PKO Bank Polski wraz z Politechniką Gdańską i firmą Microsystem pracuje nad wprowadzeniem pierwszego w polskiej bankowości kompleksowego rozwiązania biometrycznego. W efekcie prowadzonych badań powstanie system automatycznego identyfikowania i uwierzytelniania tożsamości klientów na podstawie weryfikacji układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy, głosu i podpisu składanego innowacyjnym długopisem biometrycznym. Dzięki temu klienci nie będą potrzebowali kodów PIN, czy haseł dostępu do usług, a Bank usprawni obsługę i zapewni optymalne bezpieczeństwo operacji. Przedsięwzięcie poprzedzą testy w oddziałach PKO. Projekt badawczy jest realizowany w ramach konsorcjum i został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konsorcjum prowadzi prace badawcze przygotowujące do testów pierwsze stanowiska umożliwiające klientom samodzielną weryfikację tożsamości, autoryzację operacji bankowych oraz podpisywanie wniosków i pism bankowych. Testy, zaplanowane na przyszły rok, odbędą się w 60 oddziałach PKO Banku Polskiego. Weźmie w nich udział ponad 10 tys. klientów, korzystających ze 100 biometrycznych stanowisk, wyposażonych w urządzenia analizujące, m.in. układ naczyń krwionośnych dłoni, kształt twarzy, głos klienta oraz sposób składania podpisu. Zestaw urządzeń dopełni długopis biometryczny oraz skaner dokumentów tożsamości, który sprawdzi ich autentyczność. Cały system podniesie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale też komfort korzystania z bankowości. Ze względu na to, że dane biometryczne są niepowtarzalne – inne dla każdego człowieka, będą przechowywane w postaci szyfrowanej. Zebrane na stanowisku dane będą wykorzystywane do identyfikacji klienta również w kanałach zdalnych.

- Człowiek jest najważniejszy – głosili renesansowi humaniści i mam wrażenie, że dziś teza ta powraca ze zdwojoną mocą i zyskuje na znaczeniu. Dzięki wprowadzanym przez nas rozwiązaniom biometrycznym każdy klient może być dla siebie indywidualnym i niepowtarzalnym hasłem, kodem i kluczem dostępu do usług bankowych. To nowa jakość w podejściu do bezpieczeństwa, szybkości autoryzacji oraz kosztów obsługi klienta. I kolejny przykład na to, że nasz Bank nie tylko podąża za najbardziej zaawansowanymi technologicznie trendami, ale i je wyznacza – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego. 

To pierwszy w Polsce system, który tak kompleksowo sprawdzi tożsamość użytkownika, wykorzystując jednocześnie kilka mechanizmów biometrycznych. Dodatkowo, zastosowana technologia jest bezpieczna i odporna na fałszerstwa. Rozwiązanie będzie uzupełnieniem dotychczasowych metod autoryzacji oraz punktem wyjścia do prac nad nowymi technologiami wykorzystywanymi w bankowości.

Jedną z form identyfikacji klientów będzie odręczny podpis składany specjalnym długopisem biometrycznym, rejestrującym wiele parametrów pisma, a także sam proces składania podpisu. Będzie on elementem stanowiska biometrycznego w Banku, ale również umożliwi podpisywanie dokumentów bankowych bez konieczności odwiedzania placówki. Urządzenie opracowują naukowcy z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. - Długopis zawiera czujniki: ścisku, nacisku, kąta nachylenia i szybkości ruchów przy pisaniu. Może współpracować z dowolnym tabletem. Dynamiczna analiza podczas składania podpisu pozwala natychmiast zweryfikować jego autentyczność – mówi prof. Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej. 

- Dane biometryczne pozwalają na potwierdzenie tożsamości bez kłopotliwych loginów i kodów. Hasłem klienta może być, np. jego głos lub profil twarzy, PIN zastąpi analizowany na bieżąco podpis, a tożsamość sprawdzą urządzenia badające unikalny dla każdego układ naczyń krwionośnych dłoni, czy kształt głowy. Naszą rolą w projekcie jest przełożenie tych rozwiązań na urządzenia, które znajdą praktyczne zastosowanie w bankowości – mówi Georgis Bogdanis, Prezes Zarządu firmy Microsystem.

Uczestnicy konsorcjum mają nadzieję, że wypracowane rozwiązania znajdą szerokie zastosowanie – nie tylko w bankowości, ale też np. w administracji publicznej. Start testów w oddziałach planowany jest na przyszły rok. Budżet projektu wynosi 9,82 mln złotych, z czego 3,63 mln zł to dotacja uzyskana z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

PREZENTACJA

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto w I kwartale 2015 roku wyniósł 647 mln zł. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznaną przez miesięcznik „The Banker” należący do „Financial Times”. PKO Bank Polski zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepszy Bank dla Firm miesięcznika „Forbes”, uzyskując sześć gwiazdek w ogólnej klasyfikacji. Bank uplasował się także w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz siódmy zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Bank kolejny rok z rzędu zwyciężył w rankingu 50 największych banków w Polsce miesięcznika finansowego „Bank”. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężył w kategorii Banki finansujące nieruchomości, a wśród banków oferujących kredyty konsumenckie Consumer finance zajął 3. miejsce. W XII edycji konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2013 „Gazety Bankowej” PKO Bank Polski otrzymał nagrodę w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse, którą kapituła konkursu przyznała PKO Bankowi Polskiemu za wdrożenie aplikacji IKO. Bank wygrał również w kategorii Systemy back office za wdrożenie Centrum Innowacji. O tytuł Lidera walczyło kilkanaście instytucji finansowych, przede wszystkim z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Kapituła Konkursu VIII Kongresu Gospodarki Elektronicznej nagrodziła PKO Junior w kategorii Projekt Roku. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2014 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,6 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategoriach Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju. PKO Bank Polski jest także laureatem plebiscytu Złoty Bankier 2013 w kategorii Najlepszy kredyt hipoteczny i Innowacja Finansowa za aplikację IKO.

Źródło: PKO Bank Polski