W marcu pojawiły się doniesienia o kilku atakach na agencje badań przestrzeni kosmicznej. Szczególnie interesujący był raport o incydentach ujawnionych przez NASA. Został on przedstawiony przez inspektora generalnego tej agencji przed Komitetem ds. Nauki, Przestrzeni Kosmicznej i Technologii Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Przeprowadzony w NASA audyt ujawnił incydent, który miał miejsce w listopadzie 2011 r., gdy osoby atakujące (z chińskich adresów IP) uzyskały pełny dostęp do sieci laboratorium JPL (Jet Propulsion Laboratory) zajmującej się rozwojem technologii wykorzystywanych w silnikach odrzutowych. Co więcej, w 2011 r. wykryto 47 ukierunkowanych ataków na NASA, z których powiodło się aż 13. Szacuje się, że w latach 2010-2011 miało miejsce niemal 5,5 tysiąca incydentów obejmujących nieautoryzowany dostęp do sieci agencji lub szkodliwe programy.

Oprócz ataków cyberprzestępców plagą NASA są również powtarzające się przypadki utraty laptopów zawierających poufne informacje. Od 2009 r. agencja odnotowała prawie 50 takich incydentów, w tym zniknięcie laptopa zawierającego informacje o algorytmach zarządzania dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pełna wersja miesięcznego przeglądu szkodliwego oprogramowania dla marca 2012 r. jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=702

Źródło: Kaspersky Lab