Prawie połowa urządzeń sprzedawanych na aukcjach internetowych zawiera dane swoich poprzednich właścicieli!

Specjaliści z Kroll Ontrack kupili 122 używane dyski i urządzenia mobilne w popularnych serwisach aukcyjnych, a następnie odzyskaliśmy z nich dane - wnioski z tego eksperymentu są bardzo niepokojące.

Pamiętaj o tym, że na smartfonie, tablecie i dysku twardym przechowujesz ogromne ilości informacji o sobie, swoich bliskich, o planach biznesowych, wynikach finansowych i wiele więcej. Czy na pewno chcesz się tym dzielić z obcymi ludźmi?

Prawie połowa urządzeń sprzedawanych na aukcjach internetowych zawiera dane swoich poprzednich właścicieli, mimo, że większość sprzedawców używanego sprzętu podejmuje próby ich kasowania. Do takich wniosków prowadzi analiza wyników najnowszego badania przeprowadzonego przez Blancco Technology Group i Kroll Ontrack. Jeśli chcesz sprzedać swój telefon, laptop, tablet lub jakiekolwiek inne urządzenie, na którym przechowywałeś dane – niech wyniki naszego eksperymentu będą dla Ciebie przestrogą!

W serwisach aukcyjnych, takich jak Amazon, eBay i Gazelle.com zakupiliśmy 122 nośniki – dyski twarde typu HDD i SSD oraz urządzenia mobilne jak telefony czy tablety. Okazało się, że aż na 48% zakupionych z drugiej ręki dysków znajdowały się szczątkowe dane, możliwe do odzyskania przez naszych specjalistów. Co więcej – aż z 35% urządzeń mobilnych odzyskaliśmy emaile, historie połączeń, wiadomości tekstowe, zdjęcia i filmy wideo.

Trzy czwarte nośników wciąż zawierało dane, pomimo że sprzedawcy próbowali je usunąć przed sprzedażą. Oznacza to, że pomimo wzrastającej świadomości użytkowników i sprzedawców o konieczności kasowania danych (w zeszłym roku przeprowadziliśmy badanie, w którym przepytaliśmy sprzedawców czy i jak usuwają dane ze sprzedawanych urządzeń), wciąż niewielu z nich wie jak robić to prawidłowo.

Skutki niewiedzy mogą być niebezpieczne – z dwóch spośród zakupionych przez nas urządzeń, udało się odzyskać dane, dzięki którym ustalenie tożsamości poprzednich właścicieli było bardzo proste. Gdyby te dane dostały się w niepowołane ręce, osoby te mogłyby być narażone na kradzież tożsamości, zamieszanie w proceder wymuszenia i kradzieży (na przykład poprzez zakupy online), a także szantaż i wiele innych nieprzyjemności, wynikających z wycieku wrażliwych danych.

Zobacz pełne wyniki badań

Źródło: Kroll Ontrack