Polacy nie są gotowi na zakup oprogramowania w chmurze, tylko 4% użytkowników chce mieć dostęp do programów poprzez Internet i płacić za nie w miesięcznych lub rocznych transzach – wynika z badania firmy Corel. Jednocześnie ponad połowa polskich konsumentów w dalszym ciągu preferuje zakup rozwiązań pudełkowych. Co trzeci badany woli kupować wersje elektroniczne (tzw. ESD) i ściągać program z Internetu na dysk komputera. Firma Corel, w maju br. zleciła przeprowadzenie badania agencji Toluna na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów w Polsce. Celem badania było sprawdzenie zwyczajów konsumentów dotyczących zakupu oprogramowania komputerowego.

Wyniki pokazują, że Polacy w dalszym ciągu preferują zakup oprogramowania pudełkowego. 25% respondentów chce je nabyć w fizycznych sklepach, z kolei 30% – w sklepach on-line (podobny wynik jak w przypadku wersji elektronicznych). 4% badanych opowiedziało się za oprogramowaniem w chmurze, a 11% nie ma w tym temacie zdania.

„Mamy świadomość, że cloud computing to ważny trend. Jednak w tym momencie większość klientów w Polsce w dalszym ciągu chce nabywać wersje pudełkowe lub elektroniczne. Na oprogramowanie w chmurze jest po prostu jeszcze za wcześnie”

– powiedziała Sylwia Tomalska, Channel Manager w polskim oddziale firmy Corel.

„Niezależnie od obecnych trendów naszym celem jest zapewnienie użytkownikom swobody i najdogodniejszej dla nich formy zakupu. Dla przykładu nasz flagowy produkt, CorelDRAW Graphics Suite, można kupić w wersji pudełkowej, ESD czy pod postacią elastycznej subskrypcji opłacanej miesięcznie lub rocznie”.

88% Polaków stwierdziło również, że chce mieć wybór dotyczący sposobu zakupu oprogramowania. Zapytani o przyczyny, dla których konsumenci nie zdecydowaliby się na subskrypcję i chmurę, 75% badanych odpowiedziało, że nie chce zobowiązywać się do stałych, regularnych opłat. Inne przyczyny, dla których konsumenci preferują oprogramowanie w wersji pudełkowej, to:

• niechęć do utraty dostępu do plików po zaprzestaniu subskrypcji – 76%;

• chęć posiadania fizycznej kopii oprogramowania – 73%;

• możliwość aktualizacji oprogramowania według własnego uznania – 73%.

„Oprogramowanie w chmurze to szereg zalet dla użytkowników – szybki czas dostawy, automatyczne aktualizacje, większa elastyczność. Jednak nadal wielu Polakom nie podoba się koncepcja stałych opłat za możliwość użytkowania programu”

– dodaje Sylwia Tomalska z firmy Corel.

„Choć sprzedaż w modelu chmury wydaje się być bardzo kusząca z punktu widzenia producenta oprogramowania, nie uważamy, aby ograniczanie konsumentów tylko do tej formy zakupu było właściwe – zarówno dla rynku, jak i samych użytkowników”.

Badanie zostało przeprowadzone w maju 2013 r. przez agencję badawczą Toluna na zlecenie firmy Corel. Reprezentatywna dla populacji próba badawcza liczyła 1000 respondentów. Badanie przeprowadzono metodą ankiety on-line.

Źródło: Redakcja