Wydanie magazynu DLP Expert Nr 3/2020

W numerze:

Pięć czynników kształtujących ewolucję programów szkoleniowych w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa

Firmy muszą wyjaśnić swoim pracownikom, po czym rozpoznać niebezpieczne sytuacje, oraz nauczyć ich, jak odpowiednio zareagować. Niezbędnej higieny w obszarze cyberbezpieczeństwa mogą uczyć specjalne programy szkoleniowe. Aby dały one pożądane wyniki, powinny spełniać współczesne wymagania oraz być zgodne z aktualnymi trendami w edukacji korporacyjnej. Wpływ na ewolucję szkoleń w zakresie świadomości zagrożeń IT miały liczne czynniki, takie jak rozwój nowych technologii czy zmiany w kulturze organizacyjnej. Jakie trendy będą kształtować edukację korporacyjną dotyczącą cyberbezpieczeństwa w najbliższej przyszłości?

Czego pandemia może nauczyć małe firmy i dlaczego czas zmienić podejście do technologii

W wielu krajach małe firmy stanowią najliczniejszą grupę — zatrudniają one miliony pracowników oraz wnoszą ogromny wkład w globalną gospodarkę. Podmioty tej skali stanowią około 90% populacji biznesowej i odpowiadają za ponad 50% zatrudnienia na całym świecie1. W uznaniu znaczenia tego sektora Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 27 czerwca dniem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, aby „uświadomić społeczeństwu wkład tych podmiotów w zrównoważony rozwój”. Dzisiaj, gdy wiele małych firm przechodzi trudny okres w związku z pandemią, tego rodzaju inicjatywy nabierają szczególnego znaczenia. Dla tych, które chcą wrócić do gry, nadszedł czas na wdrożenie w życie wyciągniętych wniosków oraz usprawnień, które pomogą im ruszyć do przodu.

Uprawnienia administratora przysparzają problemów organizacjom

Zarządzanie rozbudowaną infrastrukturą informatyczną w firmie nie należy do najłatwiejszych zadań administratora IT. W dużych organizacjach liczba punktów końcowych, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, tablety czy smartfony, może być liczona w tysiącach. Jednym z większych problemów w takiej sytuacji jest zarządzanie dostępem do systemów i aplikacji. Brak kontroli nad uprawnieniami użytkowników może prowadzić do wielu nadużyć i często nieświadomego narażenia własnej organizacji na niebezpieczeństwo.

Cisco prezentuje 4 trendy z zakresu cyberbezpieczeństwa w nowej normalności

Pandemia sprawiła, że rola specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w biznesie znacznie wzrosła i stali się oni kluczowi dla rozwoju swoich organizacji. Plany, mające zapewnić ciągłość biznesu, które nie zawsze uwzględniały pracę zdalną, zostały poddane testowi. Działania, które stanowiły reakcję na bieżące wydarzenia, stały się elementem długoterminowych strategii. Tymczasem cyberprzestępcy wykorzystują pandemię, szukając nowych możliwości przeprowadzenia ataków, co sprawia, że bezpieczeństwo zyskuje obecnie jeszcze większe znaczenie.

Sektor edukacji łatwym celem dla cyberprzestępców

Prawie połowa polskich nauczycieli korzysta z pomocy internetu na zajęciach, głównie z języków i matematyki. Znacznie zwiększa to ryzyko cyberataku na wrażliwe dane i systemy. Już w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii ponad 75% uczelni i szkół średnich doświadczyło zagrożeń takich jak phishing czy złośliwe oprogramowanie. Pospiesznie wprowadzane w ostatnich miesiącach zdalne nauczanie dodatkowo zwiększyło podatność placówek oświaty na ataki. Konieczne jest zabezpieczenie wrażliwych informacji oraz cyberedukacja.

Jak chronić szkoły przed atakami ransomware w erze nauczania zdalnego?

W sektorze edukacji zaszły ostatnio ogromne zmiany odczuwalne dla nauczycieli, rodziców i uczniów, a także informatyków. Nie ulega wątpliwości, że ogólnoświatowy lockdown okazał się katalizatorem, który przyspieszył wprowadzenie do szkół nauczania zdalnego opartego na technologiach cyfrowych.

Chmura dynamizuje rynek finansowy Czy doprowadzi do rewolucji?

Rozwiązania chmurowe to nowoczesne usługi informatyczne polegające na udostępnianiu mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, środowiska programistycznego lub gotowych aplikacji na serwerach rozmieszczonych poza lokalną siecią firmową. Dzięki chmurze użytkownik może korzystać z tych wszystkich funkcjonalności bez konieczności zakupu na własność licencji, oprogramowania czy drogiego sprzętu. W ostatnich latach chmura, z różną intensywnością, zaistniała w Polsce niemal we wszystkich sektorach gospodarki. W sektorze finansowym, ze względu na kwestie bezpieczeństwa i wymogi regulacyjne, rozwiązania takie nie były stosowane powszechnie. Jednak teraz sytuacja się zmienia i chmura zaczyna być wykorzystywana coraz częściej. Dlaczego tak się dzieje, jakie korzyści wprowadza chmura?

Badanie Fortinet: przedsiębiorstwa muszą dostosować się do wyzwań związanych z bezpieczeństwem pracy zdalnej w długoterminowej perspektywie

Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, przedstawił wyniki „Raportu o cyberbezpieczeństwie pracy zdalnej 2020”. Publikacja poświęcona jest wyzwaniom związanym z ochroną środowisk IT, przed którymi stanęły przedsiębiorstwa w efekcie nagłego przejścia na model pracy zdalnej na początku tego roku. Poruszane są też kwestie inwestycji, które mają na celu zabezpieczenie środowiska pracy zdalnej w 2020 roku i później.

Praca zdalna. Standardowe podejście do bezpieczeństwa to za mało

Od kilku miesięcy słyszymy o wzmożonej działalności hakerów wykorzystujących to, że wiele osób przeniosło swoją aktywność zawodową do własnych domów. Słabo zabezpieczony sprzęt, niepotrzebne dostępy do danych firmowych, współdzielenie komputerów z bliskimi czy w końcu zwykła nieostrożność mogą wyrządzić przedsiębiorstwom ogromne szkody. Czy da się im zapobiec? Pomogą technologie, zewnętrzni doradcy oraz szkolenia pracowników.

Transformacja cyfrowa w erze post-pandemicznej: open source pomaga uodpornić firmy na nieoczekiwane zdarzenia

Potencjał rozwiązań o otwartym kodzie źródłowym został dostrzeżony na długo przed pandemią, jednak nikt nie spodziewał się tego, jak przydatny będzie teraz. W raporcie firmy Red Hat pt.: „The State of Enterprise Open Source2” z 2020 roku 95% respondentów twierdzi, że open source jest ważny dla ogólnej strategii przedsiębiorstwa. Pokładając nadzieję w open source jako kluczowym elemencie transformacji cyfrowej, specjaliści zauważyli również, że jest on coraz częściej wykorzystywany w kategoriach, które z natury były przypisane do oprogramowania zastrzeżonego — np. podczas analizy, zarządzania chmurą, zapewniania bezpieczeństwa czy przechowywania danych.

Czego nauczyły nas cyberataki w dobie COVID-19?

Według analityków z FortiGuard Labs firmy Fortinet okres pandemii jest czasem wielkich żniw dla cyberprzestępców. Korzystają oni z dobrze sprawdzonych metod, które zapewniają im wysoką efektywność. Najskuteczniejszym działaniem prewencyjnym, które powinni podjąć użytkownicy komputerów oraz urządzeń mobilnych, jest zadbanie o cyberhigienę, stosowanie technicznych zabezpieczeń oraz udział w szkoleniach mających na celu uświadamianie, jak zachować się w obliczu wszechobecnych cyberzagrożeń.

Od zmniejszenia ryzyka po uzyskanie nowych możliwości

Jednym z największych zagrożeń dla ciągłości biznesowej jest oczywiście cyberprzestępczość, a w szczególności ataki ransomware. Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę Cybersecurity Ventures, w 2021 roku co 11 sekund jakaś firma będzie padać ofiarą takich ataków. Ponieważ średni okup płacony cyberprzestępcom w takich przypadkach wzrósł na początku 2019 roku o około jedną trzecią, do 111 tys. dol. amerykańskich, przeciwdziałanie atakom ransomware jest traktowane priorytetowo przez każdego dyrektora ds. informatycznych. Potwierdził to nasz ostatni raport, który wykazał, że prawie jedna trzecia (31%) decydentów w krajach EMEA uważa zagrożenia cybernetyczne za najważniejszy problem, który wpłynie na działalność przedsiębiorstw w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Kto zarobi najwięcej na przetwarzaniu danych na brzegu sieci?

Przetwarzanie na brzegu sieci jest jednym z najważniejszych trendów XXI wieku dla branży telekomunikacyjnej i IT. Będzie odgrywać kluczową rolę we wdrożeniach 5G i rozwoju urządzeń Internetu Rzeczy. Według raportu „Telcos & Edge Computing: Opportunity, Distraction or Threat1”, przygotowanego przez organizację Vertiv i firmę analityczną Omdia, najwięcej mogą zarobić na nim telekomy, producenci aplikacji i dostawcy usług w chmurze. Czy branża telekomunikacyjna jest gotowa na czekające ją wyzwania i okazje?

Źródło: Redakcja