Trend Micro oferuje bezpłatną ochronę przed exploitami Shellshock znanymi również Bash Bug

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony exploitów Shellshock zwanych również Bash Bug, Trend Micro Incorporated, globalny lider w dziedzinie oprogramowania bezpieczeństwa, podejmuje aktywne działania zmierzające do ograniczenia szkód, oferując bezpłatne narzędzia do skanowania i ochrony serwerów i użytkowników sieci pracujących na platformach Mac OSX i Linux. Ocenia się, że błąd w programie Bash może mieć negatywny wpływ na pracę pół miliarda serwerów i innych urządzeń połączonych z internetem w tym telefonów komórkowych, routerów i sprzętu medycznego.

W obecnej sytuacji może dojść do szybkiej eskalacji ataków, dlatego postanowiliśmy natychmiast rozpocząć działania zapewniające ochronę użytkownikom przed tym bezprecedensowym zagrożeniem”

– mówi Michał Ciemięga z Trend Micro.

Oferując bezpłatny dostęp do zabezpieczeń nie tylko naszym klientom, lecz także innym użytkownikom sieci i urządzeń, staramy się ograniczyć globalne skutki wynikające z wykrycia tej podatności

– dodaje Michał Ciemięga.

Błąd Shellshock znany również pod nazwą Bash Bug, któremu poświęcono wiele uwagi w informacjach publikowanych w tym tygodniu, umożliwia wykorzystanie poleceń systemów opartych na architekturze Linux, co z kolei może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie większości serwerów sieciowych na świecie, a także połączonych z internetem urządzeń pracujących na platformie Mac OSX. Jedno z udostępnionych narzędzi – uruchamiana na żądanie usługa BashLite Malware Scanner – umożliwia wykrycie obecności złośliwego oprogramowania BashLite w systemie Linux.

Holistyczna strategia Trend Micro polega na ograniczaniu zasięgu zagrożenia i wzmacnianiu zabezpieczeń poprzez udostępnianie pakietów narzędzi, które pomagają administratorom systemów IT chronić serwery, komputery użytkowników oraz infrastrukturę sieciową.

Zabezpieczenia dla serwerów przedsiębiorstw i użytkowników końcowych obejmują:

  • Deep Security as a Service: pomaga szybko przeprowadzić wirtualne patchowanie serwerów, oferując zautomatyzowaną ochronę przed zagrożeniami Shellshock.

  • Deep Security for Web Apps: sprawdza uruchomione aplikacje sieciowe, aby stwierdzić czy serwer korzysta z programów podatnych na zagrożenia Shellshock.

  • Deep Discovery network monitoring: wykrywa ataki wykorzystujące błąd Shellshock w sieci i powiadamia administratorów systemów IT o możliwości włamania w czasie rzeczywistym.

  • Interscan Web Security: informuje użytkowników końcowych o stronach www, na których wykryto zagrożenia oparte na błędzie Bash.

W przypadku użytkowników indywidualnych udostępnionym narzędziem pozwalającym na ochronę ich komputerów oraz urządzeń mobilnych jest Trend Micro Free Tool dla komputerów PC, Mac i urządzeń z Androidem: bezpłatne narzędzia informujące użytkowników końcowych o stronach www, na których wykryto zagrożenia oparte na błędzie Bash.

Narzędzia można znaleźć na stronie: http://www.trendmicro.com/us/security/shellshock-bash-bug-exploit/index.html.

Analitycy Trend Micro monitorują aktywność związaną z błędem Bash i przygotowują się do potencjalnej eskalacji problemu. Eksperci firmy opublikowali również szczegółowy opis zagrożenia na blogu, w którym wyjaśniają charakter zagrożenia i radzą jak się przed nim zabezpieczyć.

Zespół Trend Micro opracował także infografikę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, opisującą, na czym polega błąd i jak może być wykorzystany. Kliknij tutaj, aby zobaczyć grafikę: http://about-threats.trendmicro.com/us/infographics/infograph/shellshock

Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://blog.trendmicro.com/bash-shellshock-vulnerability/.

Źródło: Trend Micro