Zasilacze UPS potrzebne są w wielu branżach, nawet pozornie niezwiązanych z serwerowniami i komputerami. Żadne duże przedsiębiorstwo nie może obyć się bez przynajmniej jednego serwera i urządzeń elektrycznych – czy to tradycyjnych komputerów biurowych, czy też specjalistycznych maszyn.

Zasilacze UPS do zadań specjalnych
Zasilacze UPS do zadań specjalnych

Na rynku dostępne są zasilacze dedykowane pod konkretne branże, opracowane na podstawie specyfiki używanych narzędzi i potrzeb przedsiębiorstw z danego sektora. I tak, zasilacze dla stoczni i statków muszą być całkowicie odporne na sól morską, zwiększoną wilgotność oraz stałe wstrząsy. Przykładem takich UPS-ów jest seria Marine z oferty Schneider Electric.

Statek morski narażony jest na awarie prądu, które mogą być bardzo niebezpieczne w skutkach. Zabezpieczenia wymagają przede wszystkim oświetlenie awaryjne, wyposażenie nawigacji, automatyzacja, czy systemy HVAC. Nawet chwilowa przerwa w dostawie prądu jest w stanie sparaliżować funkcjonowanie statku, a także wywołać panikę.

Warunki na pokładzie statku różnią się znacznie od tych na lądzie: dystrybucyjna sieć zasilająca jest nieuziemiona, a elektryczność wytworzona przez silniki statku jest różnej jakości. Dlatego energia zasilająca musi być podwójnie konwertowana dla wszystkich decydujących zastosowań. Wibracje, wstrząsy, przechyły, zmiany temperatury i ograniczona przestrzeń stanowią wyzwania dla dostosowania urządzeń. W dodatku, każde urządzenie mające wpływ na bezpieczeństwo oraz systemy związane z żeglugą muszą spełnić kategoryczne wymogi.

W skład UPS-ów Schneider Electric serii Marine wchodzą linie Galaxy (modele 3500, 5500, 7000) oraz Symmetra (MW i PX). Wszystkie wymienione produkty są trójfazowe, mają wymienne baterie i pozwalają na skalowalność sieci energetycznej przedsiębiorstwa. Tak szeroka gama zasilaczy UPS pozwala dobrać rozwiązanie skrojone na miarę również w aspekcie finansowym – podstawowe modele (3500) zapewniają, że nie płaci się za niepotrzebną moc, a do tego są skalowalne i ekonomiczne. Pozwala to wprowadzić realne oszczędności do tak ogromnego przedsiębiorstwa, jakim jest stocznia.

Uzupełnieniem są inne produkty Schneider Electric: prostowniki i przełączniki MGE static Transfer Switches. Standaryzacja dostawcy z pewnością także przyczynia się do ograniczenia kosztów, gdyż sprzęt kupiony od jednego producenta daje gwarancję, że wszystkie części będą ze sobą współdziałały. W razie problemów można skorzystać z jednego serwisu, co pozwoli oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

- Zasilacze UPS przeznaczone do przemysłu to urządzenia do zadań specjalnych. Muszą sprostać bardzo trudnym warunkom – wysokiej temperaturze, wstrząsom, zapyleniu, czy zalaniu. Ich konstrukcja jest wzmocniona i skrojona na miarę konkretnych potrzeb. Zastosowanie UPS-ów zwiększa się, zwłaszcza tam, gdzie na pierwszym miejscu stawia się bezpieczeństwo, efektywność i oszczędności. –

wyjaśnia Dariusz Koseski, Wiceprezes Schneider Electric Polska.

Źródło: Schneider Electric