Inżynierowie Kroll Ontrack przeprowadzili szereg udanych procesów odzyskiwania danych z dysków wypełnionych helem. Laboratoria koncernu na całym świecie będą teraz w stanie przywracać informacje z nośników opracowanych przy użyciu tej nowoczesnej technologii, pozwalającej na magazynowanie większych wolumenów danych.

Dyski wypełnione helem to rozwiązanie opracowane przez producentów z myślą o zwiększeniu pojemności nośników. Gęstość helu jest niemal siedem razy mniejsza niż gęstość powietrza, co pozwala na zmniejszenie oporu, tarcia i swobodniejsze poruszanie się głowic. W dyskach wypełnionych helem takich jak m.in. HGTS Ultrastar He6 Helium Drive, można dzięki temu ulokować większą liczbę talerzy, a tym samym – zgromadzić więcej danych w 3,5 calowej, typowej obudowie i zmniejszyć zużycie energii.

– Na nowe, pojawiające się na rynku rozwiązania związane z magazynowaniem informacji, patrzymy zawsze poprzez pryzmat wyzwań, jakie niosą dla procesów odzyskiwania danych. W przypadku dysków wypełnionych helem, chodziło przede wszystkim o zminimalizowanie ryzyka, że ich otwarcie w sterylnym środowisku narazi głowice na uszkodzenia lub uniemożliwi dostęp do nich i utrudni przywracanie informacji. Nad metodami radzenia sobie z tym zagrożeniem pracowali specjaliści z ponad 20 oddziałów Kroll Ontrack na całym świecie. Jesteśmy dzięki temu w pełni gotowi na przeprowadzanie procesów odzyskiwania danych z tych, zyskujących coraz większą popularność nośników

– wyjaśnia Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Technologia opracowana przez Kroll Ontrack opiera się na wykorzystaniu zautomatyzowanych urządzeń, służących do bezpiecznego otwarcia hermetycznie zamkniętych dysków. Następnie – inżynierowie sięgają po dedykowane narzędzia, pozwalające im na utrzymanie głowic w dysku wypełnionym helem, co minimalizuje ryzyko dalszych uszkodzeń napędu. Dopiero wówczas – demontowane i wymieniane są jedynie te uszkodzone elementy, niezbędne do odzyskania dostępu do danych.

Więcej informacji na temat rozwiązań z zakresu odzyskiwania danych znaleźć można na stronie: www.krollontrack.pl

DANE UTRACONE Z DYSKÓW WYPEŁNIONYCH HELEM MOŻLIWE DO ODZYSKANIA
DANE UTRACONE Z DYSKÓW WYPEŁNIONYCH HELEM MOŻLIWE DO ODZYSKANIA, źródło: Kroll Ontrack

Źródło: Kroll Ontrack