Podczas VMworld® 2014 firma VMware ogłosiła nowe rozwiązania w zakresie integracji swoich flagowych produktów SDDC: vSphere, vSAN, NSX, z platformą OpenStack, które znacznie rozwiną najbardziej kompleksową w branży gamę produktów do wdrażania centrum danych definiowanego programowo oraz zaspokajania dynamicznych potrzeb przedsiębiorstw.

Ogłoszone dziś innowacje dają klientom większy wybór, obsługując otwarte ramy, jak również środowiska hybrydowej chmury oparte na technologii VMware i nie tylko. Dzięki centrum danych definiowanemu programowo organizacje mogą zmniejszyć wydatki kapitałowe (CAPEX) nawet o 31 procent w przypadku markowego sprzętu o standardzie przemysłowym i o 49 procent w niemarkowych konfiguracjach sprzętowych, a także zwiększyć wydajność pracowników o 100 procent lub więcej w środowiskach wykorzystujących IT jako usługę (1).

„W zmieniającym się środowisku biznesowym liderzy IT muszą mieć pewność, że mogą być odważni i działać z przekonaniem w odpowiedzi na pojawiające się perspektywy rynkowe”

— powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny VMware, Inc.

„Firmy wspomagane technologiami definiowanymi programowo są teraz w stanie rozwijać się w niesamowitym tempie. Ta możliwość wywierania realnego wpływu na biznes spowodowała, że centra danych definiowane programowo stały się standardem wśród firm-liderów rynku. VMware wciąż wprowadza innowacje, tworząc bardziej otwarte, bezpieczniejsze i elastyczniejsze centra danych definiowane programowo”.

Nowatorskie rozwiązania VMware do otwartego, elastycznego i bezpiecznego centrum danych definiowanego programowo

Podczas VMworld 2014 firma VMware ogłosiła następujące nowości:

  • VMware Integrated OpenStack — zintegrowany OpenStack VMware to nowe rozwiązanie, które umożliwi organizacjom szybkie i tanie opracowanie przyjaznych deweloperom interfejsów API i narzędzi OpenStack na istniejącej już infrastrukturze VMware. Dystrybucja VMware Integrated OpenStack wykorzysta sprawdzone technologie VMware do obliczeń, sieci, magazynowania i zarządzania, by zapewnić infrastrukturę klasy korporacyjnej, która zmniejsza nakłady inwestycyjne (CAPEX), koszty operacyjne (OPEX) oraz całkowity koszt posiadania w produkcyjnych wdrożeniach OpenStack. Dzięki dystrybucji VMware Integrated OpenStack klienci mogą szybko postawić kompletną chmurę OpenStack oferującą wewnętrznym programistom infrastrukturę opartą na API i przenoszącą prace z niezarządzanych i niebezpiecznych chmur publicznych. Dział IT może zarządzać chmurą OpenStack i rozwiązywać problemy tymi samymi, znanymi narzędziami VMware, których używa już teraz na co dzień. Przekłada się to na znaczne oszczędności kosztów operacyjnych i szybszy czas komercjalizacji.

  • VMware NSX™ 6.1 — VMware wprowadza na rynek nowe funkcje VMware NSX do zaawansowanych możliwości mikrosegmentacji sieci, ulepszonej łączności z chmurą hybrydową, ustalonego z góry równoważenia obciążenia połączenia (ECMP) i integracji z VMware vCloud® Automation Center™ 6.1. Używana przez ponad 150 klientów najnowsza wersja platformy VMware do wirtualizacji sieci pomaga zwiększyć bezpieczeństwo, skalowalność i wydajność centrum danych definiowanego programowo oraz hybrydowej chmury. Dzięki VMware NSX klienci uzyskują ekonomicznie i operacyjnie wykonalny sposób na wdrożenie mikrosegmentacji sieci przekształcającej architekturę bezpieczeństwa centrum danych. VMware NSX oferuje kilka zalet w stosunku do tradycyjnych rozwiązań zabezpieczeń sieciowych, w tym samodzielne budowanie usług IT, zautomatyzowane przenoszenie/dodawanie/zmianę obciążeń oraz definiowanie i stosowanie polityk bezpieczeństwa sieci, a także ulepszone rozwiązanie Distributed Firewall dla różnych Hypervisorów.

  • VMware vRealize™ Suite — łącząc możliwości istniejącej automatyki w chmurze, operacji w chmurze i rozwiązań do zarządzania biznesem w chmurze w jednym produkcie pod nową marką VMware vRealize, firma VMware dostarcza kompletny zestaw oprogramowania do zarządzania centrum danych definiowanego programowo i usługami infrastruktury chmury publicznej (IaaS). Kompleksowa platforma zarządzania, specjalnie zaprojektowana do zarządzania środowiskami heterogenicznymi i chmurami hybrydowymi, umożliwia działom IT dostarczenie infrastruktury i aplikacji z prędkością działania biznesu, ale z zachowaniem kontroli wymaganej przez IT.

  • VMware vRealize Air™ Automation — VMware wprowadziła również pierwszy produkt z rodziny nowych narzędzi „jako usługa” (aaS) do zarządzania chmurą — VMware vRealize Air™ Automation. Ta nowa usługa abonamentowa, oferowana początkowo jako kwalifikowana beta, umożliwi klientom automatyzację dostarczania i bieżącego zarządzania cyklem życia aplikacji oraz usług infrastruktury przy zachowaniu zgodności z polityką IT.

  • VMware vCloud® Suite 5.8 — VMware vCloud Suite jest zintegrowanym narzędziem do budowy i zarządzania prywatną chmurą VMware vSphere® opartym na architekturze centrum danych definiowanego programowo, które pozwoli firmom uzyskać doskonałe rezultaty IT w zakresie efektywności, kontroli i elastyczności. VMware vCloud Suite 5.8 będzie zawierać rozszerzone funkcje udostępniania usług na podstawie zasad umożliwiające klientom dodawanie do swoich aplikacji i infrastruktury usług obliczeniowych, sieciowych, bezpieczeństwa, magazynowania, a teraz także odzyskiwania danych. Najnowsze wydanie vCloud Suite 5.8 będzie zawierać:

    ◦ 5-krotnie większą ochronę — organizacje IT mogą tworzyć plany odzyskiwania skalowalne do 5000 maszyn wirtualnych na jeden serwer VMware vCenter Server™ przy użyciu replikacji opartej na macierzy, aby zapewnić ochronę na poziomie korporacyjnym — pięciokrotnie większą niż przy poprzednich ograniczeniach.

    ◦ Dodatkową integrację, która oferuje klientom samoobsługowy dostęp do przygotowanych przez dział IT nawet najbardziej skomplikowanych, wielowarstwowych usług IT z możliwością protekcji danych wbudowanym w platformę za pośrednictwem reguł w vCloud Automation Center i replikacji na poziomie pamięci masowych

Centrum danych definiowane programowo: odpowiedź na nowe, wspaniałe IT

Firmy stoją na rozdrożu, na którym IT musi stawić czoła dwóm zasadniczo przeciwstawnym podejściom do budowania i zarządzania centrami danych. Pierwszym z nich jest centrum danych definiowane programowo — elastyczna i otwarta architektura, która jest bezpieczna i opłacalna. Drugie rozwiązanie to centrum danych definiowane sprzętem — zamknięta architektura, której wdrożenie może być kosztowne i czasochłonne, a ponadto ogranicza sprawność i elastyczność.

„Nasza praca w ramach Apollo Education Group koncentruje się na dostarczaniu unikatowych technologii i nowatorskich rozwiązań do udostępnianej przez nas globalnej sieci instytucji akademickich i platform nauczania”

— powiedział Michael Sajor, dyrektor ds. informatyki w Apollo Education Group.

„Pracujemy na technologii VMware i wraz z większą EMC Federation wprowadzamy zautomatyzowane, niezawodne i skalowalne środowisko chmury umożliwiające kształcenie online naszych uczniów. Technologia VMware okazała się decydująca w dynamicznym skalowaniu naszego środowiska chmury. Jesteśmy skuteczniejsi w zaspokajaniu potrzeb klientów wewnętrznych, zwiększyliśmy wydajność, poprawiliśmy efektywność operacyjną i możemy dotrzeć do większej społeczności osób uczących się dzięki naszemu podejściu do świadczenia usług IT definiowanemu programowo”.

Centrum danych definiowane programowo umożliwia klientom zarządzanie chmurami heterogenicznymi, hipernadzorcami i środowiskami fizycznymi, wykorzystując technologie VMware i inne, obsługuje otwarte ramy infrastruktury i działa na każdej infrastrukturze sprzętowej. Centrum danych definiowane programowo przekształca architekturę zabezpieczeń za sprawą wszechobecnej warstwy wirtualizacji, a także możliwością mikrosegmentacji sieci dzięki wirtualizacji sieci VMware NSX.

„Wybraliśmy OpenStack do stworzenia samoobsługowej chmury z infrastrukturą jako usługą, aby obsługiwała nasze środowisko programistyczne Agile” —

powiedział Laurence Vandeyar, starszy inżynier systemów w TradeStation Technologies, Inc., internetowej firmie maklerskiej.

„W czasie testowania wielu konkurencyjnych technologii, na których mieliśmy wdrożyć OpenStack, okazało się, że infrastruktura VMware zapewni najlepsze funkcje klasy korporacyjnej na nasze potrzeby. Dzięki VMware vSphere jesteśmy w stanie korzystać z vMotion®, DRS i łatwego przełączania awaryjnego, natomiast VMware NSX obsługuje prawdziwie 3-warstwowe projektowanie aplikacji sieciowych. Połączenie aranżacji Heat dla OpenStack, vSphere i VMware NSX stanowi rozwiązanie, które daje nam najwięcej korzyści”.

(1) Taneja Group Report, sierpień 2014 oraz wewnętrzne szacunki VMware

Źródło: VMware