Podczas gdy mobilne zagrożenia stają się coraz bardziej kompleksowe i zaawansowane technologicznie, F-Secure i Nokia Solutions and Networks (NSN), światowi specjaliści mobilnych rozwiązań sieciowych, połączyły swoje siły, aby zapewnić innowacyjną ochronę prywatności konsumentów i urządzeń mobilnych, z których coraz częściej korzystają. Partnerstwo to łączy wieloletnie doświadczenie obu firm w zakresie zwalczania dynamicznie rozwijających się zagrożeń.

Spadek sprzedaży komputerów PC pokazuje, że walka ze szkodliwym oprogramowaniem odbędzie się na froncie mobilnym. Liczba wykrytych złośliwych programów na smartfony i tablety kwartalnie rośnie w tempie 25%*. Co więcej, w ubiegłym roku po raz pierwszy szkodliwe oprogramowanie na platformę Android zostało wykryte poza sklepami z aplikacjami, pod postacią malvertisingu – czyli reklam, za pomocą których wykradane są dane, oraz drive-by downloads – np. pobraniem szkodliwego kodu z zainfekowanej strony www.

Tymczasem konsumenci oczekują, że dostawcy usług internetowych zapewnią im większe bezpieczeństwo w wirtualnym świecie. Jak wskazuje badanie F-Secure**, 54% osób niepokoi się, czy są bezpieczne w czasie, gdy przeglądają strony internetowe przy pomocy smartfonu. Co więcej, aż 69% osób jest przekonanych, że to firmy, które dostarczają im Internet, powinny dbać o bezpieczeństwo cyfrowych danych, takich jak zdjęcia, filmy czy hasła bankowości elektronicznej przechowywanych na tabletach czy smartfonach. Z pewnością odsetek ten będzie rósł wraz z coraz większym ruchem w kierunku rozwiązań chmurowych, w których usługi przenoszone są z urządzenia do chmury i rozwiązań sieciowych.

NSN mocno wierzy w to, że najlepsze w swojej klasie zabezpieczenia mogą być osiągnięte tylko przez połączone siły wiodących ekspertów. NSN i F-Secure rozpoczynają partnerstwo, by chronić użytkowników urządzeń mobilnych przed stale rosnącymi zagrożeniami z sieci – mówi Thorsten Robrecht, Wice Prezes w Nokia Solutions and Networks.

Jesteśmy zadowoleni z partnerstwa ze światowym liderem sieci mobilnych – mówi Samu Konttinen, Wice Prezes, Customer and Market Operations w F-Secure. Cieszymy się, że wspólnie i aktywnie będziemy walczyć z wyzwaniami, które szkodliwe oprogramowanie na urządzenia mobilne stawia przed konsumentami i dostawcami usług internetowych.

*Badanie F-Secure Digital Lifestyle Survey 2013 obejmowało wywiady online przeprowadzone wśród 6000 abonentów internetu szerokopasmowego w wieku od 20 do 60 lat z 15 krajów: Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Finlandii, Polski, USA, Brazylii, Chile, Kolumbii, Australii oraz Malezji. Badanie wykonała w kwietniu 2013 r. pracownia GfK.

**Raport zagrożeń mobilnych F-Secure, lipiec-wrzesień 2013, http://www.f-secure.com/pl/c/document_library/get_file?uuid=de438658-17df-4096-84e5-7621fd7bfeff&groupId=353587

Źródło: F-Secure