Raport dotyczący bezpieczeństwa w Internecie opublikowany przez HP

HP opublikował raport na temat największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w Internecie w 2011 r. (2011 Top Cyber Security Risks Report), który wskazuje na rosnące wyrafinowanie, ryzyko, a także dotkliwość ataków.

Raport wskazuje na stale zmieniającą się motywację hakerów, co ma związek z rosnącym znaczeniem grup „haktywistów”, takich jak Anonymous i LulzSec, które przeprowadzają dobrze zorganizowane ataki w odwecie za działania postrzegane przez nich jako niekorzystne. Oprócz zmiany motywacji, dokonuje się postęp w zakresie technik ataków, które wskutek naruszenia bezpieczeństwa coraz częściej kończą się powodzeniem. W efekcie przedsiębiorstwa i instytucje rządowe mają do czynienia z nowymi wyzwaniami w obszarach oceny i eliminowania ryzyka.

Dawniej liczba ujawnianych rocznie podatności była wskaźnikiem aktualnego stanu bezpieczeństwa, ułatwiającym przedsiębiorstwom i instytucjom wyznaczenie priorytetów obrony. Z raportu HP wynika, że obecnie sama liczba ujawnianych luk nie jest miarodajnym wskaźnikiem sytuacji w obszarze bezpieczeństwa. Pomimo stale spadającej liczby nowo ujawnionych luk, występuje duża liczba podatności nieujawnionych, nieznanych szerzej w branży bezpieczeństwa.

„Aby ochronić przedsiębiorstwa i instytucje przed różnego rodzaju atakami, HP powołał międzynarodowy zespół ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa, którzy poszukują nieujawnionych podatności” — powiedział Michael Callahan, wiceprezes ds. światowego marketingu produktów i rozwiązań, dział Enterprise Security Products, HP. „Informacje uzyskane dzięki tym badaniom są wykorzystywane przy opracowywaniu rozwiązań HP służących do zabezpieczenia przedsiębiorstw. Staramy się w ten sposób prewencyjnie zmniejszać ryzyko”.

Nowe okoliczności powstawania luk w zabezpieczeniach

Od 2006 r. liczba nowo ujawnianych luk w zabezpieczeniach aplikacji komercyjnych powoli spada i w 2011 r. była mniejsza o prawie 20% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jednak z raportu wynika, że spadek ten nie oznacza zmniejszenia ryzyka.

Spadek ten jest spowodowany kilkoma czynnikami, między innymi pojawieniem się czarnego rynku wymiany informacji o lukach w zabezpieczeniach. Ponadto rozpowszechnienie się aplikacji internetowych tworzonych na zamówienie, takich jak sklepy internetowe, otworzyło pole dla wyjątkowych, ukierunkowanych ataków, których wykrycie i wyeliminowanie wymaga dużej wiedzy.

Oto najważniejsze wnioski z raportu:

 • Chociaż liczba doniesień o nowych lukach w zabezpieczeniach spada, liczba ataków w drugim półroczu 2011 wzrosła ponad dwukrotnie (wg pomiarów systemów zapobiegania włamaniom HP TippingPoint).

 • Prawie 24% wykrytych w 2011 r. podatności w aplikacjach komercyjnych to luki o stopniu istotności 8-10. Takie luki mogą prowadzić do zdalnego wykonania kodu, co jest najbardziej niebezpiecznym rodzajem ataku.

 • Ok. 36% wszystkich podatności występuje w komercyjnych aplikacjach internetowych.

 • Ok. 86% aplikacji internetowych jest podatnych na atak typu „injection”, tzn. polegający na uzyskaniu przez hakera dostępu za pośrednictwem serwisu do jego wewnętrznej bazy danych.

 • W 2011 r. nadal były popularne zestawy narzędziowe ułatwiające przeprowadzenie ataku z wykorzystaniem określonej luki, (tzw. exploit toolkit), co wynika z dużej skuteczności takiej metody. Takie „zestawy do ataków”, sprzedawane w sieci, umożliwiają hakerom dostęp to systemów informatycznych przedsiębiorstw i kradzież poufnych danych. Na przykład zestaw Blackhole Exploit Kit, używany przez większość przestępców internetowych, uzyskał pod koniec listopada 2011 r. wskaźnik skutecznego infekowania wynoszący ponad 80%, co jest niezwykle wysoką wartością.

W celu zwalczania zagrożeń bezpieczeństwa, HP oferuje platformę HP SIRM (Security Intelligence and Risk Management — analiza danych i zarządzanie ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa). HP SIRM umożliwia analizę środowisk tradycyjnych, mobilnych i opartych na przetwarzaniu w chmurze, dzięki czemu pozwala na adaptowanie środków obrony w zależności od specyficznych zagrożeń występujących w danej organizacji.

Metodyka

Cyber Security Risks Report jest publikowany od 2009 r. w cyklu półrocznym przez HP DVLabs — wysokiej klasy ośrodek badawczy zajmujący się analizą i wykrywaniem podatności w systemach IT. HP DVLabs analizuje dane dotyczące wykorzystania podatności, gromadzone z tysięcy zainstalowanych systemów HP TippingPoint. Dane są następnie korelowane z informacjami z następujących źródeł:

 • Zero Day Initiative — realizowany pod nadzorem HP DVLabs program badawczy mający na celu podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez rozpoznawanie wad oprogramowania umożliwiających ataki i naruszenia bezpieczeństwa.

 • Open Source Vulnerability Database — niezależna baza danych oparta na modelu open source, utworzona i wykorzystywana przez środowisko specjalistów w zakresie luk w zabezpieczeniach.

 • Dane nt. aplikacji internetowych pochodzące z grupy ds. badań bezpieczeństwa internetowego (Web Security Research Group) w HP Fortify Application Security Center — ośrodku, który ułatwia specjalistom ds. bezpieczeństwa i zapewnienia jakości oraz programistom zabezpieczanie aplikacji internetowych w przedsiębiorstwach, a także w działach HP Software Professional Services i HP Fortify on Demand.

 • Dane z HP DVLabs są także przekazywane do HP Information Security Pulse — bezpłatnej aplikacji mobilnej, która umożliwia specjalistom ds. bezpieczeństwa informatycznego monitorowanie w czasie rzeczywistym aktualnych tendencji w zakresie ataków internetowych. Aplikacja ta jest obecnie dostępna na platformę HP webOS, a wkrótce zostanie udostępniona także na urządzenia z systemami Apple iOS oraz Android.

  W dniach 4–7 czerwca w Las Vegas odbędzie się jedna z najważniejszych konferencji dla klientów HP pod nazwą HP Discover.

  Doroczna konferencja poświęcona bezpieczeństwu przedsiębiorstw pod nazwą HP Protect odbędzie się w dniach 10–12 września w Nashville w stanie Tennessee.

  Pełen raport dostępny jest tutaj

  Źródło: HP