Ochrona danych i bezpieczeństwo infrastruktury to najwyższe priorytety ekspertów IT w firmach

Wyeliminowanie możliwości nieautoryzowanej infiltracji sieci korporacyjnej oraz ochrona poufnych informacji to najbardziej krytyczne spośród licznych kwestii związanych z bezpieczeństwem infrastruktury firmowej. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab przez B2B International w lipcu 2012 r.

Pracownicy firm odpowiedzialni za krytyczne decyzje biznesowe, w tym te związane z bezpieczeństwem IT, zostali poproszeni o wskazanie trzech zadań, które uważają za najistotniejsze dla personelu IT. Najważniejszą kwestią okazało się uniemożliwienie cyberprzestępcom przeniknięcia do sieci korporacyjnej – wskazało na nią 31% badanych.

Ochrona informacji została wskazana przez 27% badanych, a tym samym znalazła się na drugim miejscu najważniejszych zadań. Aby sprostać temu zadaniu, stosuje się różne metody: wykonywanie kopii zapasowej, przeciwdziałanie wyciekom danych spowodowanych przez pracowników, odpieranie cyberataków oraz wiele innych. Ze względu na to, że cyberprzestępcy polują przede wszystkim na poufne informacje, należy podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Należy również zauważyć, że kontrolowanie wykorzystywania urządzeń mobilnych znajduje się dopiero na trzecim miejscu – zaledwie 13% zalicza współpracę z systemami MDM (Mobile Device Management) do trzech najbardziej krytycznych zadań. Jest to o tyle zastanawiające, że według tego samego badania 55% firm poważnie obawia się o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Obawa ta najwidoczniej nie przekłada się na priorytety w działaniu.

Duże znaczenie ma stosowanie ograniczeń w instalacji i uruchamianiu oprogramowania na urządzeniach korporacyjnych z dostępem do informacji i usług biznesowych. Niezbędna jest wysokiej jakości ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, zwłaszcza dla urządzeń z Androidem. Ponadto, smartfony i tablety muszą obsługiwać zdalną administrację, tak aby można było zablokować dostęp do urządzenia oraz usunąć informacje, w razie gdyby urządzenie zostało zgubione lub skradzione.

Pełna wersja raportu oraz wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab przez B2B International w lipcu 2012 r. są dostępne na stronie

Źródło: Kaspersky Lab