FortiOS 5.0 chroni środowiska BYOD

Fortinet udostępnił nową wersję systemu operacyjnego FortiOS 5.0 dla platform FortiGate. Rozwiązanie eliminuje aktualne problemy bezpieczeństwa w zakresie niezidentyfikowanych jeszcze zagrożeń oraz braku kontroli nad użytkownikami urządzeń mobilnych w środowisku BYOD. Równocześnie zadebiutowały trzy nowe produkty FortiManager 5.0, FortiAnalyzer 5.0 i FortiClient 5.0.

FortiOS w wersji 5.0 pomaga lepiej chronić i zarządzać siecią w obliczu dzisiejszych zmian zarówno w naturze ataków, jak i sposobie zachowań użytkowników. System usuwa również zagrożenia wynikające z popularyzacji trendu BYOD (konsumeryzacji), czyli korzystania przez pracowników z własnych urządzeń mobilnych i aplikacji w celach zawodowych. FortiOS 5.0 łączy analizę zachowań użytkowników w sieci z monitorowaniem działania urządzeń oraz na bieżąco informuje administratora o aktualnym statusie ruchu w sieci. Dzięki temu firmy mogą lepiej przygotować się do ochrony swoich zasobów przed najnowszymi i jeszcze nie wykrytymi zagrożeniami.

Nowy FortiOS został przystosowany do ochrony tzw. punktów końcowych sieci, czyli wszystkich komputerów stacjonarnych i przenośnych w firmowej sieci, a także urządzeń mobilnych takich, jak smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android oraz iOS

Fortinet do swojego systemu FortiOS dodał ponad 150 nowych funkcjonalności i udoskonaleń, tworząc jedno z najbardziej zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa sieci na świecie.

Kluczowe korzyści to:

 • Większe zabezpieczenie przed zaawansowanymi zagrożeniami. Funkcja „Reputacja Klienta” umożliwia firmom tworzenie zintegrowanego raportu bezpieczeństwa o każdym urządzeniu i jego działaniu. FortiOS 5.0 zawiera rozszerzoną bazę najbardziej aktualnych sygnatur antywirusowych, a także zaimplementowaną listę serwerów wykorzystywanych do przeprowadzania ataków phishingowych oraz budowania botnetów. Dzięki temu system chroni przed nierozpoznanymi jeszcze zagrożeniami i potencjalnymi atakami typu zero-day. Mechanizm ochrony przed złośliwym oprogramowaniem został wyposażony w dodatkowe możliwości wykrywania zagrożeń na podstawie analizy behawioralnej. Inspekcja ruchu w sieci prowadzona z wykorzystaniem protokołu SSL VPN zwiększa bezpieczeństwo komunikacji. Zintegrowana, umiejscowiona w chmurze, usługa skanowania antywirusowego i testowania złośliwego oprogramowania w wyizolowanym środowisku (sandbox). Wykorzystuje ona metody heurystyczne oraz bazę reputacji adresów IP.

 • Większa kontrola w celu zabezpieczenia urządzeń mobilnych i środowisk BYOD. System identyfikuje urządzenia oraz pozwala na zastosowanie specjalnych zasad dostępu i profili bezpieczeństwa, w zależności od rodzaju urządzenia lub grupy urządzeń, lokalizacji i sposobów ich używania.

 • Precyzyjne rozpoznanie specyfiki ruchu sieciowego z automatycznym dostosowaniem polityki bezpieczeństwa do logujących się w sieci użytkowników i gości w zależności od ich lokalizacji, danych, z których korzystają i profilu aplikacji. Udoskonalone raportowanie i analiza dostarczają administratorom bardziej szczegółowych informacji odnośnie zachowań użytkowników, urządzeń, aplikacji i pojawiających się zagrożeń.

„W nowym FortiOS 5.0 na szczególną uwagę zasługuje funkcja “Reputacja Klienta”, która pozwala na precyzyjne rozpoznanie nowego użytkownika sieci. Dzięki temu firma może tworzyć tzw. inteligentną politykę bezpieczeństwa. Zasady dostępu do sieci są przydzielane w zależności od lokalizacji, typu używanego urządzenia, za pomocą którego użytkownik loguje się w sieci oraz statusu np. jako gość. To ogromny krok naprzód w umacnianiu ogólnego stanu bezpieczeństwa infrastruktury IT,"

– podkreśla Mariusz Rzepka, dyrektor Fortinet w Polsce, Białorusi i Ukrainie.

Wraz z nowym systemem operacyjnym FortiOS 5.0, Fortinet wprowadził trzy nowe rozwiązania FortiManager 5.0, FortiAnalyzer 5.0 i FortiClient 5.0. Produkty pozwalają na precyzyjne zarządzanie infrastrukturą, skrupulatną analizę ruchu oraz dokładną ochronę punktów końcowych sieci.

FortiManager 5.0

Rozwiązanie działa jak platforma typu “ single-pane-of-glass” i umożliwia zcentralizowane zarządzenie wszystkimi urządzeniami Fortinet w sieci. Nowe funkcje FortiManager 5.0 zostały ściśle dostosowane do potrzeb dużych firm oraz dostawców usług:

 • możliwość „przeciągania” zasad bezpieczeństwa pomiędzy panelami, bezpośredni dostęp do informacji o zasadach bezpieczeństwa wobec używanego właśnie obiektu

 • pełne wsparcie dla protokołu IPv6

 • nowe funkcje na interfejsie użytkownika, co ułatwia zarządzanie fizycznymi i wirtualnymi urządzeniami zabezpieczającymi przy użyciu pojedynczego interfejsu graficznego (GUI) w sieci

 • bardziej wielowymiarowy i znacznie łatwiejszy w użyciu profil administratora

 • wsparcie projektów w zakresie instalacji i aktywacji tokenów na dużą skalę

 • lepsze raportowanie i dokładniejsza analiza dzięki wyświetlaczowi z funkcją pokazywania wielu okien, możliwości „przeciągania” polityk pomiędzy bazami reguł i oknami, wbudowanemu rejestrowaniu oraz pełnemu wsparciu protokołu IPv6

Dodatkowe korzyści dla dostawców usług w chmurze to funkcjonalności XML i JSON API, jak również nowe funkcje na interfejsie użytkownika, które ułatwiają kreowanie oraz modyfikowanie polityk bezpieczeństwa.

FortiAnalyzer 5.0

Rodzina urządzeń do rejestrowania zdarzeń i raportowania, które bezpiecznie zbierają i analizują dane przekazywane z różnych urządzeń Fortinet oraz innych narzędzi kompatybilnych z serwerem SYSLOG. FortiAnalyzer 5.0 zawiera następujące nowe funkcjonalności:

 • znacznie lepsze rozpoznanie i analizę danych, co zapewnia klientom dokładną kontrolę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa sieci

 • skonsolidowane raporty dla wszystkich urządzeń opartych FortiOS i punkty końcowe, umożliwiające lepszą kontrolę zużycia pasma oraz wykorzystania aplikacji i sieci

 • zarządzanie zarówno fizycznymi, jak i wirtualnymi urządzeniami w celu tworzenia skonsolidowanego raportu

 • możliwość synchronizacji wielu urządzeń FortiAnalyzer w celu ujednolicenia konfiguracji i raportowania.

FortiClient 5.0

FortiClient zapewnia w każdym czasie i miejscu ochronę punktów końcowych sieci obsługujących systemy Windows i Macintosh.

Nowości obejmują:

 • lepsze egzekwowanie polityki bezpieczeństwa w sytuacjach poza siecią, w celu pewności, że urządzenie nawet, gdy nie jest podłączone do sieci nadal stosuje się firmowych zasad bezpieczeństwa

 • ulepszona integracja z urządzeniami FortiGate w celu uproszczenia zdalnego udostępniania VPN i łatwiejszego używania.

FortiOS 5.0, FortiManager 5.0, FortiAnalyzer 5.0 i FortiClient 5.0 można pobrać ze strony FortiCare Website

Źródło: Fortinet