IBM zbudował publiczną chmurę obliczeniową dla Onetu

Firma IBM zbudowała publiczną chmurę obliczeniową dla departamentu Onet Technologie, będącego częścią Grupy Onet. Za pomocą opartego na technologiach i usługach IBM, Onet Cloud będą świadczone usługi skierowane głównie do średnich i dużych przedsiębiorstw, chcących obniżyć koszty oraz zwiększyć elastyczność procesów IT. Rozwiązanie zostanie udostępnione klientom Onetu w marcu 2013 roku.

Spółka Onet Technologie w swojej codziennej działalności zajmuje się obsługą informatyczną portalu Onet.pl, a dodatkowo świadczy usługi IT dla kilkunastu dużych przedsiębiorstw. Firma posiada 16-letnie doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą IT i prowadzi dwa centra przetwarzania danych zlokalizowane w Małopolsce.

Poszukując nowych możliwości biznesowych spółka Onet Technologie zdecydowała się na zbudowanie platformy opartej na technologii cloud computing, z myślą o polskich firmach szukających dodatkowych mocy obliczeniowych, m.in. w modelu disaster recovery. Tego rodzaju infrastruktura jest wykorzystywana w sytuacjach, gdy poszczególne komponenty systemu IT w danej firmie ulegają awarii – wtedy odpowiednie procesy można przenieść do „wirtualnego” środowiska. Dodatkowo, z usługi korzystać będą mogły również przedsiębiorstwa planujące realizację nowych projektów rozwoju oprogramowania i w tym celu poszukujące bezpiecznych środowisk deweloperskich, testowych i produkcyjnych.

Onet Technologie wybrał IBM, ponieważ firma była w stanie dostarczyć kompletne rozwiązanie, do którego można swobodnie dobierać oprogramowanie wirtualizacyjne. W efekcie Onet Cloud zachowuje możliwość przejścia na inny system bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat i wprowadzania zmian w infrastrukturze. Przy wyborze oferty IBM rolę odegrała również jej konkurencyjna cena i wspólna współpraca obu firm przy wcześniejszych projektach.

Cały projekt budowy tej publicznej chmury obliczeniowej trwał około roku. Większość tego czasu zajęło opracowanie odpowiedniego modelu biznesowego i koncepcji infrastruktury, natomiast samo wdrożenie trwało kilka miesięcy.

Onet Cloud jest platformą opartą na modelu infrastruktury jako usługi (z ang. Infrastructure as a Service - IaaS). W planach Onet Technologie jest również świadczenie usług w modelu Platform as a Service oraz Software as a Service. W procesie budowania chmury firma IBM zastosowała technologie klasy enterprise zapewniające wysoką dostępność – wieloprocesorowe serwery x37 oraz macierze nSeries. W przypadku awarii w jednej serwerowni usługi świadczone klientom będą przenoszone do drugiej, co jest możliwe dzięki replikacji pomiędzy macierzami. W efekcie klienci mają pewność, że będą mogli skorzystać z usługi zawsze wtedy, gdy będą tego potrzebować.

Kierujemy naszą ofertę infrastruktury chmury publicznej do dużych przedsiębiorstw ze względu na klasę i niezawodność zastosowanych rozwiązań. Stawiamy na rynek organizacji, którym zależy na bezpieczeństwie, ale też będziemy bacznie obserwować zainteresowanie naszą ofertą wśród mniejszych firm

- twierdzi Wojciech Ehrenfeld, dyrektor pionu IT Operations, Grupa Onet.pl SA.

Korzystanie ze zwirtualizowanych zasobów w chmurze znacząco redukuje koszty działania przedsiębiorstw. Dzięki współpracy z IBM spółka Onet Technologie otrzymała możliwość oferowania nowoczesnych, kompleksowych rozwiązań cloud computing dla największych przedsiębiorstw. Jednak w zależności od skali zainteresowania, prawdopodobne jest również późniejsze sprofilowanie oferty także dla mniejszych przedsiębiorstw.

Potrzeby obliczeniowe firm niesamowicie wzrosły. Zapasowego centrum danych potrzebują nie tylko banki, ale i firmy, w których technologie informatyczne zapewniają nieprzerwane działanie. Z myślą o ich wymaganiach zaprojektowaliśmy Onet Cloud, które spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności

- podsumowuje Ales Bartunek, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie.

Onet Cloud będzie zarządzany przez specjalistów ze spółki Onet Technologie, natomiast IBM zapewni wsparcie techniczne i serwis urządzeń oraz oprogramowania. Rozwiązanie zostanie udostępnione klientom Onetu w marcu 2013 roku.

Źródło: IBM Polska