Życie bez urządzenia mobilnego z systemem operacyjnym na pewno byłoby uboższe o ilość informacji, które do nas trafiają. Smartfony, poza klasycznymi funkcjami telefonów komórkowych, służą nam przede wszystkim do przeglądania internetu oraz komunikowania się na portalach społecznościowych. Ważne są również multimedia, dla których systemy takie jak Android, IOS czy obecny Windows 10, stanowią najlepsze środowisko do wygodnej obsługi. Statystyki mówią o gigantycznej ilości posiadaczy tych urządzeń. Mimo to, ilość szukających dla siebie nowego smartfona wcale nie maleje.

 

Wszystko dzięki darmowym aplikacjom 

Generacja telefonów opartych o system android pokazała nam wszystkim, że człowiek może korzystać z darmowych programów ułatwiających życie bez konsekwencji. Sukces marketingowy tych urządzeń to zasługa tysięcy aplikacji, które można ściągnąć z internetu bez płacenia i w prosty sposób zainstalować. Jedyne, do czego zobowiązany jest użytkownik, to mieć urządzenie, które podoła wymaganiom danego programu. Musi udać się do sklepu ze smartfonami lub wziąć abonament z telefonem w jednej z sieci komórkowych wybierając jeden z setki dostępnych modeli. Wszystkie aplikacje, które będą nam kiedykolwiek potrzebne możemy ściągnąć z darmowych źródeł. Nawet jeżeli trafimy na płatne programy zawsze znajdą się darmowe zamienniki. Przykładem może być pakiet biurowy z arkuszem kalkulacyjnym, który można znaleźć w wersji darmowej innego producenta niż ten znany z systemu Windows. Aplikacje do liczenia kalorii czy treningu także mają dziesiątki darmowych zamienników. Możesz nawet zarządzać ogrzewaniem w domu oraz sprawdzić co dzieje się w salonie łącząc się z kamerą IP poprzez prostą aplikację w smartfonie lub tablecie. Granica jest tylko w naszej głowie.

 

Budżetowy kontra wysoka półka wydajności

Przez pewien czas urządzenia mobilne z niskiej półki cenowej (budżetowe) sprzedawały się jak świeże bułeczki. Jednak słaba jakość ich wykonania, wydajność i kilka innych wad sprawiły, że wielu użytkowników musiało przekonać się na własnej skórze, że nie warto oszczędzać. Dlatego lepiej zapłacić raz, niż dwa razy dopłacać do interesu ponosząc stratę. Szczególnie ważne dla komfortu pracy i rozrywki na smartfonie są podzespoły takie jak procesor oraz pamięć RAM. Więcej rdzeni nie zawsze znaczy lepiej. Podobnie jest z większą ilością pamięci RAM starszego typu. Mocne specyfikacją techniczną oraz posiadające duży ekran smartfony mają jedną wadę. Chodzi o długość trzymania baterii po naładowaniu. Popularne ostatnimi czasy power banki, czyli przenośne baterie z wejściem telefonicznym USB mogą niejednokrotnie nas uratować, np. w czasie wakacji. Idealny smartfon jeszcze nie powstał, ale najbliżej mu do najwyższej półki cenowej, z której urządzenia premierę mają zwykle na przełomie jesieni i zimy.