Wi-Fi Alliance (WFA), ogólnoświatowe stowarzyszenie podmiotów wyspecjalizowanych w projektowaniu i wdrażaniu sieci Wi-Fi, poinformowało o przyznaniu certyfikatu Wi-Fi Alliance Passpoint dla produktów spełniających wymogi technologii HotSpot 2.0. Wśród certyfikowanych urządzeń znalazły się punkty dostępowe wykazujące się zgodnością operacyjną z nowym standardem komunikacji bezprzewodowej.

Technologia HotSpot 2.0, znana również jako Passpoint, ma na celu ułatwienie komunikacji opartej na sieciach Wi-Fi. Rozwiązanie jest wykorzystywane w kolejnych urządzeniach mobilnych, takich jak na przykład smartfony Apple iPhone (z iOS 7) i Samsung Galaxy S4. Wśród certyfikowanych urządzeń znalazły się punkty dostępowe Ruckus ZoneFlex, w tym modele do zastosowań wewnętrznych ZoneFlex 7372 i ZoneFlex 7351 oraz zewnętrzny punkt dostępowy ZoneFlex 7762, a także kontroler Ruckus ZoneDirector 3000 i brama Ruckus SmartCell Gateway 200.

Hotspot 2.0 to technologia, której założeniem jest pełna automatyzacja połączeń pomiędzy urządzeniem klienckim (smartfon, tablet, komputer) a punktem dostępowym. Dzięki niej procedura połączenia urządzenia mobilnego z siecią odbywa się zupełnie bez ingerencji użytkownika. Nawet w przypadku nieznanych wcześniej hotspotów nie trzeba już ręcznie wybierać sieci i dokonywać operacji logowania - łączenie odbywa się automatycznie pomiędzy urządzeniem klienckim a punktem dostępowym. Urządzenie samo dzielnie wybiera najlepsze możliwe połączenie i loguje się do sieci.

„Uważamy, że technologia HotSpot 2.0 wyznaczy zupełnie nowy standard łączności Wi-Fi, znacznie ułatwiając dostęp do sieci bezprzewodowych. Dzięki niej korzyści odniosą zarówno użytkownicy smartfonów, dla których HotSpot 2.0 będzie znacznym uproszczeniem, jak i operatorzy, którzy mogą dzięki temu tworzyć sprawniejsze, przyciągające klientów, a jednocześnie tańsze w budowie i eksploatacji sieci dostępowe”

— mówi Michał Jarski, Dyrektor Regionalny Ruckus Wireless na Europę Wschodnią.

O technologii HotSpot 2.0

Technologia HotSpot 2.0 pozwala urządzeniom mobilnym automatycznie odnajdywać punkty dostępowe, które mają umowę roamingową z dostawcą sieci, a następnie bezpiecznie się z nimi łączyć. Roaming Wi-Fi dotyczy sytuacji, w której urządzenie mobilne nie wykrywa punktu dostępowego należącego do dostawcy sieci. Partnerami roamingowymi mogą zostać wtedy na przykład pozostali operatorzy sieci komórkowych i telewizji kablowych, zarządcy obiektów publicznych, przedsiębiorstwa, a także każda inna organizacja, która dysponuje zasobami Wi-Fi. Roaming jest możliwy zarówno w przypadku urządzeń działających w dwóch trybach (smartfony), jak i sprzętu obsługującego wyłącznie Wi-Fi, np. tablety i laptopy.

W specyfikacji Hotspot 2.0 urządzenie klienckie otrzymuje od dostawcy usług jeden lub kilka sposobów logowania w sieci, takich jak karta SIM, zwykłe hasło albo certyfikat cyfrowy X.509. Urządzenie to może następnie sprawdzić, czy widziany przezeń punkt dostępowy obsługuje Hotspot 2.0 i udostępnia roaming z siecią domową urządzenia, a następnie może w pełni automatycznie zalogować się w sieci. Dotychczas użytkownik, który chciał połączyć się z hotspotem, musiał najpierw ręcznie wybrać jedną z wielu sieci Wi-Fi, które mogły, ale nie musiały zapewnić mu dostęp do Internetu, a następnie przeprowadzić żmudny proces logowania się z wykorzystaniem haseł lub płatności elektronicznych (premium SMS, karta kredytowa, PayPal).

W przypadku urządzeń z certyfikatem Passpoint proces ten jest całkowicie zautomatyzowany. Urządzenia mobilne obsługujące Passpoint automatycznie wybierają hotspot Wi-Fi na podstawie informacji dostarczonych przez certyfikowane punkty dostępowe Wi-Fi, takie jak Ruckus ZoneFlex. Urządzenia mobilne i punkty dostępowe Wi-Fi z certyfikatem Passpoint wymieniają dane, które wskazują, jaka sieć jest dostępna oraz które hotspoty obsługują roaming z podstawowym dostawcą usług użytkownika. Po ustaleniu tych informacji urządzenie mobilne automatycznie łączy się z odpowiednim hotspotem, jednocześnie zabezpieczając łącze za pomocą zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa Wi-Fi.

Źródło: RUCKUS WIRELESS