Nowatorskie rozwiązania taśmowe od HP

HP zaprezentowała nową ofertę pamięci taśmowych HP StoreEver Storage z technologią Linear Tape-open szóstej generacji (LTO-6), która zapewnia dwukrotnie większą pojemność i o 44 procent większą szybkość w porównaniu z LTO-5 nie zmieniając przy tym gabarytów urządzenia i nośnika.(1)

Cząstkowe podejście do przechowywania i ochrony danych naraża przedsiębiorstwa i instytucje na ryzyko prawne i finansowe oraz zwiększa koszty i złożoność zarządzania. Konwergentne centra przetwarzania danych obniżają koszty i zmniejszają złożoność, ale dla ograniczenia ryzyka wymagają kompleksowego podejścia do ochrony danych, obejmującego oprogramowanie oraz technologie dyskowe i taśmowe.

HP StoreEver Storage, najszersza w branży oferta taśmowych pamięci masowych, integruje wiodące na rynku produkty i technologie taśmowe HP z rozwiązaniami konwergentnej pamięci masowej HP i HP Data Protector - najlepszym oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych.(2) Dzięki tej bezproblemowej integracji oraz nowym funkcjom LTO-6 HP StoreEver Storage może zapewnić niezawodną ochronę i przechowywanie danych w formacie zgodnym z potrzebami niemal każdego środowiska.

„Pamięć taśmowa ponownie zyskuje na popularności, ponieważ firmy borykające się z dużymi archiwami danych zdają sobie sprawę, że cząstkowe podejście do ochrony i przechowywania danych naraża je na wzrost kosztów i ryzyka”

— powiedział David Scott, wiceprezes i dyrektor działu pamięci masowej (Storage Division) w HP.

„Dzięki pojemności i odporności rozwiązań HP StoreEver oferta konwergentnej pamięci masowej HP gwarantuje najbardziej kompleksowe i zintegrowane podejście do przechowywania, optymalizacji i ochrony danych, co pozwala klientom uprościć infrastrukturę i zmniejszyć koszty”.

Oferta HP StoreEver Storage obejmuje taśmy, autonomiczne napędy taśm i biblioteki taśm, które pozwalają pomieścić w jednym systemie ponad 44 petabajtów (PB) danych(3). Biblioteki HP StoreEver mają wymienne napędy i nośniki, co daje niemal nieograniczoną pojemność i umożliwia klientom zapewnienie skalowalności, jakiej wymagają ich archiwa cyfrowe.

Innowacje HP oparte na standardzie LTO-6 zwiększają trwałość taśm

HP StoreEver Storage zapewnia znacznie większą trwałość danych przechowywanych offline dzięki stosowaniu kaset LTO-6, które mają nawet 30-letni okres przydatności. Aby zmniejszyć ryzyko awarii nośnika, HP zwiększył wytrzymałość taśm i wydłużył cykl życia głowic ponad wymagania standardu LTO-6, wprowadzając kilka innowacji, które:


• zmniejszają zużycie i zwiększają wydajność dzięki zastosowaniu rolki o większej średnicy i dynamicznego podnośnika taśmy, który zmniejsza nadmierny opór;
• zwiększają niezawodność i wydajność za pomocą opracowanego przez HP algorytmu uwzględniającego tempo przesyłania danych, który stale dostosowuje szybkość napędu taśm do strumienia danych z hosta;
• z wyprzedzeniem rozwiązują problemy dzięki technologii HP StoreEver TapeAssure, która monitoruje napędy taśm, biblioteki i nośniki gwarantując, że wszystkie elementy infrastruktury taśmowej są zoptymalizowane pod kątem niezawodnego zapisu i odczytu danych;
• zwiększają trwałość nośników dzięki procesowi produkcyjnemu HP, w którym głowice są pokrywane warstwą ochronną.

Ekonomiczny sposób ochrony i przechowywania szybko rosnącej ilości danych

HP StoreEver Storage z technologią LTO-6 oferuje ekonomiczną i energooszczędną pamięć masową o kosztach 2,5 centa na gigabajt (GB)(4) i pojemności do 6,5 terabajtów (TB). Jest to idealne rozwiązanie do długoterminowej ochrony i archiwizacji danych o znaczeniu krytycznym w każdej firmie lub instytucji, bez względu na jej wielkość. Korzyści dla klienta to między innymi:


• niższe koszty energii zużywanej przez napędy taśm, które w odróżnieniu od wirujących dysków nie muszą być ciągle zasilane i po krótkim czasie nieaktywności przechodzą w stan hibernacji;
• zmniejszenie nawet o 93 procent całkowitego kosztu posiadania dzięki oszczędności energii przy zastosowaniu do długoterminowej archiwizacji — w porównaniu z nośnikami wirującymi, które wymagają 238 razy więcej energii niż taśmy.(5)

Finansowane z niezależnych źródeł badanie całkowitego kosztu posiadania systemów długoterminowej archiwizacji danych cyfrowych, przeprowadzone przez Clipper Group, wykazało, że same tylko koszty energii zużywanej przez typowy system dyskowy przekraczają cały koszt posiadania typowego rozwiązania taśmowego.(5)

Pamięć masowa offline może być równie łatwa w użyciu, jak pamięć online

Oprogramowanie do zarządzania systemem plików HP StoreOpen z funkcją Linear Tape File System (LTFS) sprawia, że zarządzanie rozwiązaniem taśmowym HP StoreEver Storage jest równie łatwe, jak dyskowym, co obniża koszty i zwiększa produktywność. Umożliwia to klientom:

• zwiększenie elastyczności operacyjnej dzięki funkcji „drag-and-drop”, która ułatwia lokalizację plików na taśmie i zarządzanie nimi;
• skrócenie czasu poświęcanego na administrowanie dzięki uproszczeniu dystrybucji i wymiany plików w ramach przedsiębiorstw z heterogenicznymi platformami;
• zmniejszenie ryzyka biznesowego przez możliwość zarządzania tworzeniem kopii zapasowej dysku w systemie HP StoreOnce i przenoszenia danych na taśmę bezpośrednio z aplikacji do tworzenia kopii zapasowych;
• obniżenie kosztów zarządzania pamięcią masową przez kontrolowanie wszystkich funkcji tworzenia kopi zapasowych i replikacji na dyskach i taśmach za pomocą jednego interfejsu, co jest możliwe dzięki integracji oprogramowania HP StoreOnce Catalyst z rozwiązaniem HP Data Protector i oprogramowaniem do tworzenia kopii zapasowych oferowanym przez inne firmy;
• zmniejszenie złożoności w wyniku centralizacji zarządzania bibliotekami na całym świecie przez jeden interfejs oprogramowania HP Command View Tape Library (CV-TL).

(1) Dzięki kompresji 2,5:1, w połączeniu z istotnym postępem technologicznym, pojemność kasety LTO-6 wynosi 6,25 TB, (w porównaniu z 3 TB w przypadku kasety LTO-5), a szybkość LTO-6 wynosi 1,44 TB/godz.(w porównaniu z 1 TB/godz. w przypadku LTO-5).
(2) Według publikacji IDC Branded Tape Tracker (II kw. roku kalendarzowego 2012) HP ma największy udział w światowym rynku pod względem liczby sprzedanych jednostek i przychodów ze sprzedaży napędów taśm i produktów do ich automatyzacji.
(3) Z kompresją 2,5:1 i całkowicie zapełnioną 16-modułową biblioteką taśm ESL G3.
(4) Szacunkowe ceny katalogowe w Stanach Zjednoczonych. Ceny rzeczywiste mogą być inne.
(5) Clipper Group, „In Search of the Long-Term Archiving Solution—Tape Delivers Significant TCO Advantage over Disk”, David Reine, Mike Kahn, 23 grudnia 2010 r.

Fot. HP

Źródło: HP