Otwarte środowisko HP eliminuje bariery na drodze do technologii SDN
Otwarte środowisko HP
eliminuje bariery na drodze do technologii SDN

Firma HP zaprezentowała pierwsze w branży otwarte środowisko technologii SDN (sieci definiowanych programowo) klasy korporacyjnej, obejmujące pakiet narzędzi dla programistów HP SDN Developer Kit (SDK) i sklep z aplikacjami HP SDN App Store. W ten sposób HP oferuje partnerom nowe możliwości biznesowe i ułatwia klientom zakup oraz wdrażanie usług sieciowych.

Tradycyjne sposoby wdrażania rozwiązań sieciowych zazwyczaj wymagają długich miesięcy intensywnej pracy nad dostosowywaniem ich do wymagań, co opóźnia potencjalne wdrożenie aplikacji, a zarazem ogranicza elastyczność. Technologia SDN umożliwia zautomatyzowanie pracy sieci, warto jednak zauważyć, że zamknięte, zastrzeżone rozwiązania hamują innowacje, utrudniają zapewnienie zgodności operacyjnej i ograniczają rozwój rynku. Otwarte środowisko SDN i platforma tworzenia i wymiany aplikacji mogą znacznie poprawić innowacyjność przedsiębiorstwa, a także zoptymalizować jego pracę.

„Jednym z naszych priorytetów jest udostępnianie innowacji, które dotrzymują kroku potrzebom klientów w dziedzinie nowych usług”

— powiedział Ricardo Pedreti, dyrektor ds. marketingu w zakresie transmisji danych w pionie wielkich instytucji w firmie Telefonica|Vivo.

„Oferowane przez HP rozwiązanie SDN zapewniło nam prostotę i automatyzację, które uprościły procesy oraz konfigurację urządzeń, co umożliwiło szybsze udostępnienie naszym klientom usług nowej generacji”.

Pakiet HP SDN Developer Kit zapewnia programistom podstawowe narzędzia do tworzenia, testowania i sprawdzania poprawności aplikacji SDN. Aplikacje te są gotowe do wdrożenia na jednym w wielu dostępnych już urządzeń HP SDN, co więcej, razem z SDK HP dostarcza również skojarzone z nim wsparcie techniczne. Sklep z aplikacjami HP SDN App Store pozwala klientom przeglądać, wyszukiwać, kupować i pobierać aplikacje SDN, które ktoś gdzieś na świecie już opracował i przetestował, a być może to właśnie tego potrzebuje firma, aby się rozwijać. Aplikacje można pobierać bezpośrednio na kontroler Virtual Application Networks SDN (VAN SDN), oferując nowy sposób nabywania i wdrażania usług sieciowych.

“Dzięki SDN branża sieciowa ma możliwość innowacyjnej pracy bez zakłóceń i jest przygotowana do ogromnego kroku naprzód"

- mówi Bethany Mayer, wiceprezes i dyrektor generalny, HP Networking.

"HP stworzyło najbardziej wszechstronne portfolio produktów SDN na rynku oraz otwarty ekosystem SDN, oferujący przedsiębiorstwom i partnerom środowisko umożliwiające szybkie dostosowanie sieci do potrzeb biznesowych i wymagań konkretnych aplikacji.”

Do zarejestrowanych partnerów środowiska SDN i pakietu HP SDN Developer Kit należą takie firmy i instytucje jak Aastra, Blue Coat Systems, BlueCat, Citrix Systems, Ecode Networks, F5, Infoblox, Infranics, Intel, Microsoft, MIMOS, PwC, Qosmos, Radware, Real Status, Riverbed, Uniwersytet RMIT, ShoreTel Inc., SAP, Tech Mahindra, VMware, Versatile i Websense.

Wsparcie innowacyjności dzięki otwartemu środowisku

Pakiet HP SDN Developer Kit zapewnia partnerom uczestniczącym w programie HP AllianceOne i niezależnym producentom oprogramowania dostęp do narzędzi niezbędnych do tworzenia, testowania i sprawdzania poprawności aplikacji SDN klasy korporacyjnej, które następnie mogą być sprzedawane za pośrednictwem sklepu HP SDN App Store. Narzędzia te pozwalają partnerom na:

  • szybkie opracowywanie nowych aplikacji, bezpośrednio na poziomie kontrolera HP VAN SDN w oparciu o dokumentację API, podręczniki dla programistów i przykłady kodu;

  • testowanie funkcjonalności i zgodności operacyjnej aplikacji w gotowym środowisku (symulującym warunki środowiska użytkownika), korzystając z pakietu symulacyjnego SDN i technologii HP SDN Virtual Lab;

  • sprawdzanie poprawności nowo utworzonych aplikacji za pomocą rozwiązania HP SDN Validation Test, co pozwala spełnić standardy HP w zakresie rozwiązań klasy korporacyjnej.

Oprócz tych zasobów na stronie hp.com dostępne są fora dla programistów SDN. Zachęcają one do współpracy i umożliwiają tworzenie prywatnych grup roboczych, pozwalają też na korzystanie z usług pomocy technicznej HP.

„To aplikacje sprawią, że SDN stanie się jedną z najważniejszych technologii sieciowych”

— powiedział Rohit Mehra, wiceprezes ds. infrastruktury sieciowej w firmie IDC.

„Obecnie sytuacja nie jest łatwa — aby wprowadzać innowacje za pośrednictwem aplikacji, niezbędne są duże inwestycje w infrastrukturę do programowania, co znacznie zwiększa koszty. Pojawienie się sklepu z aplikacjami SDN App Store i pakietu SDN Developer Kit oferuje programistom przystępną cenowo alternatywę”.

Sprawniejsze wprowadzanie produktów na rynek dzięki platformie otwartej

Sklep HP SDN App Store udostępnia otwartą platformę, na której partnerzy mogą sprzedawać aplikacje SDN, a klienci nabywać je na potrzeby wdrożenia w swoich sieciach za pomocą kilku prostych kliknięć. HP SDN App Store będzie obejmować aplikacje przygotowane przez HP, stworzone wspólnie z partnerami oraz rozwiązania certyfikowane przez partnerów i opracowane przez społeczność.

Sklep HP SDN App Store udostępnia interfejs i infrastrukturę zaplecza niezbędne w przypadku sklepu internetowego, co pozwala partnerom uniknąć dodatkowych inwestycji. Każda aplikacja sprzedawana za pośrednictwem sklepu HP SDN App Store jest zatwierdzona przez HP, co gwarantuje, że są to aplikacje SDN klasy korporacyjnej.

Klienci instytucjonalni mogą stworzyć prywatny, bezpieczny portal dostępny tylko dla ich pracowników, z którego można pobierać aplikacje i za pośrednictwem prywatnego serwera uruchamiać kontroler HP VAN SDN.

"Testujemy aplikacje SDN na kontrolerze HP VAN SDN, co pozwala nam zautomatyzować nasze usługi sieciowe, zmniejszyć złożoność i obniżyć koszty operacyjne we wszystkich budynkach tworzących Wydział Inżynierii Elektrycznej (Electrical Engineering Department)," powiedział Charlie Orgish, kierownik systemów rozproszonych na Wydziale Inżynierii Elektrycznej Uniwersytu Stanford. "Współpracujemy z firmą HP w celu zbudowania bardziej innowacyjnych aplikacji dla naszej sieci, rozszerzającej się na inne sieci badawcze."

Aby uzupełnić otwarte środowisko SDN, HP w swoich 10 nowych routerach z oferty HP FlexNetwork, w tym z serii MSR2000, 3000, 4000 i HP Virtual Services Router (VSR) zapewnił wsparcie technologii OpenFlow, która jest częścią SDN. Rozszerzenia te bazują na dotychczasowej gamie komercyjnie dostępnych 50 urządzeń zgodnych z technologią OpenFlow, które to przekładają się na ponad 25 mln zainstalowanych portów SDN u klientów HP. Pełną listę partnerów można znaleźć na stronie HP SDN Ecosystem Partners.

Usługi SDN koncentrują się na ludziach, procesach i technologii

HP Technology Services oferuje nowe usługi: wdrożenie i wsparcie mające na celu pomoc w budowaniu i wdrażaniu korporacyjnych rozwiązań SDN, stanowiących odpowiedź na zapotrzebowanie klientów na, elastyczne usługi sieciowe, dostosowane do organizacji. Nowa oferta połączona z usługami HP SDN Strategy Services, zapewnia całościowe, pragmatyczne podejście klientów do transformacji sieci definiowanej programowo. Nowe usługi obejmują:

  • HP SDN Developer Support - telefoniczne wsparcie dla programistów dostępne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, a także priorytetową reakcję na forum wiedzy w związku z poradami i rozwiązywaniem problemów dla programistów SDN;

  • Aplikacje HP SDN Services and Suport - usługi wsparcia pomagające klientom zwiększyć swoje doświadczenie i osiągnąć pożądane wyniki z aplikacjami takimi jak Sentinel, a także ujednoliconą komunikacją i współpracą;

  • Services and Support for HP OpenFlow products - kompleksowe portfolio usług do uruchamiania produktów OpenFlow w ramach pragmatycznego podejścia do realizacji korzyści z SDN.

Przygotowanie do zarządzania środowiskami SDN

Aby przekazać specjalistom ds. informatyki umiejętności, niezbędne do korzystania z nowych sposobów budowania i programowania sieci oraz zarządzania nimi za pomocą rozwiązań SDN, HP wprowadza do programu HP ExpertOne szereg szkoleń SDN Learning Journey i certyfikaty SDN.

Program HP SDN Learning Journey posiada trzy zdefiniowane kroki zmierzające do przygotowania, zaangażowania i realizacji rozwiązań SDN. Łączy on tradycyjne sieci z architekturą SDN.

Dzięki certyfikacji HP SDN, architekci IT, menedżerowie i deweloperzy, mają pewność, że spełniają surowe normy wydajności firmy HP dla korporacyjnych wdrożeń SDN.

Ceny i dostępność

• Sklep HP SDN App Store zostanie udostępniony w I połowie 2014 r.
• Pakiet HP SDN Developer Kit pojawi się na rynku w listopadzie 2013 r.
• Usługa wsparcia HP SDN Developer Support zostanie udostępniona w listopadzie 2013 r. Usługi i pomoc techniczna w zakresie aplikacji HP SDN oraz produktów HP OpenFlow zostaną wprowadzone na rynek w I połowie 2014 r.
• Ceny rozwiązania HP Virtual Application Network SDN Controller rozpoczynają się od 495 USD.
• Program SDN Learning Journey jest już dostępny.
• Certyfikaty SDN zostaną udostępnione w grudniu 2013 r.
• Routery HP MSR są dostępne od 30 września 2013 r. w cenach od 1000 USD.
• Routery HP Virtual Services Router (VSR) są dostępne od 30 września 2013 r. w cenach od 500 USD.

Więcej informacji na temat rozwiązań sieciowych HP można znaleźć pod adresem www.hp.com/go/networking.

Źródło: HP