Szkodliwe załączniki

Ku zaskoczeniu wszystkich, początek sezonu wakacyjnego w tym roku nie rozpoczął się jak każdy poprzedni zwiększoną ilością spamu w kategorii podróże i turystyka. Spamerzy za to zaserwowali turystom maile zawierające fałszywe potwierdzenia rezerwacji hotelowych. Szczegóły potwierdzenia rezerwacji miały znajdować się w załączniku, który tak naprawdę był szkodliwym elementem.

Jak zauważają specjaliści Kaspersky Lab, pomimo słabej jakości tej wysyłki masowej, w środku sezonu urlopowego wiele osób może paść ofiarą takich oszustów. Należy pamiętać, że firmy nie wysyłają raczej potwierdzeń rezerwacji hotelowych w skompresowanym archiwum ZIP.

Innym przykładem spamu zawierającego w załączniku wiadomości email szkodliwe oprogramowanie był ten z fałszywym zdjęciem - rzekomo zrobionym adresatowi wiadomości. W treści wiadomości, odbiorcy grożono procesem sądowym za umieszczanie zdjęć w Internecie bez zgody właściciela. Rzekome zdjęcie, analogicznie do wcześniejszego załącznika, znajdowało się w archiwum ZIP. To zagrożenie ciągle podlega modyfikacją. W treści mail-a można znaleźć informacje sugerujące, że odbiorca dostał mandat, a w załączniku znajdują się zdjęcia z monitoringu drogowego. Kolejnym razem informacja dotyczy rzekomych zdjęć, w których adresat prowadzi pod wpływem alkoholu. Pod żadnym pozorem nie wolno klikać załączonego odsyłacza lub pobierać dołączonego archiwum.

Koko koko Euro spoko

Kaspersky Lab zauważył także, że w związku z trwającymi w czerwcu Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej nasiliła się ilość niechcianych wiadomości dotycząca tego zagadnienia. Prócz ofert dotyczących biletów na Euro oraz pokoi i mieszkań do wynajęcia w miastach rozgrywek piłkarskich, spamerzy postawili także na bilety na transmisje meczy na żywo na dużych ekranach. Reklamowali także strony związane z Euro 2012 oraz transmisje online meczy na żywo.

Statystycznie rzecz ujmując

Wśród państw wysyłających najwięcej spamu do krajów europejskich, królują Chiny, które zwiększyły swój udział, w stosunku do maja, o blisko 50%, odpowiadając za ponad 36% spamu trafiającego do Europy. W rankingu zabrakło Polski ale za to pojawiły się Włochy i Niemcy odpowiadając kolejno za 1,5% oraz 0,91% spamu rozsyłanego w regionie europejskim.

Jeśli chodzi o spam kierowany do Stanów Zjednoczonych to tak jak w maju za największą jego ilość odpowiadają same Stany Zjednoczone z wynikiem 39,2%. Jedna czwarta spamu kierowanego do USA pochodzi z Azji.

Najczęściej rozprzestrzenianym szkodliwym programem za pomocą poczty email był Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen występujący w co dziesiątym mail-u ze szkodliwym oprogramowaniem. Szkodnik ten korzysta ze spoofing-u i występuje w postaci strony HTML. Ponadto w raporcie możemy przeczytać o nim: „jest rozsyłany wraz z wiadomością phishing-ową zawierającą odsyłacz do fałszywej strony przypominającej stronę znanego banku lub systemu e-płatności, na której użytkownik jest proszony o podanie loginu i hasła”.

Spam należący do kategorii „Finanse osobiste” zajął pierwsze miejsce w czerwcu wynosząc 73,9%. Specjaliści z Kaspersky Lab sądzą, że może mieć to związek z utratą przez wielu ludzi pracy w dobie kryzysu gospodarczego. Przyczynić się do tego też mógł okres wakacyjny, który sprzyja śledzeniu informacji dotyczących nowych możliwości zarobku przez bezrobotnych. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się spam serwujący, ponad siebie, oszustwa komputerowe.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu oraz do zachowania czujności podczas otwierania wiadomości ,co do których pochodzenia mamy wątpliwość.

Na podstawie Kaspersky Lab

Źródło: Redakcja