Aplikacja mobilna Fortinet przekształca smartfona w token

Popularyzacja trendu BYOD (inaczej konsumeryzacji), czyli korzystania przez pracowników z własnych urządzeń przenośnych w celach zawodowych, przeniosła problem bezpieczeństwa mobilnego na nowy poziom. Firmy chcą dzisiaj elastycznych i opłacalnych rozwiązań, które ochronią sieć przed zagrożeniami wynikającymi z posługiwania się w pracy smartfonami i tabletami. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów zaprojektowanych do zabezpieczenia sieci firmowych przed mobilnymi wirusami i atakami.

W Google Play i iTunes dostępna jest mobilna aplikacja Fortinet o nazwie FortiToken Mobile (FTM), przygotowana dla urządzeń mobilnych z systemami operacyjnymi iOS i Android. Program pracuje zgodnie ze standardem otwartego uwierzytelniania (OATH). Aplikacja generuje jednorazowe hasła, które użytkownik podaje podczas logowania do firmowej sieci z poziomu urządzenia mobilnego.

FortiToken Mobile wykorzystuje mechanizm dwuskładnikowego uwierzytelniania. To proces autoryzacji składający się z dwóch etapów. Pierwszym krokiem jest wpisanie loginu i stałego, niezmiennego hasła. Następnie system żąda podania drugiego elementu, unikalnego kodu wykreowanego na potrzeby logowania, który ważny jest dość krótko. Mobilna aplikacja FortiToken Mobile jest generatorem takich jednorazowych haseł. Program przekształca smartfona, iPhone'a, iPada, czy iPoda w token bez konieczności podpinania dodatkowych urządzeń. Rozwiązanie jest dynamiczne, oszczędne i przyjazne dla użytkowników. W Google Play oraz iTunes FortiToken Mobile ma średnią ocenę odpowiednio 4.6 punktów oraz 4 +.

FortiToken Mobile komunikuje się z zainstalowanymi w firmie platformami UTM z rodziny FortiGate, tworząc kompletny system bezpieczeństwa do ochrony sieci przed mobilnymi zagrożeniami. Rozwiązanie gwarantuje, że tylko upoważnieni użytkownicy mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji w firmowej sieci. Każde urządzenie FortiGate ma wbudowany moduł uwierzytelniający. W połączeniu z funkcjami uwierzytelniania zawartymi w aplikacji FortiToken Mobile, eliminuje to potrzebę zastosowania dodatkowych zewnętrznych serwerów uwierzytelniania.

FortiToken Mobile można również używać w połączeniu z funkcją zarządzania certyfikatami dostępną w rozwiązaniu FortiAuthenticator.

Aplikację można pobrać w iTunes: https://itunes.apple.com/hk/app/fortitoken-mobile/id500007723?mt=8 oraz Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fortinet.android.ftm&hl=pl

Źródło: Fortinet