Nowości Fortinet w zakresie BYOD i ochrony sieci bezprzewodowych

Fortinet zaprezentował cztery nowe bezprzewodowe punkty dostępowe oraz trzy modele tokenów, pozwalających na uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Nowości rozszerzają ofertę Fortinet w obszarze zabezpieczeń przed zagrożeniami wynikającymi z popularyzacji biznesowego wykorzystania osobistych urządzeń mobilnych (trend BYOD – Bring Your Own Device) oraz w zakresie ochrony sieci bezprzewodowych.

Fortinet wprowadził cztery urządzenia do swojej serii FortiAP w tym FortiAP-320B, FortiAP-223B, FortiAP-112B i FortiAP-11C. Producent zaprezentował też trzy nowe rozwiązania służące do dwuskładnikowego uwierzytelniania: FortiToken-200CD, FortiToken-Mobile oraz FortiToken-300.

Nowe produkty z rodziny FortiAP są zaprojektowane dla firm, które chcą zintegrować ochronę połączeń bezprzewodowych w ramach bezpieczeństwa całej sieci korporacyjnej, zachowując scentralizowane zarządzanie całością z poziomu jednej wspólnej konsoli. Urządzenia bezproblemowo współpracują z bezprzewodowym kontrolerem dostępnym na każdej platformie FortiGate.

Rozszerzenie oferty tokenów umożliwia firmom wybór rozwiązania najbardziej pasującego do ich środowiska pod względem bezpieczeństwa i łatwości użytkowania. Nowe tokeny działają w połączeniu zarówno z platformami FortiGate, jak i FortiAuthenticator. FortiAuthenticator obsługuje tokeny pozwalając na przeprowadzenie procesu uwierzytelniania z poziomu FortiGate oraz urządzeń innych producentów.

Informacje o produktach:

  • FortiAP-320B: posiada dwa chipsety radiowe, 3 strumieniowy (3x3) bezprzewodowy punkt dostępowy obsługujący standard 802.11n. Zapewnia przepustowość 900 Mbps, czyli 50 proc. wyższą w stosunku do poprzedniej technologii. Urządzenie przeznaczone jest do pracy w środowiskach obsługujących wielu użytkowników oraz wymagających wysokiej dostępności i wydajności w dłuższym przedziale czasu. Punkt dostępowy wyposażony jest w dwa redundantne porty PoE w celu utrzymania aktywności sieci, nawet jeśli systemy pasywnego zasilania PoE lub przełączniki PoE nie działają.

  • FortiAP-223B: wyposażony w dwa chipsety radiowe, 2 strumieniowy bezprzewodowy punkt dostępowy obsługujący połączenia transmitowane za pośrednictwem anten zewnętrznych. Możliwość transportu sygnału radiowego w trudno dostępnych miejscach pozwala firmom na bardziej elastyczne opcje instalacji.

  • FortiAP-112B: ekonomiczny, zewnętrzny, z jednym chipsetem radiowym, bezprzewodowy punkt dostępowy zaprojektowany dla oferowania usług Wi-Fi gościom odwiedzającym firmę. Urządzenie może być też zastosowane w roli klienta sieci Wi-Fi w trybie mesh i wykorzystywane jako antena CPE przez bezprzewodowych dostawców internetu.

  • FortiAP-11C: niewielki, bezprzewodowy punkt dostępowy umożliwiający uzyskanie zdalnego dostępu. Funkcja zdalnego bezprzewodowego dostępu pozwala na automatyczne wykrycie bezprzewodowego kontrolera na platformie FortiGate w chmurze korporacji, pobranie konfiguracji i zaoferowanie zdalnym pracownikom tego samego identyfikatora SSID, jak używany w środowisku korporacyjnym. Dzięki temu uzyskają oni bezpieczny szyfrowany dostęp do firmowych zasobów przez internet.

  • FortiToken 200CD: dostarczany jest wraz z zaszyfrowanym plikiem aktywacyjnym (seed file), który pozwala klientom aktywować token wielokrotnie i za pośrednictwem wielu serwerów uwierzytelniających, bez ryzyka ujawnienia ww. pliku aktywacyjnego w internetowej bazie danych.

  • FortiToken Mobile: zgodny ze standardem otwartego uwierzytelniania (OATH) token programowy (software token) dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu iOS i Android. Dostępny w iTunes i Google Play.

  • FortiToken 300: sprzętowy token USB przeznaczony do zarządzania i przechowywania certyfikatów PKI i związanych z nimi prywatnych kluczy. W połączeniu z funkcją zarządzania certyfikatami dostępną w rozwiązaniu FortiAuthenticator, FortiToken 300 pozwala na implementację rozwiązania do silnego uwierzytelniania w oparciu o technologię pochodzącą od jednego producenta.

Produkty z serii FortiToken są już dostępne. Urządzenia z rodziny FortiAP pojawią się w momencie wprowadzenia na rynek nowej wersji systemu operacyjnego FortiOS, która jest planowana na koniec października.

Źródło: Fortinet