W najnowszym raporcie amerykańskiej firmy analitycznej Nucleus Research pt. „Research note. Technology Value Matrix Second Half 2013 CRM”, opublikowanym we wrześniu br., firma Microsoft znalazła się w gronie liderów w dziedzinie systemów klasy CRM. Nucleus Research ocenił dostawców na podstawie użyteczności i funkcjonalności oferowanych przez nich rozwiązań oraz przedstawił trendy na najbliższe 6 miesięcy dla każdego producenta, przypisując ich do czterech kategorii: liderzy, facylitatorzy, eksperci i podstawowi dostawcy. Badanie uwzględnia zarówno dostawców systemów CRM w modelu on-premise, jak i cloud computing, których rozwiązania obejmują funkcjonalności w zakresie sprzedaży, marketingu i obsługi klienta.

– Cieszymy się, że kolejna firma badawcza doceniła rozwiązanie Microsoft Dynamics CRM, zaliczając je do grona liderów w tej dziedzinie. Tego rodzaju niezależne badania pokazują kierunek rozwoju współczesnych systemów CRM, motywując dostawców do ciągłej pracy nad udoskonalaniem swoich produktów

– komentuje Monika Burdach, Business Solutions Marketing Manager w polskim oddziale firmy Microsoft.

Według raportu o konkurencyjności rozwiązania Microsoft Dynamics CRM decydują takie czynniki jak elastyczność umożliwiająca konfigurację i kastomizację xRM, opcjonalne modele implementacji (on-premise lub w chmurze) oraz funkcjonalności dedykowane poszczególnym branżom. Do głównych zalet najnowszych wersji oprogramowania Microsoft Dynamics CRM 2013 oraz Microsoft Dynamics CRM Online 2013, które zostaną udostępnione jesienią br., autorzy raportu zaliczają:

  • Przebudowany, bardziej intuicyjny interfejs użytkownika

  • Integrację z rozwiązaniem MarketingPilot

  • Nowe, mobilne aplikacje klienckie na iPada i tablety z Windows 8 (jesienią Microsoft planuje wprowadzenie nowych opcji dotykowych na telefonach z Windows 8 i Androidem oraz iPhone’ach)

  • Integrację z Microsoft Lync, Skype oraz Yammer z poziomu Microsoft Dynamics CRM

Nucleus Research będzie na bieżąco śledzić, jak powyższe możliwości są wykorzystywane, co może się przełożyć na zmianę pozycji rozwiązań Microsoft w przyszłych edycjach raportu. Firma badawcza będzie również przyglądać się temu, w jaki sposób przejęcie Nokii wpłynie na inwestycje Microsoftu w zakresie wsparcia platform dla urządzeń mobilnych. W przeszłości ograniczone wsparcie dla szerokiej gamy urządzeń przenośnych utrudniało firmie Microsoft zajęcie wysokiej pozycji w zestawieniu.

Obecnie niewielu dostawców rozwiązań IT oferuje firmom możliwość zakupu systemu CRM w innej opcji niż w ramach nabycia licencji dla użytkownika czy modelu subskrypcyjnego, co oznacza, że przedsiębiorstwa są zmuszone do uiszczenia płatności za licencje obejmujące pełną funkcjonalność rozwiązania, które nie będą całkowicie wykorzystane, lub muszą znaleźć inny sposób na przedstawianie danych z systemu CRM zwykłym użytkownikom. Oferowane przez Microsoft poziomy korzystania z systemu pozwalają na udostępnienie rozwiązania również użytkownikom okazjonalnym w ramach istniejących kont. Dzięki temu możliwe jest także wykorzystanie CRM jako niestandardowej platformy aplikacyjnej.

Co więcej, Nucleus Research podkreśla w raporcie, że rośnie konkurencyjność na rynku rozwiązań CRM. Najbardziej wyraźnym trendem wśród dostawców jest dodawanie nowych funkcjonalności do istniejących produktów. Zarówno mali, jak i więksi producenci mogą też pochwalić się inwestycjami związanymi z udoskonaleniem interfejsu użytkownika dla rozwiązań CRM wykorzystywanych na komputerach stacjonarnych, smartfonach czy tabletach. Coraz bardziej widoczna jest również obecność wschodzących graczy na rynkach Ameryki Północnej i Europy.

Pełną treść raportu w języku angielskim można znaleźć na stronie: http://www.microsoft.com/en-us/news/itanalyst/docs/09-01-13crm.pdf

Źródło: Microsoft