Ktoś sprzedaje dane klientów z 4 polskich banków

Jak informuje serwis niebezpiecznik.pl, po 3 złote za rekord (z możliwością negocjacji ceny przy większych zakupach) - takie ogłoszenie ukazało się na polskim forum w Torze:

Skąd pochodzą rekordy, oto jest pytanie. Ale skoro są to te same informacje dot. klientów różnych banków, obstawiamy jakiegoś pośrednika, być może z branży kredytowej lub windykacyjnej? Co łączy tylko te 4 banki? Warto zauważyć, że loginów i haseł brak — pytanie czy na podstawie informacji z pliku nie da się zrobić resetu haseł / numerów telefonów przez infolinię?

Co do sprzedawcy, jedną sprzedaż ma już zrealizowaną a i ta transakcja należy do pewniejszych, bo sprzedawca jest otwarty na escrow, czyli usługę pośrednictwa w sprzedaży, co oznacza, że w skrócie: sprzedawca otrzyma pieniądze, a kupujący wykradzione dane, po potwierdzeniu że i wpłata i dane są poprawne. Potwierdzenia dokonuje niezależny zaufany użytkownik forum.

To ogłoszenie generuje ciekawy dylemat. Czy polskie banki, niczym Facebook i Amazon, powinny skupować takie wykradzione bazy danych? A nawet jeśli podejmą decyzję na tak (zostawmy na razie etykę), to czy takie działanie będzie w świetle prawa nie narazi ich na odpowiedzialność?

Źródło: niebezpiecznik.pl