Fakty i mity na temat bezpieczeństwa danych w chmurze

Rosnąca popularność cloud computingu wpływa na coraz szersze zainteresowanie zewnętrzną infrastrukturą informatyczną, która zastępuje firmową serwerownie wymagającą sporych nakładów finansowych i przystosowania pomieszczenia. Jednak często decyzje o odpowiednich wdrożeniach powstrzymują obawy o bezpieczeństwo danych.

Analizy jednoznacznie pokazują rosnące zainteresowanie przetwarzaniem danych w chmurze, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, niezależnie od wielkości danego podmiotu. Mimo wszystko barierę wejścia często stanowi obawa o poziom bezpieczeństwa. Choć jak pokazują badania firmy NetIQ, aż 51% menedżerów IT uważa, że stosowanie technologii w chmurze zwiększa bezpieczeństwo danych, to utarte przekonania są bardzo silne. Zweryfikujemy, które z powtarzanych opinii rzeczywiście są prawdziwe.

Nie wiadomo gdzie trafiają dane w chmurze

Pojęcie chmury jest często nadużywane w marketingowej promocji produktów informatycznych i przez to często kojarzone bywa z czymś nieuchwytnym i mglistym. Tymczasem chmura działa w oparciu o serwery umieszczone w konkretnych Data Center. Przy zawarciu umowy klient może zweryfikować lokalizację miejsca, gdzie trafią jego dane. – W przypadku wyboru zewnętrznych usług serwerowych i związanych z tym obaw o kwestie prawne warto wybrać dostawce, który zapewnia lokalizację w Polsce, dzięki czemu możemy być spokojni, że przechowywane dane są chronione w zgodzie z polskim i europejskim prawem – mówi Paweł Owczarek, Dyrektor Centrum Danych Unizeto Technologies.

Chmura to stała dostępność

Można zetknąć się ze stwierdzeniem, że korzystanie z chmury zapewnia 100% dostępności danych. Niestety takie twierdzenie jest błędne. Korzystając z infrastruktury informatycznej zawsze musimy liczyć się z możliwymi przestojami czy problemami z wydajnością. Nawet dynamiczne chmury obliczeniowe nie są w stanie zapewnić ochrony np. przed zmasowanym atakiem DDoS czy błędem administratora. Warto jednak podkreślić, że w tym przypadku mamy do czynienia z profesjonalną architekturą, która byłaby ogromną inwestycją dla firmy chcącej samemu sięgnąć po takie rozwiązanie. Data Center zapewniają odpowiednie zaplecze do funkcjonowania sprzętu, w tym różnorodne zabezpieczenia, m.in. w postaci niezależnych źródeł zasilania na wypadek awarii, monitoringu pracy serwerów i stałego sporządzania kopii zapasowych danych.

W chmurze nie mam pełnej kontroli

Infrastruktura w chmurze jest to technologia, która pozwala przede wszystkim optymalizację kosztów i wydajności. Jeżeli klient potrzebuje wyłącznie miejsca na statyczne przechowywanie danych wystarczy rozwiązanie oparte o ograniczone możliwości administracyjne, jeżeli natomiast chodzi o złożone systemy informatyczne nie ma problemu z dostępem do pełnego zarządzania serwerami. W tym wypadku wszystko zależy od zapotrzebowania i odpowiedniego wyboru z gamy rozwiązań. W pewnych przypadkach odpowiednie będzie skorzystanie z gotowego systemu dostarczanego w modelu SaaS, czyli oprogramowania jako usługi, w innych lepiej będzie skorzystać z modelu IaaS, opierającego się na dostarczeniu infrastruktury, którą możemy niemal w pełni samodzielnie kontrolować.

Źródło: Unizeto Technologies