EMC umacnia się na pozycji lidera w dziedzinie rozwiązań w technologii Flash

EMC Corporation poinformowała o wprowadzeniu na rynek rodziny produktów EMC® Xtrem™ do serwerów i systemów pamięci masowej, zoptymalizowanych pod kątem obsługi technologii Flash. Przedstawiła też nową serię kart EMC XtremSF™ w technologii PCIe Flash, które radykalnie zwiększają wydajność aplikacji. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań XtremSF firma EMC nadal jest jedynym w branży producentem udostępniającym najlepszą w swojej klasie ofertę produktów w technologii Flash.

XtremSF to karta serwerowa w technologii Flash, dostępna w szerokiej gamie konfiguracji opartych na pamięciach eMLC i SLC o różnej pojemności. Rozwiązanie to można wdrażać jako bezpośrednio podłączaną pamięć masową (direct attached storage ― DAS), którą instaluje się w serwerze, aby zapewnić wysoką wydajność. Można je też wdrożyć razem z oprogramowaniem do buforowania EMC XtremSW™ Cache (dawniej EMC VFCache™), aby radykalnie zwiększyć wydajność sieciowej macierzy pamięci masowej, zachowując przy tym poziom ochrony wymagany w środowiskach aplikacji o znaczeniu krytycznym. Rozwiązanie XtremSF dołącza do rosnącej oferty ekstremalnie wydajnych produktów EMC w technologii Flash, w skład której wchodzą hybrydowe macierze pamięci masowej zoptymalizowane pod kątem obsługi technologii Flash ― EMC Isilon®, EMC VMAX® i EMC VNX®, a także oparta w całości na technologii Flash, skalowalna macierz pamięci masowej klasy korporacyjnej EMC XtremIO (dawniej Project X).

Firma EMC poinformowała też o udostępnieniu macierzy XtremIO™ wybranym klientom. Macierz ta została zaprojektowana specjalnie z myślą o wykorzystaniu technologii Flash oraz zapewnianiu jeszcze większej wydajności rzeczywistej, łatwości administrowania i zaawansowanych usług danych. Jej skalowalna architektura zapewnia wyższy poziom „funkcjonalnej liczby operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS)” na potrzeby obsługi aplikacji, które wymagają większej wydajności losowych operacji wejścia-wyjścia, takich jak bazy danych OLTP, a także na potrzeby wirtualizacji serwerów i systemu VDI (virtual desktop infrastructure — wirtualna infrastruktura desktopowa). Funkcjonalna liczba operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) jest mierzona w rzeczywistych warunkach operacyjnych występujących w dzisiejszych wymagających środowiskach produkcyjnych, z włączonymi i działającymi wszystkimi usługami danych. Środowiska te są przy tym niemal maksymalnie wypełnione danymi.

W takich rzeczywistych warunkach system XtremIO wykonuje ponad 150 tys. funkcjonalnych mieszanych operacji odczytu/zapisu bloków o wielkości 4 KB na sekundę (IOPS) i 250 tys. funkcjonalnych operacji odczytu bloków o wielkości 4 KB na sekundę (IOPS) dla każdego modułu X-Brick (elementy konstrukcyjne umożliwiające skalowanie macierzy XtremIO). Osiąga też ponad 1,2 mln funkcjonalnych mieszanych operacji odczytu/zapisu bloków o wielkości 4 KB na sekundę (IOPS) i 2 mln funkcjonalnych operacji odczytu bloków o wielkości 4 KB na sekundę (IOPS), gdy rozbuduje się go do postaci klastra złożonego z ośmiu modułów X-Brick. Macierz XtremIO zapewnia tak wysoki poziom wydajności, gwarantując jednocześnie jednolicie krótkie czasy reakcji na poziomie poniżej jednej milisekundy. Wykonuje przy tym najbogatszy w branży zestaw zintegrowanych usług danych zoptymalizowanych pod kątem technologii Flash, takich jak specyficzna dla tej technologii ochrona danych, dynamiczne przydzielanie zasobów (thin provisioning), globalna redukcja ilości danych w trybie inline, przyspieszone przydzielanie zasobów przez środowisko VMware za pośrednictwem interfejsów programowania VAAI oraz zapisywalne kopie migawkowe.

Najważniejsze informacje na temat technologii XtremSF

Rodzina kart serwerowych XtremSF w technologii PCIe Flash zapewnia klientom następujące korzyści:

• Największa na rynku wydajność. Jak wykazały testy, urządzenia XtremSF Flash w standardowej obudowie zapewniają realizację rekordowej liczby 1,13 mln operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) ― ten znakomity wynik nie ma sobie równych w branży. Następnej generacji architektura urządzenia XtremSF zapewnia przepustowość dwukrotnie większą od oferowanej przez inne produkty dostępne na rynku, co pozwoli szybciej obsługiwać rzeczywiste obciążenia w Internecie i w innych zastosowaniach.

• Niezrównana elastyczność. Urządzenie XtremSF Flash jest dostępne w szerokiej gamie konfiguracji opartych na pamięciach eMLC (o pojemności 550 GB i 2,2 TB) oraz SLC (o pojemności 350 GB i 700 GB). Ponadto, jeśli wdroży się je razem z inteligentnym, opartym na technologii Flash oprogramowaniem do buforowania XtremSW Cache, urządzenia XtremSF można wykorzystywać jako rozwiązanie do buforowania, zapewniające większą wydajność i ochronę macierzy w przypadku obsługi aplikacji takich jak Oracle, Microsoft SQL i Microsoft Exchange.

• Zdecydowanie większa efektywność. Urządzenia XtremSF Flash oferują klientom najniższy w branży całkowity koszt posiadania (TCO) — nawet o 58% niższy niż w przypadku innych produktów. Wszystkie produkty XtremSF, w tym model o pojemności 2,2 TB, to standardowe karty PCIe 25W połówkowej wysokości i połówkowej długości. Zapewniają największą pojemność pamięci masowej w najmniejszej obudowie, oferując maksymalną wydajność, największą gęstość upakowania i najniższe zużycie energii ― zmniejszają przy tym wykorzystanie mocy obliczeniowej procesora nawet o 50%.

Strategia oprogramowania EMC opartego na technologii Flash

W 2012 r. firma EMC wprowadziła do oferty oprogramowanie XtremSW Cache (dawniej VFCache). Był to pierwszy etap długofalowej strategii EMC dotyczącej wykorzystania technologii Flash w serwerach ― firma wprowadziła na rynek rozwiązanie pamięci masowej przeznaczone do instalowania w serwerach, wyposażone w zestaw oprogramowania działającego na urządzeniach PCIe Flash opartych na pamięci SLC. Oprogramowanie to przekształciło serwerową pamięć masową DAS w technologii Flash w pamięć podręczną, zwiększając wydajność różnego typu aplikacji o znaczeniu krytycznym ― transakcyjnych i wspomagających podejmowanie decyzji. Oznacza to, że oprogramowanie XtremSW Cache może teraz współpracować z szeroką gamą kart XtremSF Flash opartych na pamięciach eMLC i SLC.

W przyszłości firma EMC zamierza udostępnić bogaty w funkcje, niezależny od urządzeń pakiet oprogramowania EMC XtremSW Suite oparty na technologii Flash. Ten nowy pakiet będzie oferować zaawansowane usługi danych zarówno na potrzeby pamięci Flash, jak i pamięci masowej DAS opartej na technologii Flash, a ponadto zapewni większe możliwości buforowania. Pakiet XtremSW Suite udostępni również klientom inne możliwości, takie jak tworzenie pul zasobów, zapewnienie spójności pamięci podręcznej, pełniejsza integracja z macierzami pamięci masowej EMC oraz specyficzne rozszerzenia do środowisk VMware w przyszłości.

Doraźne rozwiązania w technologii Flash to archaiczny sposób myślenia o wdrażaniu tej technologii. Aby czerpać rzeczywiste korzyści z infrastruktury zwirtualizowanej, którą cechują obciążenia dynamiczne, użytkownicy muszą mieć do dyspozycji równie dynamiczne rozwiązania w technologii Flash. Oznacza to rezygnację z rozwiązań doraźnych. Użytkownicy muszą się natomiast przestawić na kompleksową ofertę produktów opartych na technologii Flash ― serwery, macierze lub macierze oparte wyłącznie na technologii Flash. Będzie to wymagało stosowania inteligentnego oprogramowania, które pozwoli korzystać z tych zasobów. Firma EMC przyjęła tę filozofię z chwilą rozpoczęcia prac w oparciu o technologię Flash i konsekwentnie jej się trzyma

-Steve Duplessie, założyciel i starszy analityk firmy Enterprise Storage Group

Zahid Hussain, wiceprezes i dyrektor działu produktów w technologii Flash (Flash Products Division) w firmie EMC mówi:

Technologia Flash zapewnia znacznie większą wydajność aplikacji. To głównie na niej klienci opierają dziś architekturę swoich centrów przetwarzania danych. Firma EMC dysponuje obecnie najlepszą na rynku, kompleksową ofertą rozwiązań w technologii Flash przeznaczonych do różnych zastosowań i spełniających różne wymagania klientów. W przyszłości zamierzamy zapewnić klientom jeszcze większe korzyści, oferując im oprogramowanie i systemy zoptymalizowane pod kątem obsługi technologii Flash, które pozwolą przełamać bariery pomiędzy odizolowanymi dziś od siebie elementami infrastruktury

Grafika: https://community.emc.com/docs/DOC-21522

Źródło: EMC RSA