Utrzymujące się przez lata na drugim miejscu wśród użytkowników komputerów, hasło „123456” wyprzedziło „hasło”, aby stać się najbardziej popularnym na świecie – i najgorszym w 2013r.

Hasło "hasło" spadło na drugie miejsce będąc wcześniej przez 2 lata na miejscu pierwszym, jak donosi Splashdata - firma ochroniarska, która zebrała roczną listę najgorszych wyborów haseł w sieci.

Firma Adobe była nieświadomie głównym dostawcą materiału dla najnowszego badania po tym jak straciła informacje o 48 mln użytkownikach podczas wyniszczającego naruszenia bezpieczeństwa pod koniec 2013 roku. Po bliższej analizie wycieku danych ujawniono, że w zeszłym roku użytkownicy zabezpieczali prywatne informacje o swojej tożsamości on-line używając bardzo oczywistych haseł.

"Widząc na tej liście hasła takie jak "adobe123" i "Photoshop" zrezygnuj z tworzenia hasła opierając się o nazwę strony internetowej lub aplikacji, do której masz dostęp",

- mówi SplashData prezes Morgan Slain.

Większość z tych haseł nie jest przechowywana w postaci skrótów, ale w postaci zwykłego tekstu i to w dodatku bardzo słabego, przez co są łatwe do odgadnięcia. Wśród najłatwiejszy do złamania są słowa i wyrażenia występujące w słownikach.

Najgorsze wybory haseł określone przez SplashData w 2013 roku to hasła: 123456, hasło, 12345678, qwerty, abc123, 111111, iloveyou, adobe123, admin, monkey, shadow, sunshine, księżniczka, 000000, hasło1.

"Innym ciekawym aspektem tegorocznej listy jest to, że jest więcej krótkich haseł numerycznych, chociaż strony zaczynają domagać się silniejszych haseł„

- powiedział Slain.

Na przykład, nowością na tegorocznej liście są proste i łatwe do odgadnięcia hasła, takie jak ”1234” na miejscu nr 16, „12345" na miejscu nr 20 i ”000000” na miejscu nr 25.

Ci, którzy mają problemy z zapamiętywaniem haseł mogą użyć menedżera haseł, takich jak Bitdefender Wallet, który przechowuje numery kont bankowych, numery PIN, nazwy użytkownika i hasła do stron internetowych, wiadomości e-mail i wiele innych. Bitdefender Wllet jest dostępny, jako część najnowszego oprogramowania Bitdefender Internet Security i Total Security 2014.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe