Nowości na scenie oprogramowania antywirusowego

W ubiegłym tygodniu miały miejsce dwie premiery oprogramowania antywirusowego Kaspersky 2013 oraz AVG 2013. Producenci prześcigają się w zapewnieniu coraz większej ochrony swoim klientom przy zachowaniu prostoty użytkowania swoich produktów. Zaimplementowanie nowej linii produktów antywirusowych jest olbrzymim wyzwaniem dla programistów i specjalistów ds. bezpieczeństwa i wnosi szereg ulepszeń w stosunku do poprzednich wersji oprogramowania. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu co nowego do zaoferowania ma linia produktów 2013 firmy AVG oraz Kaspersky.

AVG 2013

Nowa linia produktów firmy AVG jest bardzo bogata, zawiera ona oprogramowanie AVG AntiVirus FREE, który jest darmowym narzędziem zapewniającym ochronę internautom w przeglądaniu sieci czy odbieraniu poczty e-mail, jego bardziej zaawansowana i płatna wersja to AVG AntiVirus. Najbardziej zaawansowanym pakietem zabezpieczeń w linii produktów AVG 2013 jest AVG Internet Security zapewniający m.in. ochronę podczas korzystania z zakupów oraz bankowości online. Nie zapomniano także o bardzo dynamicznie rozwijającym się rynku urządzeń mobilnych. AVG AntiVirus FREE oraz AVG AntiVirus Pro dla systemu Android zapewniają ochronę dla urządzeń mobilnych. Pozwalając m.in. na zlokalizowanie telefonu w przypadku jego kradzieży lub zdalne wymazanie z niego danych. W wersji Pro istnieje także możliwość lepszej ochrony własnej prywatności poprzez blokadę poszczególnych aplikacji przed dostępem innych osób oraz stworzenie kopii zapasowych własnych aplikacji.

Do najważniejszych funkcji linii produktów AVG 2013 z pewnością należy odnowiony interfejs użytkownika, który zapewnia dostęp do najczęściej używanych ustawień. Został on przystosowany do adaptacji na urządzeniach dotykowych.

Rysunek 1: Odnowiony interfejs użytkownika AVG Internet Security

Skrócono czas rozruchu oprogramowania, a także dzięki inteligentnemu skanerowi w trybie AVG Turbo Scan, przyśpieszono o 36% czas skanowania komputera. Uproszczono także zaporę internetową, która pozwala użytkownikowi wybrać sposób personalizacji ustawień ochrony swojej prywatności i tożsamości online.

Rysunek 2: Ulepszona zapora internetowa

Specjaliści z firmy AVG postawili także na rozwój oprogramowania pozwalającego na porządkowanie dysku twardego, eliminacje błędów systemowych i oszczędzanie baterii laptopa celem zapewnienia jak największej wydajności komputera. Produkt to umożliwiający to AVG PC TuneUp, jego interfejs możemy obejrzeć na rysunku nr 3.

Rysunek 3: AVG PC TuneUp

Ponadto zarówno w ramach płatnych jak i darmowych produktów firmy AVG, jej klienci mogą cieszyć się funkcją Do Not Track, niepozwalającą na śledzenie aktywności internauty na poszczególnych stronach.

Darmowy produkt AVG AntiVirus FREE, a także inne wymienione wersje można nabyć tu

Kaspersky 2013

Eksperci z firmy Kaspersky także zadbali o to, by zapewnić swoim klientom ochronę na jak najwyższym poziomie. Udoskonalono dwa flagowe produkty firmy Kaspersky dla użytkowników indywidualnych. Premiery doczekały się Kaspersky Anti-Virus oraz Kaspersky Internet Security. Zostały one wyposażone w nowy silnik antywirusowy, dzięki któremu wszelkie zagrożenia mają być lepiej wykrywane także te bardziej złożone i ukierunkowane.

Do wprowadzonych nowości należy funkcja „bezpieczne pieniądze”. Działa ona w ten sposób, że najpierw porównuje adres URL odwiedzonej witryny z bazą danych adresów bezpiecznych witryn. Drugim krokiem jest sprawdzenie certyfikatu użytego do zestawienia bezpiecznego połączenia, a następnie system klienta jest sprawdzany pod względem podatności na zagrożenia związane z bankowością online. Szereg tych działań ma za zadanie dodatkowo zabezpieczyć przebieg zakupów i transakcji bankowych online.

Kolejną godną uwagi nowością jest funkcja o nazwie „bezpieczne wprowadzanie informacji”. Staje się ona aktywna za każdym razem kiedy zamierzamy wprowadzić hasło do konta bankowości online czy innej strony internetowej. Ma ona za zadanie zabezpieczyć dane osobowe wprowadzane z klawiatury komputera przed szkodliwym działaniem keylogger-ów.

Rysunek 4: KIS 2013 - wirtualna klawiatura

Dodatkową zaletą nowej linii produktów Kaspersky 2013 jest wprowadzenie funkcjonalności automatycznie zapobiegającej wykorzystywaniu luk. Eksperci zdali sobie sprawę z tego, że teraźniejsze systemy operacyjne zawierają wiele aplikacji nad których aktualizacjami czasem ciężko jest zapanować. Doszli do wniosku, że można zapobiec wykorzystywaniu luk w zabezpieczeniach poprzez kontrolę uruchamiania plików wykonywalnych z poziomu aplikacji, które zawierają luki. Oprogramowanie Kaspersky-iego potrafi także analizować zachowania plików wykonywalnych pod kątem wszelkich podobieństw do złośliwych programów oraz ograniczać działania, które mogą wykonywać aplikacje zawierające luki.

Ponadto udoskonalono moduł antyspamowy, zoptymalizowano bazy danych wirusów oraz ulepszono mechanizmy odpowiedzialne za filtrowanie witryn zawierających nieodpowiednie treści w module kontroli rodzicielskiej. Specjaliści z Kaspersky-iego podobnie jak eksperci z AVG postawili także na optymalizacje wydajności swojego oprogramowania, tak by wywierało ono jak najmniejszy wpływ na zasoby komputera. Wisienką na torcie linii produktów Kaspersky 2013 niech będzie zapewnienie dłuższego czasu pracy na baterii laptopa zapewnione poprzez automatyczną redukcję zużycia zasobów gdy jako główne źródło energii zostanie wykryta bateria.

Wersje trial oprogramowania Kaspersky Anti Virus i Internet Security można pobrać stąd. Po 30 dniowym okresie próbnym można zdecydować się lub nie na zakup omawianych produktów.

Uwagi końcowe

Wprowadzanie nowych wersji swoich produktów dla firm zajmujących się oprogramowaniem antywirusowym stało się pewnego rodzaju wyścigiem, w którym każda nowa funkcjonalność może przechylić szalę zwycięstwa. Współczesne oprogramowanie antywirusowe daleko odbiega od tego tworzonego dekadę temu. Dzisiejsze programy antywirusowe to prawdziwe „kombajny”, które na swoim pokładzie posiadają funkcje odpowiedzialne za poprawę wydajności komputera, zapewnienie bezpieczeństwa danym w przypadku kradzieży urządzenia czy ochronę przed skompromitowaniem poufnych osobistych informacji. Wykupując roczny pakiet ochronny kupujemy tak naprawdę szereg usług, które mają zapewnić nam bezpieczeństwo w Internecie.

Bardzo ważne jest także to, że producenci zauważyli konieczność zapewnienia swoim klientom kompleksowych usług, chroniących ich także przed bardziej złożonymi zagrożeniami jakimi są ataki ukierunkowane. Do tej pory oprogramowanie antywirusowe nie potrafiło zapewnić nawet namiastki tego typu ochrony. Obecnie wprowadzane funkcjonalności pozwalają mieć nadzieję na poprawę tej sytuacji.

Aby zapewnić ochronę swoim prywatnym danym i nie narażać się na działanie wirusów, ukierunkowanych ataków czy oprogramowania szpiegującego należy dbać o posiadanie najaktualniejszych form zabezpieczeń. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii producenci oprogramowania antywirusowego są w stanie ochronić nas przed najpowszechniejszymi formami ataku. W związku z tym wydatki związane z przeprowadzaniem corocznych aktualizacji oprogramowania antywirusowego powinny zostać wpisane na stałą listę kosztów.

Źródło: Redakcja