Podczas VMworld® Europe 2014 firma VMware Inc. poinformowała o wprowadzeniu VMware vRealize® Operations™ 6.0 (dawniej vCenter™ Operations Management Suite™). VMware vRealize Operations 6.0 zapewni inteligentne zarządzanie platformą od aplikacji po sprzęt i pamięci masowe w infrastrukturach fizycznych, wirtualnych i chmury, a ponadto dostosowuje się do potrzeb wszystkich klientów — od małych i średnich firm (MŚP) po globalne i rozproszone korporacje. Nowa wersja da klientom kontrolę nad wydajnością, pojemnością i konfiguracją, jak również zapewni analizę predykcyjną umożliwiającą działania profilaktyczne a także automatyzację usług i środowisk IT .

Inteligentne zarządzanie platformami infrastrukturalnymi: fizycznymi, wirtualnymi i chmurą

VMware vRealize Operations 6.0 jako podstawowy składnik pakietu vRealize, wprowadza nowe i ulepszone funkcje do platformy zunifikowanego, inteligentnego zarządzania infrastrukturą, również w zakresie opartej na procesach i politykach szeroko pojętej automatyzacji:

Do najważniejszych cech platformy vRealize:

  • Nowa, wyskalowana, odporna architektura, która jest ośmiokrotnie bardziej skalowalna od poprzedniej wersji i posiada wbudowaną wysoką dostępność i replikację.

  • Zaawansowana analityka, inteligentne alarmy i funkcje wykrywania problemów mogące z wyprzedzeniem rozpoznać złożone kwestie na podstawie wielu symptomów i zarekomendować rozwiązanie problemu.

  • Wbudowane mechanizmy automatycznego rozwiązywania problemów pomagające w sposób automatyczny za pomocą jednej konsoli przeprowadzić działania naprawcze zwiększając przy tym efektywność wsparcia IT.

  • Funkcje planowania pojemności i zarządzania projektami, które wykraczają poza VMware vSphere i zawierają wskaźniki dotyczące aplikacji i platform fizycznych w celu optymalizacji utylizacji dostępnych zasobów ale także zarządzania poziomem usług (SLA).

  • Modele pojemności mogą być ponadto przekazane do silnika analitycznego w celu sprawdzenia fałszywych alarmów wynikających z przewidywanych zmian zapotrzebowania na zasoby, dostępności lub konfiguracji aplikacji a także zasobów sprzętowych.

  • Ujednolicony interfejs użytkownika (UI) zarządza obecnie zarówno domenami VMware vSphere i środowiskami firm trzecich, pozwalając zespołom IT tworzyć wydajne i elastyczne, niestandardowe panele kontrolne obejmujące także dodatkowe dane w konsoli zarządzania.

  • Wbudowana konsola zarządzania politykami pracy warstwy automatyzacji.

Rozszerzanie platformy VMware vRealize Operations pakietami administracyjnymi

VMware wciąż agresywnie rozbudowuje swój partnerski ekosystem, którego rezultatem jest powstanie nowych pakietów administracyjnych, które rozbudowują możliwości ostrzegania, panelu kontrolnego, wizualizacji danych i raportowania w VMware vRealize Operations o produkty i technologie VMware oraz innych firm. Pakiety administracyjne zwiększają zakres zastosowania i skuteczność VMware vRealize Operations, włączając środowiska hybrydowe i heterogeniczne, a także zapewniając pełne monitorowanie w jednej konsoli operacji obejmującej aplikacje oraz urządzenia magazynujące i sieciowe.

W czwartym kwartale 2014 roku VMware planuje dostarczyć nowe i zaktualizowane pakiety administracyjne do VMware NSX™, VMware vCloud® Air™, Amazon Web Services (AWS), OpenStack, Microsoft System Center Operations Manager i urządzeń pamięci masowej z protokołami iSCSI i NFS (obok SAN), jak również VMware Virtual SAN. Partnerzy dostarczający pakiety administracyjne w IV kw. 2014 r. zaoferują nowy pakiet dla Brocade IP Networking i aktualizację EMC Storage Analytics. Ponad 30 pakietów administracyjnych dostępnych jest w Cloud Management Marketplace – specjalnym portali powołanych dla integracji rozwiązań VMware, aby pomóc klientom w uproszczeniu i automatyzacji procesu zarządzania środowiskami hybrydowej chmury.

Komentarze do informacji

„Ponad trzy lata temu, gdy wprowadziliśmy VMware vRealize® Operations™, wyznaczyliśmy ścieżkę mającą pomóc klientom w uproszczeniu i automatyzacji zarządzania usługami w dynamicznych środowiskach wirtualnych i chmury” — powiedział Ramin Sayar, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Cloud Management Business Unit w firmie VMware. „Nasze wysiłki osiągnęły nowy poziom wraz z premierą VMware vRealize Operations 6.0. Dzięki tej nowej wersji wyznaczamy standardy zarządzania operacjami w erze chmury hybrydowej. Klienci będą mogli teraz zarządzać i monitorować wszystkie aplikacje i systemy za pomocą jednej skalowalnej, zautomatyzowanej i inteligentnej platformy, która pomoże im sprostać wymaganiom środowiska biznesowego”.

„Columbia Sportswear posiłkuje się innowacjami IT, by stymulować wzrost biznesu” — powiedziała Suzan Pickett, dyrektor Global Infrastructure Engineering w Columbia Sportswear. „Skupiamy się na rozwoju i stosowaniu nowych technologii, które pomagają nam rozwijać zewnętrzne i wewnętrzne usługi oraz rozwiązania dla klientów. VMware vRealize® Operations™ umożliwia automatyzację i optymalizację wydajności hybrydowej chmury obsługującej nasze globalne działania w zakresie e-handlu, produkcji i sprzedaży detalicznej”.

Ceny i dostępność

VMware vRealize Operations 6.0 i powiązane pakiety administracyjne mają być dostępne w czwartym kwartale 2014 roku.

Platforma VMware vRealize Operations 6.0 będzie dostępna w ramach zarówno VMware vRealize Suite, jak i VMware vRealize Operations Insight. Pakiet VMware vRealize Suite jest dostępny w dwóch wersjach: Advanced (6750 USD na CPU) i Enterprise (9950 USD na CPU). Dodatek do VMware vSphere with Operations Management i VMware vRealize® Operations Insight™ jest licencjonowany w modelu na CPU, począwszy od 2000 USD. Dotychczasowi klienci z aktywnymi umowami wsparcia i subskrypcji (SNS) mogą dokonać bezpłatnego uaktualnienia do nowej wersji VMware vRealize Operations.

Źródło: VMware