Podczas poniedziałkowego programu “Szymon na Żywo” w TVN mieliśmy okazję zaobserwować telewizyjną koordynację ataku DDoS. Szymon Majewski zachęcał do masowego odwiedzania holenderskiej strony internetowej, na której Holendrzy mogą pisać skargi na odbierających im pracę imigrantów (głównie z Polski). Szymon namawiał telewidzów do wysyłania przez obecny na stronie formularz różnego rodzaju haseł typu: "Polska Pany, Holandiaa tuli pany!”.

Jak można było się spodziewać już po chwili od momentu gdy wspomniał o tym Szymon wejście na stronę było nie możliwe. Strona wyświetlała komunikat:

“Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL”

Potem serwer rozpoczął resetować połączenia, a obecnie dla odwiedzających z polskim IP zwraca błąd 403

Forbidden You don't have permission to access / on this server. Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Po akcji na stronie programu Szymon zamieścił podziękowanie dla uczestników "akcji":
Dziękuję wszystkim (szymon.tvn.pl/informacje/dziekuje-wszystkim,39673,1.html)

W styczniu w podobny sposób prowadzący w Eska Rock poranny WF Michał Figurski i Kuba Wojewódzki doprowadzili do zablokowania strony internetowej gminy Gnojno. Figurski z Wojewódzkim podawali adres strony i wzywali słuchaczy do wchodzenia na nią, co też słuchający uczynili. W efekcie strona dosyć szybko została zablokowana. Cała akcja miała charakter żartu i tak też została odebrana przez sekretarza gminy,

- Na razie oceniam to jako głupi żart. BIP, na którym zawarte są najważniejsze informacje, jest dostępny. Jeśli do końca dnia przywrócimy funkcjonowanie strony, to nic złego się nie stanie - mówi sekretarz Bębas (w wypowiedzi dla kieleckiej Gazety Wyborczej)

Tego typu akcje pokazują możliwości i potencjał mediów, a w zasadzie widzów (czy słuchaczy) - sama akcja choć zabawna to jednak jest to -jak określił to niebezpiecznik.pl - i z czym się zgadzamy

"stąpanie po cienkim lodzie..."

Redakcja