Debiutuje pierwszy na świecie firewall wyposażony w porty 100GbE: FortGate-3810D. Urządzenie jest w stanie skutecznie zabezpieczyć ruch o natężeniu ponad 300Gb/s.

FORTINET wprowadza na rynek FortiGate-3810D - najwydajniejszy firewall dla centrów danych
FORTINET wprowadza na rynek FortiGate-3810D - najwydajniejszy firewall dla centrów danych

FORTINET, dostawca zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, rozszerza swoją ofertę firewalli nowej generacji o dedykowane centrom przetwarzania danych urządzenie FortiGate-3810D. Jest to pierwszy i obecnie jedyny dostępny na rynku firewall z portami 100GbE, gwarantujący przepustowość przekraczającą 300Gb/s.

Inżynierom FORTINET udało się znacznie zmniejszyć wymiary urządzenia. Do tej pory podobne rozwiązania wymagały zastosowania większej obudowy. FortiGate-3810D ma wysokość 3U, co pozwala zaoszczędzić dużo miejsca w serwerowni. Zastosowanie nowoczesnych procesorów FortiASIC NP6 umożliwia eliminację wąskich gardeł w ruchu sieciowym, zmniejszając opóźnienia i poprawiając wydajność pracy. Ponadto architektura ASIC wpływa na mniejsze zużycie prądu i obniża całkowity koszt posiadania (ang. Total Cost of Ownership, TCO).

Urządzenie oferuje unikalne funkcje, takie jak wirtualna domena (ang. Virtual Domain) czy praca w trybie transparentnym, co umożliwia segmentację sieci bez potrzeby wprowadzania daleko idących zmian w jej strukturze. Elastyczne i łatwe w użyciu opcje oprogramowania umożliwiają wykorzystywanie zaawansowanych funkcji zabezpieczeń, takich jak zapobieganie włamaniom, kontrola aplikacji, ochrona przed zagrożeniami typu APT czy filtrowanie ruchu WWW, co pozwala lepiej zintegrować zabezpieczenia sieciowe i uzyskać dodatkową ochronę.

Odpowiedź na przyszłe potrzeby centrów przetwarzania danych

Duże przedsiębiorstwa modernizują swoje centra przetwarzania danych w celu zwiększenia przepustowości sieci. Wymagają tego m.in. chmury prywatne i publiczne, sieci sterowane oprogramowaniem (ang. Software Defined Networks, SDN), środowiska wirtualne czy platformy mobilne. W obliczu coraz większej roli trendów w codziennej pracy z danymi, wiele firm przygotowuje się do zwiększenia szybkości sieci przez dodanie portów 40G i 100G. Ma to umożliwić obsłużenie znacznie większego ruchu sieciowego bez negatywnego wpływu na wydajność i bieżącą działalność.

Przejście z portów 1G na 10G zajęła centrom przetwarzania danych 10 lat. Ewolucja do 100G nastąpi zdecydowanie szybciej. Firewalle były niegdyś wąskimi gardłami sieci i opóźniały rozwój najnowocześniejszych data center. FORTINET wiedział, że biznes potrzebuje zdecydowanie mocniejszych urządzeń, by móc bez przeszkód dalej się rozwijać. Dlatego FortiGate-3810D umożliwia klientom budowę swoich centrów w technologii 100G bez zmartwień o szybkość połączeń czy przepustowość głównego firewalla

– powiedział Mariusz Rzepka, Territory Manager FORTINET na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

Aby sprostać wymogom złożonych, wieloplatformowych środowisk, duże przedsiębiorstwa wymagają coraz większej przepustowości sieci oraz portów obsługujących duże szybkości przesyłania danych. Wiele firm poszukuje platform oferujących przepustowość przekraczającą 100 Gb/s. Zakładamy, że zapotrzebowanie na większą wydajność sieci będzie w przyszłości rosnąć. Urządzenie FortiGate-3810D umożliwia przedsiębiorstwom bezproblemowe wkroczenie w nową epokę sieci informatycznych

– powiedział Jeff Wilson, główny analityk ds. bezpieczeństwa w firmie Infonetics Research.

Dostępność

Urządzenie będzie dostępne w sprzedaży jeszcze w czwartym kwartale 2014 roku. Jego cena nie jest jeszcze znana. Więcej informacji można uzyskać pod adresem http://www.fortinet.com/solutions/data-center-firewalls.html.

Źródło: Fortinet