„New York Times” opublikował artykuł – z wkrótce mającej się ukazać książki reportera NYT Davida Sangera

„Confront and Conceal: Obama’s Secret Wars and Surprising Use of American Power”,

który potwierdza, że robak Stuxnet został stworzony wspólnie przez Stany Zjednoczone i Izrael.

Jak donosi The New York Times – prezydent Obama, na początku swojej kadencji tajnie zlecił skomplikowany cyberatak na Irański system komputerowy.

Sanger podczas pracy nad książką w ciągu 18 miesięcy, przeprowadził wywiady z byłymi oraz obecnymi amerykańskimi, europejskimi i izraelskimi przedstawicielami zaangażowanymi w projekt o nazwie „Olympic games”. Wszyscy z nich pozostali anonimowi ze względu na tajność operacji.

Projekt „Olympic games” rozpoczął się podczas kadencji prezydenta Busha i był kontynuowany przez Obamę pomimo przypadkowego „wycieku” latem 2010 na skutek błędu programowania, który pozwolił robakowi rozprzestrzenić się po świecie przez Internet. Kod programu po zbadaniu przez ekspertów od bezpieczeństwa został nazwany: Stuxnet.

Eksperci badający Stuxnet nie byli w stanie określić, że to Stany Zjednoczone i Izrael są jego autorami – pomimo że to właśnie te kraje były podejrzewane o jego stworzenie.

Jakkolwiek wiadomo, że Stany Zjednoczone posiadają cyberbroń, nigdy dotąd nie przyznały się do jej użycia. Raport stwierdza, że wykorzystanie robaka Stuxnet to pierwszy przypadek gdy Stany Zjednoczone użyły cyberbroni aby sparaliżować infrastrukturę innego Państwa. Kod komputerowy uczynił to co dotychczas można było osiągnąć poprzez działania służb wywiadowczych lub bombardowania.

Według Sangera – i jego rozmówców - to jednak nie Stany Zjednoczone stoją za ostatnimi atakami Flame’a na Iran i inne kraje na Bliskim Wschodzie. Według raportu Flame nie jest częścią programu „Olympic Games”.

Na podstawie Inforisktoday

Przeczytajcie całą historię na stronach New York Timesa

Źródło: Redakcja