W tym artykule przyjrzymy się złośliwemu pakietowi Purple Fox, który po raz pierwszy został wykryty cztery lata temu, i pokażemy, jak narzędzia firmy TEHTRIS radzą sobie z jego neutralizacją. Przy okazji zademonstrujemy, jak działa XDR.
Czy słyszałeś kiedyś termin „stalkerware”? Jest to połączenie angielskich słów „stalker” (prześladowca) oraz „software” (oprogramowanie). Mamy zatem do czynienia z oprogramowaniem, które potrafi szpiegować określoną osobę lub firmę, bez wiedzy ofiary. Narzędzia stalkerware można kupić na wielu stronach w internecie i często nazywa się je „legalnym oprogramowaniem szpiegowskim”.
XDR i EDR to technologie, o których w branży bezpieczeństwa IT mówi się coraz cześciej. Jakie są jednak różnice między tymi podejściami i w czym leży siła poszczególnych technologii? Rozwiązania EDR (Endpoint Detection and Response) gromadzą i analizują dane z punktów końcowych, by identyfikować niestandardowe zachowania, prowadzić badania dotyczące incydentów i generować alerty wskazujące na zagrożenia.
Cyberataki stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich liczba ciągle rośnie. Aby móc z nimi walczyć, firmy potrzebują odpowiednich środków. Częścią tego arsenału są rozwiązania antywirusowe oraz EDR (Endpoint Detection and Respose). Jakie są między nimi różnice? Przyjrzyjmy się tej nie tak już nowej koncepcji.
Cyberbezpieczeństwo dotyczy wszystkich sektorów biznesu - niezależnie od rozmiaru. Niestety małe firmy często bagatelizują ryzyko, co stanowi dodatkowe zaproszenie dla atakujących.