Facebook - poprawa bezpieczeństwa użytkowników

AVAST Software zdecydował się na współpracę z Facebookiem. AVAST udostępni dane pochodzące z laboratorium wirusów. Celem jest wspólna walka z rozprzestrzenianiem się wirusów przez nieświadomie szerzących zainfekowane linki użytkowników Facebooka.

Laboratorium wirusów firmy AVAST Software posiada technologię typu Cloud - bazę danych, zawierającą informacje o milionach zainfekowanych plików i stron internetowych. AVAST udziela Facebookowi dostępu do tej bazy wirusów w czasie rzeczywistym, chroniąc tym samym użytkowników sieci, przed tzw. atakami "zero-day", czyli nowo wykrytymi masowymi zagrożeniami. AVAST wykorzystuje własną technologię – CommunityIQ ogromną bazę anonimowych czujników - użytkowników programu avast! – śledząc ponad 200.000 nowo zainfekowanych domen internetowych miesięcznie, z których większość stanowią legalne strony internetowe.

Kaspersky Lab i Facebook jednoczą siły w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników

Kaspersky Lab również informuje o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Facebookiem, której celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników najpopularniejszego portalu społecznościowego na świecie. W ramach współpracy Kaspersky Lab dostarcza Facebookowi najświeższe informacje o zagrożeniach internetowych. Dane te będą wykorzystywane do ochrony użytkowników Facebooka przed otwieraniem szkodliwych witryn internetowych. Dodatkowo, wszyscy użytkownicy Facebooka będą mogli skorzystać ze specjalnych, 6-miesięcznych licencji na wybrane produkty Kaspersky Lab dla komputerów PC oraz Mac.

Użytkownicy Facebooka darzą dużym zaufaniem swoich znajomych i często klikają udostępniane przez nich odnośniki, obrazki lub filmy. Na zaufaniu tym żerują cyberprzestępcy - złośliwe linki, udając legalne odsyłacze, mogą automatycznie udostępniać się znajomym z listy kontaktów ofiary. Teraz, gdy użytkownik Facebooka udostępni lub kliknie odnośnik polecony przez znajomych, zostanie on natychmiast porównany z bazą danych szkodliwych stron internetowych dostarczaną Facebookowi przez Kaspersky Lab, AVAST software i innych producentów rozwiązań bezpieczeństwa. Jeżeli analiza wykaże szkodliwość odsyłacza, użytkownik zostanie o tym niezwłocznie powiadomiony, a dostęp do niebezpiecznej strony internetowej zostanie zablokowany. Nie tylko zapobiega to wyciekowi danych osobowych użytkownika, ale zatrzymuje także dalsze rozprzestrzenianie się złośliwych odnośników.

Powiadamianie o zagrożeniach i ochrona użytkowników Facebooka

Eksperci z Kaspersky Lab uważają, że edukacja użytkowników komputerów jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępczością. Oprócz dostarczania Facebookowi informacji o zagrożeniach, Kaspersky Lab przyczyni się również do publikowania porad ekspertów i artykułów informacyjnych na stronie Facebook Security - centrum zasobów prowadzone przez zespół Facebooka oraz specjalistów ds. bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat tej usługi Facebooka można znaleźć na stronie: www.facebook.com/security.

Kaspersky Lab oferuje także wszystkim użytkownikom Facebooka darmowe, sześciomiesięczne licencje na swoje produkty bezpieczeństwa. W ramach tej oferty użytkownicy mogą pobrać anglojęzyczne wersje aplikacji Kaspersky PURE 2.0 oraz Kaspersky Security for Mac, zapewniając swoim komputerom ochronę na najwyższym poziomie. Kaspersky PURE 2.0 to produkt klasy premium, zapewniający kompletną ochronę na wszystkich poziomach użytkowania komputera. Wyposażony jest on w wiele funkcji dodatkowych, takich jak menedżer haseł. szyfrowanie danych oraz tworzenie i przywracanie kopii zapasowych. Kaspersky Security for Mac chroni użytkowników komputerów Mac przed stale rosnącą liczbą zagrożeń, przygotowywanych przez cyberprzestępców z myślą o systemie OS X firmy Apple. Program przeciwdziała także nieświadomemu rozprzestrzenianiu przez użytkowników Maków zagrożeń dla systemu Windows. Oferta jest dostępna poprzez zakładkę „The AV Marketplace” na stronie www.facebook.com/security.

„W ciągu minionych dziesięciu lat obserwowaliśmy niesamowity wzrost ilości informacji osobistych, którymi ludzie skłonni są dobrowolnie się dzielić. Jednocześnie cyberprzestępcy, wiedzeni żądzą pieniądza, węsząc zysk w kradzieży tych informacji, stworzyli masę szkodliwych programów, które wzięły na celownik portale społecznościowe. Potrzebne jest połączenie świadomości zagrożeń internetowych z technologią bezpieczeństwa najwyższej klasy. Jeżeli mamy mówić o kompletnej ochronie online – jedno nie może wykluczać drugiego. Właśnie takie jest założenie naszej współpracy z Facebookiem”

– powiedział Costin Raiu, Szef Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

„Począwszy od dziś, użytkownicy Facebooka mogą czerpać korzyści z doświadczenia i informacji Kaspersky Lab na temat szkodliwych odsyłaczy i obecności sztandarowych produktów firmy w naszym AV Marketplace. Oczekujemy, że wspólna praca naszych zespołów pomoże w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkownikom zarówno na Facebooku, jak i poza nim”

– skomentował Joe Sullivan, Chief Security Officer, Facebook.

Na podstawie: Kaspersky Lab, AVAST

Źródło: Redakcja