Firma Dell ogłosiła, że po raz kolejny wprowadza centra danych w nowy wymiar ekonomiczności. Ponadto firma podała, że w zakresie wdrażania pamięci flash w skali korporacyjnej jest najchętniej wybieraną firmą przez specjalistów IT. Wraz z wprowadzeniem swoich nowych rozwiązań zoptymalizowanych pod kątem pamięci flash, Dell oferuje obecnie klientom lepszy stosunek kosztu do wydajności pamięci masowych. Celem przełomowych rozwiązań firmy Dell jest zapewnienie klientom większego potencjału biznesowego, który dotychczas był ograniczany kosztami wysokowydajnych pamięci flash oraz kosztami środowiska w jakim te pamięci pracują.

Firma Dell okazała się lepsza o co najmniej sześć punktów procentowych od innych dostawców, takich jak EMC, HP, IBM, NetApp i jest najczęściej wybierana przez specjalistów IT, którzy uznali ją za wiodącego dostawcę w zakresie wdrażania pamięci masowych flash/SSD.(1) Wyniki badania przeprowadzonego przez firmę analityczną ITIC/Storage Strategies NOW wśród ponad 550 specjalistów IT, pokazują również, że 32% respondentów korzysta aktualnie z technologii flash/SSD lub jest zdecydowanych na jej wdrożenie.

„Analiza dużych zbiorów danych i przetwarzanie transakcji odbywa się za pomocą nowo wprowadzanych aplikacji wymagających znacznej wydajności sprzętu. Daje to firmom możliwość szybszego działania, podejmowania decyzji w oparciu o lepsze informacje oraz poprawę obsługi klienta, jednakże spełnienie wymagań w sferze wydajności może okazać się kosztowne”

– stwierdził Alan Atkinson, wiceprezes i jeden z dyrektorów generalnych Dell Storage.

„Dell jest jedynym dużym dostawcą, który znalazł sposób na to, aby zaproponować rozwiązania oparte tylko na pamięci flash w przedziałach cenowych napędów dyskowych. Praktyczne podejście firmy Dell do zagadnienia umożliwiło integrację pamięci flash w pełni funkcjonalne macierze pamięci masowych i wykorzystanie funkcji pamięci masowych klasy korporacyjnej, takich jak tiering, replikacja i zarządzanie danymi, do zaspokojenia dużego zapotrzebowania na wysokowydajną obsługę danych oferując jednocześnie gęstości danych na nowym poziomie ekonomiczności. Postrzegamy to, jako podejście zmieniające zasady gry rynkowej zarówno dla klientów, jak i dla całej branży.”

Dell wprowadza korporacyjne pamięci masowe w nowy wymiar ekonomiczności

Rozwiązania zoptymalizowane pod kątem pamięci flash zaproponowane przez Dell Compellent stanowią pierwszą w branży propozycję w tej klasie produktu zapewniającą inteligenty tiering danych dla różnych typów technologii flash, lub pamięci flash pracujących w połączeniu z konwencjonalnymi napędami dyskowymi.3 Podejście firmy Dell ma przełomowy charakter i pozwala klientom na umieszczanie wszystkich najbardziej aktywnych danych używanych przez aplikacje o dużym zapotrzebowaniu na przepustowość I/O — takich jak Oracle, SQL, SAP, VDI, aplikacje wykorzystujące duże zbiory danych oraz technologię chmur prywatnych — na dyskach flash w celu szybszego przetwarzania większej liczby transakcji przy jednoczesnym obniżeniu całkowitych kosztów, które stają się porównywalne do tradycyjnych rozwiązań pamięci dyskowych.

Rozwiązania Dell Compellent oparte wyłącznie na pamięci flash kosztują mniej niż porównywalne rozwiązania bazujące na napędach dyskowych o 15000 obr./min.2, lepiej wykorzystują możliwości automatycznego tieringu dzięki wbudowanemu bardzo szczegółowemu śledzeniu danych, co pozwala na automatyczne rozmieszczenie danych na odpowiednich poziomach i optymalizuje wydajność.

Dzięki zaawansowanej funkcji oferowanej przez rozwiązanie Dell Compellent Storage Center 6.4, dostępnej bez żadnych dodatkowych kosztów dla klientów z ważnymi kontraktami, rozwiązania Dell zoptymalizowane pod kątem pamięci flash najpierw zapisują dane w napędach flash (SLC) o wysokiej wydajności i niezawodności. Dane starsze są automatycznie przesuwane do bardziej ekonomicznej drugiej warstwy pamięci flash o podwyższonej pojemności (MLC), a w końcu do niskokosztowych dysków twardych. To podejście oparte na tieringu, łączące w sobie różne poziomy pamięci flash z tradycyjnymi pamięciami bazującymi na dyskach obrotowych, redukuje koszty nawet do 80% w porównaniu z macierzami opartymi tylko na pamięci flash, których nie da się zoptymalizować w podobny sposób pod kątem kosztów czy wydajności.(4)

Rozwiązania Dell Compellent zoptymalizowane pod kątem pamięci flash obsługują zadania obejmujące duże ilości danych i wymagające wysokiej wydajności za pomocą pełnego zestawu funkcji klasy korporacyjnej, a dzięki rozmieszczaniu danych pomiędzy różnymi typami pamięci flash oraz dyskami wirującymi, firmy mogą osiągnąć:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na miejsce - redukcja przestrzeni zajmowanej przez szafy serwerowe nawet o 84%;

  • lepszą wydajność – redukcja opóźnień nawet o 90%;

  • niższe koszty - koszty rozwiązania są niższe o około 56 procent w porównaniu do tradycyjnych macierzy na dyskach obrotowych.(5)

„Będąc liderem rynku usług chmury korporacyjnej, wyprzedzamy trendy i udaje się nam osiągnąć niesamowity wzrost w skali globalnej dzięki ścisłej współpracy z partnerami takimi jak Dell. Pamięci masowe Compellent odegrały krytyczną rolę w procesie dostosowania się do ostrych wymogów rynku korporacyjnego wynikających z umów SLA”

- powiedział Dante Orsini, wiceprezes d/s rozwoju firmy iland z Houston.

„W przypadku naszych klientów korzystających z oprogramowania baz danych i innych aplikacji o dużym zapotrzebowaniu na wydajność, rozwiązanie firmy Compellent zoptymalizowane pod kątem pamięci flash pozwala nam na szybkie zaspokojenie tych potrzeb w najbardziej ekonomiczny sposób, co odgrywa kluczową rolę w naszej odnoszącej sukcesy formule polegającej na wyprzedzaniu szybko zmieniających się potrzeb naszych klientów w dynamicznym środowisku.”

Jedno rozwiązanie Dell załatwia dwie kwestie – wysoką wydajność i niskie koszty pamięci

O ile aplikacje wymagające dużej wydajności wykorzystują możliwości pamięci flash w tym zakresie, szybki rozwój danych niestrukturalnych, takich jak pliki audio, wideo, stworzył zapotrzebowanie na najbardziej ekonomiczne rozwiązania przechowywania i udostępniania dużej ilości danych w sieci. Dziś Dell dostarcza również obudowy Dell Compellent SC280 o dużej gęstości, które zapewniają najlepszą gęstość jednostkową szaf serwerowych dla dowolnego rozwiązania pamięci masowej, dając nawet 2,8 razy większą pojemność niż konkurencyjne obudowy 2U dysków 3,5 calowych.

Dell Compellent SC280 może być wykorzystany jako jedno rozwiązanie, w którym dane są przemieszczane z wysokowydajnych napędów flash do pamięci o dużej pojemności zoptymalizowanych pod kątem ekonomiczności w ramach jednej macierzy Dell Compellent. Dzięki takiemu połączeniu skrajnie różnych funkcji pamięci masowych, specjaliści IT mogą obecnie urzeczywistniać cele biznesowe w sposób ekonomiczny, zapewniając lepszą analizę danych i przeznaczając więcej zasobów na rozwój innowacyjności oraz usług realizujących takie priorytety jak przyciągnięcie i zatrzymanie klientów.

Nawet 336 TB pojemności dysków twardych dostępnej w obudowie 5U, daje gęstość, która maksymalizuje wykorzystanie powierzchni i tworzy rozwiązanie pamięci masowej typu wszystko w jednym, o szybkim zapisie, przeznaczone do pracy w środowiskach kolokacyjnych lub z przepływem plików, jak na przykład radiologia, nauki przyrodnicze czy archiwizacja.

Opinie ekspertów:

„Firmie Dell udało się zgromadzić imponujący zestaw rozwiązań pamięci SSD/Flash znajdujących zastosowanie w całym spektrum linii produktowych od serwerów po pamięci masowych”

- powiedział Deni Connor, analityk, założyciel Storage Strategies NOW.

„Wyznaczenie warstw SLC i MLC w Dell Compellent Storage Center jest wyjątkową koncepcją, która pozwala na dostrojenie sprzętu do danego obciążenia na zupełnie nowym poziomie szczegółowości. Gdy rosną koszty powierzchni zajmowanej przez sprzęt, ostatnio uzyskiwane poziomy gęstości stanowią olbrzymią wartość w zakresie przechowywania dużych ilości danych online.”

Źródła:
1 Storage Strategies NOW, “Enterprise Use Cases for Solid State Storage/Flash Memory,” sierpień 2013.
2 W oparciu o wewnętrzną analizę firmy Dell z lipca 2013, bazującą na amerykańskich cenach katalogowych zoptymalizowanych pamięci flash Dell Compellent i dysków obrotowych.
3 W oparciu o analizę wewnętrzną firmy Dell przeprowadzoną w maju 2013 roku, porównującą ofertę firmy Dell Compellent z ofertami EMC VNX Family, HP 3PAR StoreServ, HP EVA, IBM V7000, IBM XIV, Hitachi Data Systems HUS 100 Family, oraz Oracle Sun ZFS Storage Family.
4 Poprzez automatyczny tiering danych w pamięciach SSD typu SLC i MLC, rozwiązanie Dell Compellent SC 6.4 zoptymalizowane pod kątem pamięci flash może dać redukcję kosztów do 80% w porównaniu z innymi rozwiązaniami zoptymalizowanymi pod kątem pamięci flash. Publikacja Competitive US list pricing from Gartner Inc, CP Storage, stan na czerwiec 2013. Cena rynkowa skalkulowana przy założeniu 50% rabatu na wszystkie systemy konkurencyjne i Dell Compellent.
5 Wewnętrzna analiza firmy Dell z lipca 2013 bazująca na amerykańskich cenach katalogowych zoptymalizowanych pamięci flash Dell Compellent i dysków obrotowych, specyfikacjach technicznych macierzy zoptymalizowanych pod kątem pamięci flash i złożonych z dysków obrotowych, oraz wewnętrzny test przeprowadzony przez firmę Dell w marcu 2013 roku z wykorzystaniem rozwiązania Storage Center v6.3.10 na podwójnych kontrolerach SC8000 wykonującego zadania typu OLTP przy wykorzystaniu IOmeter z obciążeniami w 100% losowymi, mieszanymi 70/30 czytanie/ zapis i wielkością transferu sektorowego rzędu 8000, dały taką wydajność IOPS . Przy założeniu, że użycie SC 6.4 da podobne wyniki. Faktyczna wartość wydajności/opóźnienia może się różnić w zależności od konfiguracji, zmiennych produkcyjnych i sposobu użytkowania.

Źródło: DELL