Ofiary wirusa

Setki tysięcy domowych i biznesowych użytkowników komputerów, którzy zostali dotknięci złośliwym oprogramowaniem "DNSChanger", może stracić dostęp do internetu. To efekt zamknięcia przez FBI specjalnego serwera, który od 2011 roku zastępował serwer zainfekowany przez cyberprzestępców i tym samym umożliwiał bezpieczny dostęp do internetu.

Brak dostępu do internetu to - w dobie dzisiejszej ery cyfrowej - najgorszy scenariusz, zarówno dla użytkowników domowych, jak i biznesowych. Oparte na przeglądarce internetowej oprogramowanie dla przedsiębiorstw, czy tylko zwykły e-mail – dla wielu działań podejmowanych w codziennym życiu, internet stał się podstawowym narzędziem komunikacji. Również w zakresie ochrony danych, internet odgrywa istotną rolę.

Usługi tworzenia kopii zapasowych w chmurze stały się opłacalnym narzędziem, które umożliwia zapisanie danych offsite, bez konieczności inwestowania w dodatkowy sprzęt do dalszego przechowywania, a nawet w centra danych. To korzyść zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz użytkowników domowych. Backup w chmurze umożliwia również dostęp z istniejących kopii zapasowych, niezależnie od tego, gdzie w danej chwili znajduje się użytkownik. Backup online jest idealnym dodatkiem do lokalnych koncepcji bezpieczeństwa, ponieważ - dzięki zewnętrznej kopii zapasowej - nawet w przypadku całkowitego zamknięcia systemu lub zniszczeń powstałych w środowisku fizycznym, użytkownicy nadal mają dostęp do swoich danych i systemu. Z drugiej strony backup w chmurze, wykorzystywany jako jedyna forma tworzenia kopii zapasowych, może być ryzykowny - w przypadku awarii możliwość korzystania z kopii zapasowych wymaga od użytkowników dostępu do internetu, co nie zawsze jest możliwe.

Przypadek ofiar wirusa DNSChanger pokazuje, że tworzenie kopii zapasowych online nie wystarczy

- mówi Sandra Adelberger, Dyrektor ds. Zarządzania Produktami w Acronis, w regionie EMEA.

Problem z uzyskaniem dostępu do internetu może mieć wiele przyczyn, jednak efekt zawsze jest taki sam: użytkownicy nie mogą uzyskać dostępu do swoich kopii zapasowych przechowywanych w chmurze. Dlatego zdecydowanie zalecamy aby użytkownicy, zarówno domowi, jak i biznesowi, korzystali z backupu online tylko w połączeniu z lokalnymi kopiami zapasowymi. Tylko posiadając strategię backupu onsite i offsite, użytkownicy mogą czerpać optymalne korzyści z obu środowisk.

Informacje, jak sprawdzić, czy komputer jest zainfekowany wirusem DNSChanger, można znaleźć np. na stronie www.dcwg.org/detect/

Źródło: Acronis