Najciekawsze przypadki aresztowań hackerów w tym roku

Poniżej prezentujemy ciekawe przypadki aresztowań hackerów na świecie w tym roku

Zdemaskowani Anonymous

Duża operacja Interpolu z lutego tego roku odkryła 25 hackerów podejrzanych o udział w Anonymous w Europie i Ameryce Południowej. Policja przejęła od podejrzanych w wieku od 17 do 40 lat gotówkę, karty kredytowe oraz skonfiskowała sprzęt komputerowy Cała operacja przeszła do historii pod mianem "Unmask" - Operacja Zdemaskowanie. W ramach akcji odwetowej Anonymous przeprowadzili z sukcesem atak DDoS na stronę Interpolu

Najmłodszy hacker w Austrii

W kwietniu władze Austri ujęły 15 latka, który zamiast odrabiać lekcje łamał średnio trzy strony internetowe dziennie. Zanim go ujęto udało mu się włamać na serwery 259 firm. Na przesłuchaniu nastolatek stwierdził, że się nudził i chciał się sprawdzić.

Więcej: cyber arrest age when imprisoning a 15-year-old

Autor virusa Bredolab

Georgy Avanesov, - człowiek który stworzył i rozprzestrzenił wirusa Bredolab został skazany na cztery lata więzienia w Armeni. Był to pierwszy wyrok za cyberprzestępczość w tym kraju. 27 letni Rosjanin z Armeńskimi korzeniami zainfekował 30 milionów komputerów na świecie.

Więcej:sentenced to four years in prison in Armenia

Norwedzy aresztowani za atak SOCA

W maju aresztowano dwóch Norwegów (18 i 19 latka) za atak DDoS na Brytyjską Agencję Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (tłum redakcji) - UK's Serious Organised Crime Agency. Mężczyźni shackowali również Norweską grupę DNB - świadczącą usługi finansowe oraz Niemiecką gazetę: Bild. Policja twierdzi, iż aresztowała dwie osoby które jej zdaniem były najważniejsze w tych atakach.

Hacker anty-aborcyjny

W marcu 27 letni James Jeffery został skazany na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za włamanie do Brytyjskiej kliniki doradztwa ciążowego (przyp. Redkacji) (The British Pregnancy Advisory Service) która przeprowadza około 53 tys. zabiegów aborcji w Zjednoczonym Królestwie rocznie. Od czasu jego aresztowania strona kliniki jest dalej atakowana przez innych przeciwników aborcji.

Więcej: hacking The British Pregnancy Advisory Service

Członkowie LulzSec złapani

Po ujęciu lidera LulzSec Hectora Xaviera Monsegur który działał jako Sabu, agenci federalni zamknęli pięć innych osób. Zgodnie z doniesieniami Monsegur współpracował z FBI i donosił na swoich kolegów. FBI twierdzi, że "odrąbało głowę LulzSec".

Członkowie LulzSec włamali się m.in. na stronę amerykańskiej firmy "Black & Berg Cybersecurity Consulting" w ramach ogłoszonego przez nią konkursu. Nagrodą w konkursie było 10 tysięcy dolarów oraz miejsce pracy. Aby wygrać trzeba było włamać się na stronę firmy. LulzSec zamieścił na stronie swoje logo oraz informacje: "ZROBIONE, TO BYŁO PROSTE. ZATRZYMAJCIE PIENIĄDZE, ROBIMY TO DLA ZABAWY"

Więcej:Top LulzSec hackers arrested, group leader reportedly working for FBI

Rumuśnki hacker

20 letni student informatyki z Rumuni został aresztowany za włamanie do serwerów Armi USA i ujawnienie ich luk. TinKode włamał się do Pentagonu, NASA i Brytyjskiej Marynarki. Policja wyczyściła dowody jego działań - gdyż publikował je online.

Facebook

26 latek został aresztowany za włamanie do facebooka. Zwolniono go po kilku miesiącach po wygranej apelacji, Steven Mangham twierdzi, że chciał tylko pokazać luki zabezpieczeń sieciowych portalu. Za włamanie do facebooka w tym roku skazano również w Wielkiej Brytani 21 letniego Garetha Crosskey

Oszustwo bankowe online

W marcu angielscy detektywi namierzyli 37 letniego mężczyznę podejrzanego o oszustwa bankowe. Śledztwo wykazało że od półtora roku miał dostęp do kont ofiar z których bez ich wiedzy wypłacał środki.

Na podstawie HotForSecurity Blog

Źródło: Redakcja