Rewolucyjne technologie Getac’a

Kto z nas choć raz nie zastanawiał się nad zastosowaniem nowości widzianych w gazetach lub na szklanym ekranie. Zwykle kończyło się na spekulacjach dotyczących działania, ponieważ wszystkie nowinki technologiczne wydawały się niedostępne. Teraz można przekonać się, co wyróżnia sprzęt marki Getac.

System obrazowania nocnego

Człowiek nie widzi w ciemności tak dobrze jak niektóre zwierzęta. Spowodowane jest to brakiem błony odblaskowej, która odbija światło, a występuje u gatunków prowadzących nocny lub wodny tryb życia. Charakterystyką tego zjawiska jest świecenie oczu, co można zaobserwować np. u kotów i sów. Obecnie widzenie w ciemności jest możliwe również dla ludzi za pomocą dwóch przyrządów: NVG (Night Vision Goggles) oraz obrazowania w podczerwieni NVIS (Night Vision Imaging System). Dzięki tym rozwiązaniom urządzenie jest zdolne do pracy nawet przy minimalnej jasności ekranu (od 3 do 12 nitów). Do tej pory system opierał się na podłączeniu do MSM (Military Spec. Monitors) filtrów noktowizyjnych, zewnętrznych elementów wiszących bądź do trzymania. Było to kłopotliwe ze względu na ciężar jak i łatwość uszkodzenia wiszących filtrów do noktowizji, które też ograniczały możliwości dotykowych ekranów.

Zastosowanie Getac Night Vision charakteryzuje się doskonałą czytelnością w nocy bez użycia zewnętrznego modułu filtrów NVIS. Wystarczy nacisnąć przycisk by przełączyć wyświetlacz ze standardowego trybu pracy na tryb nocny. W ekran wbudowany jest tryb podczerwieni. Ekran z włączoną funkcją jest dla obserwatora zewnętrznego zupełnie ciemny, a osoba korzystająca z laptopa, w specjalnych okularach (noktowizorze), widzi co się dzieje na ekranie.

Z systemu obrazowania nocnego dostępnego w modelu B300 korzysta głównie wojsko.

Rewolucyjne technologie Getac’a
Rewolucyjne technologie Getac’a

Czytelny ekran w świetle słonecznym

Silne słońce często uniemożliwia odczytanie ekranu, przez co sprzęt staje się bezużyteczny. Jedynym ratunkiem jest rozjaśnienie ekranu, co jest bardziej energochłonne. Inną możliwością zmniejszającą odbicie promieni słonecznych mogą być powłoki antyodblaskowe, które zwykle są drogie.

Idąc z duchem czasu marka Getac połączyła powyższe technologie i powstał ekran QuadraClear™ Sunlight Readable. Zapewnia on nawet sześciokrotnie lepszą widoczność w stosunku do przeciętnego ekranu oraz zmniejsza zużycie baterii przy zmniejszonym poborze mocy. Super jasny wyświetlacz z opcją jasności matrycy do 1400 nitów wykorzystuje proces antyrefleksyjny oparty na polaryzacji kołowej. Efektem tej techniki jest zmniejszenie ilości odbitego światła od ekranu. W trosce o środowisko wykorzystano energooszczędną technologię LED podświetlania matrycy. Dzięki temu wyświetlane obrazy są jaśniejsze i wiernie oddają kolory.

Matryca z wysoką jakością i kontrastem niezbędna do pracy przy dużym naświetleniu słonecznym znajduje się we wszystkich modelach: B300, S400,E110, V100, V200, X500 oraz Z710.

W środowisku o dużym zasoleniu i wilgotności

Sól jest jednym z najbardziej agresywnych związków chemicznych występujących wszędzie: w powietrzu, gruncie, oceanach, rzekach i jeziorach, stąd regiony przybrzeżne są szczególnie narażone na jego występowanie. Wskutek utleniania metali powstaje korozja, przed którą ciężko się ustrzec. By przeciwdziałać procesowi stopniowego niszczenia sprzętu na skutek mgły solnej, producent powinien zadbać o obróbkę powierzchni ze stopów magnezu oraz o konstrukcję mechaniczną.

Sprzęt należy poddać specjalnej chemicznej obróbce, która polega na specjalnym wstępnym czyszczeniu i przygotowaniu powierzchni ze stopów magnezu, jeszcze zanim nastąpi proces konwersji chemicznej. W tym celu korzysta się również ze sprawdzonych metod z wykorzystaniem fosforanu wapnia, wanadanów i innych soli. Następnie wierzch pokrywa się specjalną farbą z żywicy akrylowej, która chroni elementy magnezowe. Taki proces malowania odbywa się w wysokiej temperaturze nagrzewania i obejmuje kolejno kładzione na siebie warstwy: dwie jako baza i dwie właściwe. Dopiero taka ochrona zapobiega korozji.

Rewolucyjne technologie Getac’a
Rewolucyjne technologie Getac’a

Opcjonalnie Getac proponuje certyfikat odporności na środowisko o dużym zasoleniu i wilgotności (Salt Fog), który występuje w modelu B300.

Sprzęt jest dostępny jest u polskiego dystrybutora komputerów Getac www.rugged.com.pl.

Źródło: Redakcja