Windows XP kończy swój żywot. To najwyższy czas, by się pożegnać.
Windows XP kończy swój żywot. To najwyższy czas, by się pożegnać. Grafika: G Data

Z początkiem kwietnia, po ponad 12 latach firma Microsoft zakończy zapewniać wsparcie techniczne i pomoc dla systemu operacyjnego Windows XP oraz pakietu Microsoft Office 2003. Jaki wpływ na bezpieczeństwo użytkowników będzie miała ta decyzja? Nie pojawi się już żadna nowa aktualizacja, patch lub łatka naprawiająca groźne luki w zabezpieczeniach oprogramowania od giganta z Redmond. W opinii ekspertów G Data, korzystanie z przestarzałego systemu operacyjnego bez możliwości aktualizacji wiąże się z możliwością wystawienia na gigantyczne ryzyko.

Brak aktualizacji. Co to właściwie oznacza?

Odkrycie przez hakerów nowych luk bezpieczeństwa po dacie końcowej 8 kwietnia, może mieć fatalne konsekwencje dla użytkowników Windows XP lub Office 2003. Taka informacja bardzo szybko upowszechni się wśród tzw. black hat (1) pozwalając im na przeprowadzenie ataków z wykorzystaniem nowo odkrytej luki, a po zakończenia wsparcia ze strony Microsoftu dziura w zabezpieczeniu oprogramowania pozostanie otwarta na zawsze. Nie będzie komu jej załatać.

„Oznacza to, że nie będą już ukazywać się jego aktualizacje — w tym aktualizacje zabezpieczeń.”

– taką oto informacje możemy przeczytać na stronach Microsoftu.

Czy antywirus to rozwiązanie problemów z brakiem aktualizacji oprogramowania?

Krótko mówiąc, nie.

Wielu dostawców rozwiązań antywirusowych zapewnia, że ich produkty zapewnią bezpieczeństwo, dzięki utrzymaniu kompatybilności z systemem po dacie zakończeniu jego wsparcia. Prawdą jest, że programy antywirusowe wciąż będą działały na XP. Jednakże bezpieczeństwo oraz integralność systemu to kwestie, w których w grę wchodzą liczne i wieloaspektowe czynniki. W obu przypadkach Windows XP oraz Office 2003 staną się najsłabszymi ogniwami w długim łańcuchu bezpieczeństwa, uniemożliwiającymi zapewnienie pełnej ochrony. W związku z tym G Data Software zaleca wszystkim użytkownikom systemu Windows w wersji XP oraz oprogramowania Office w wersji 2003 ich jak najszybszą zmianę na nowsze wersje.

G Data a Windows XP.

By być pewnym dostarczenia najlepszej możliwej ochrony wszystkim klientom G Data, którzy jeszcze nie zdążyli dokonać zmiany na nowszą wersje systemu operacyjnego, chcielibyśmy zapewnić o pełnym wsparciu i kompatybilności naszego oprogramowania w wersjach Desktop 2014 oraz Biznes 12 z systemem Windows XP. Co więcej, kolejne wersje naszych antywirusów dla użytkowników domowych oraz przedsiębiorstw będą kompatybilne z kończącym swój żywot systemem.

(1) Osoby wykorzystujące do własnych, najczęściej niezgodnych z prawem, celów dziury bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym. Parafrazując filmowy cytat – „Czarny kapelusz jest zawsze podejrzany!”.

Źródło: G Data