywirus skanuje dane, strony WWW, pliki oraz aplikacje, które docierają do chronionego urządzenia. Pliki są skanowane, by określić, czy stanowią potencjalne zagrożenie. W zależności od wyniku skanowania antywirus może zezwolić na uruchomienie pliku, zablokować go lub umieścić w kwarantannie.

Funkcjonowanie

Program antywirusowy inicjuje skanowanie w momencie uruchomienia lub kopiowania złośliwego programu. Jego działanie jest oparte na swego rodzaju słowniku: jeżeli dany złośliwy program jest w nim ujęty, może zostać zablokowany, poddany kwarantannie lub usunięty.

Aby możliwe było reagowanie na nowe zagrożenia pojawiające się każdego dnia, baza danych z sygnaturami zagrożeń musi być regularnie uaktualniana.

Ograniczenia

Możliwości reagowania antywirusa są ograniczone do wirusów i złośliwych programów, co stanowi problem, ponieważ atakujący mogą omijać mechanizmy wykrywania korzystające z sygnatur. Służą do tego m.in. techniki unikania wykrycia oraz wirusy polimorficzne, które są w stanie modyfikować swój kod. 

Mówiąc ogólnie, antywirus potrafi wykrywać wyłącznie znane zagrożenia. Jeżeli antywirus nie jest uaktualniony lub mamy do czynienia z całkowicie nowym zagrożeniem, złośliwy program może nie zostać wykryty od razu, co prowadzi do ryzyka infekcji.

Korzyści

 • Cena – programy antywirusowe zwykle są niedrogie.
 • Efektywność w odniesieniu do zagrożeń wewnętrznych. Nie można odinstalować lub zmodyfikować antywirusa bez odpowiednich uprawnień.

EDR (Endpoint Detection & Response)

Definicja

Akronim EDR został po raz pierwszy użyty w 2013 r. przez Antona Chuvakina z organizacji Gartner i oznacza „Endpoint Detection and Response”, czyli wykrywanie i reagowanie na punktach końcowych.

Rozwiązania EDR oferują ochronę punktów końcowych i możliwości wykrywania zagrożeń wykraczające poza złośliwe programy.

Funkcjonowanie

EDR identyfikuje określone wzorce działań i wykrywa anomalie. W trakcie działania rozwiązanie gromadzi dane telemetryczne i informacje dotyczące zachowania procesów na terminalach, a następnie wysyła je do scentralizowanej bazy danych, gdzie są poddawane korelacji i analizie.

Rozwiązania EDR korzystają ze sztucznej inteligencji. Dzięki wbudowanym funkcjom uczenia maszynowego i zaawansowanym technologiom, EDR może identyfikować nietypowe zachowanie i reagować w odpowiedni sposób.

Korzyści

 • Większe możliwości wykrywania. EDR pozwala na zarządzanie dużą liczbą punktów końcowych.
 • Wykrywanie zaawansowanych zagrożeń. EDR umożliwia skuteczną walkę z dopiero powstającymi i nieznanymi zagrożeniami.
 • Większa widoczność. EDR oferuje kontekst, a także informacje o przebiegu oraz rozprzestrzenianiu się ataku. Dzięki tym danym możliwe jest prowadzenie cyfrowych prac dochodzeniowych.
 • Możliwość wykrywania proaktywnego. EDR nie jest ograniczony do samego wykrywania – szuka także nietypowych i podejrzanych wzorców aktywności. Pozwala to na opracowanie znacznie skuteczniejszej strategii ochrony.
 • Automatyzacja. Rozwiązanie EDR jest wysoce zautomatyzowane i działa w czasie rzeczywistym, a jak wiadomo – prędkość działania systemu ochrony jednoznacznie przekłada się na jego efektywność. Agenty EDR są instalowane na wszystkich punktach końcowych, co pozwala na błyskawiczną analizę incydentów.
 • Agent jest lekki, dzięki czemu zużycie zasobów punktu końcowego jest minimalne.

W skrócie – rozwiązanie EDR wykrywa, analizuje i neutralizuje cyberzagrożenia.

EDR czy antywirus? Co wybrać?

 • Działanie proaktywne: antywirus wymaga uaktualniania, podczas gdy EDR proaktywnie wykrywa potencjalne zagrożenia.
 • Szerszy zakres ochrony: antywirus chroni przed złośliwym oprogramowaniem, podczas gdy EDR wykrywa wirusy i złośliwe programy, a także monitoruje podejrzany ruch i ataki bezplikowe.
 • Prędkość: EDR działa w czasie rzeczywistym.
 • Nieznane zagrożenia: w przeciwieństwie do antywirusa EDR wykrywa także nieznane zagrożenia. Rozwiązania EDR są projektowane z myślą o zapewnieniu ochrony przed wszystkimi rodzajami cyberataków.

O ile w przypadku ochrony komputera w domu antywirus jest rozwiązaniem wystarczającym, w kontekście infrastruktury firmowej zaleca się wdrożenie technologii EDR niezależnie od rozmiaru organizacji i liczby stacji roboczych. Główna różnica między tymi kategoriami produktów leży w technikach wykrywania zagrożeń. Antywirus w dalszym ciągu ma swoje zastosowanie, jednak należy mieć świadomość jego ograniczeń.

Źródło: tehtris.com/en/blog/antivirus-edr-understanding-the-differences-and-their-advantages