2020: przyszłość cyberprzestępczości w oczach Trend Micro
Rik Ferguson, Global VP of Security Research w Trend Micro
źródło: Trend Micro

1 października br. firma Trend Micro zaprezentuje pierwszy odcinek internetowego serialu 2020. Seria dostępnych w sieci filmów video jest skierowana do przedstawicieli branży przemysłowej, biznesu, administracji oraz wszystkich osób zainteresowanych zagrożeniami płynącymi z sieci oraz tym jak się przed nimi chronić

Cykl dziewięciu odcinków przedstawia scenariusze wydarzeń opisane w raporcie Europolu „Projekt 2020”. Ich fabuła została oparta na trzech historiach demonstrujących sposób, w jaki najnowsza technologia może być wykorzystywana przez cyberprzestępców w najbliższej przyszłości i zagrażać bezpieczeństwu biznesu, państwa i jego obywatelom. Twórcy serialu pragną zainteresować tematem cyberprzestępczości jak najszersze grono odbiorców, także spoza kręgów profesjonalnie zajmujących się bezpieczeństwem danych.

„Postanowiliśmy rozpocząć dyskusję nt. bezpieczeństwa oraz zagrożeń jakie może przynieść rozwój technologii w przyszłości. Ponieważ standardowe prognozy wykorzystywane w branży obejmują zwykle okres dwunastu najbliższych miesięcy, zdecydowaliśmy się pójść krok dalej. Naszym celem było przedstawienie tego jak zagadnienia związane z bezpieczeństwem cyfrowym będą wyglądać za kilka lat”

- komentuje Rik Ferguson, Global VP of Security Research w Trend Micro i dodaje:

„Prezentując serial chcemy poszerzyć zasięg dyskusji i pobudzić zainteresowanie osób, które zazwyczaj nie uczestniczą w debatach odbywających się w społeczności specjalistów. Przyszłość technologii, sposób jej wykorzystania i nadużywania będzie mieć przecież wpływ na nas wszystkich.”

Intencją Trend Micro jest przekazanie interesującej i edukacyjnej, a zarazem atrakcyjnej wizualnie treści, a tym samym zwiększenie poziomu świadomości odbiorców w kwestii kierunków rozwoju technologii i jej wpływu na bezpieczeństwo. „Zamysłem Projektu 2020 i naszego serialu nie jest straszenie obiorców, a jedynie zaprezentowanie potencjalnego niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą rozwój technologii. Świadomość istnienia zagrożeń oraz wiedza nt. dostępnych zabezpieczeń to jedyny sposób, by móc skutecznie się przed nimi bronić. Rolą Trend Micro jest pokazanie, że technologii nie należy się bać – trzeba jedynie wiedzieć, jak odpowiedzialnie z niej korzystać” – mówi Katarzyna Kieliszek, Marketing Manager for Poland and Eastern Europe w firmie Trend Micro.

Raport „Projekt 2020” powstał we współpracy z Europolem i ICSPA (International Cyber Security Protection Alliance), organizacją non-profit zrzeszającą przedsiębiorstwa z branży. Główne historie opisane w raporcie prezentują różne scenariusze rozwoju i ewolucji cyberprzestępczości, która zagraża zarówno osobom prywatnym, biznesowi a także bezpieczeństwu państwowemu.

Trailer serialu „2020” :

Źródło: Trend Micro