W ostatni weekend sierpnia zostało otwarte Europejskie Centrum Solidarności. Za realizację interaktywnej wystawy stałej, stanowiącej jedną z głównych atrakcji obiektu, odpowiadało konsorcjum, którego liderem był Qumak S.A. Dla zwiedzających dostępnych jest m.in. 1600 eksponatów otoczonych nowoczesnymi multimediami.

Inauguracja Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku rozpoczęła się od Dnia Obywatelskiego, kiedy mieszkańcy Trójmiasta oraz turyści jako pierwsi zwiedzili obiekt. Nazajutrz, w trakcie Dnia Jubileuszowego, uroczystego otwarcia dokonał prezydent Bronisław Komorowski. Podczas dwudniowych obchodów wszyscy goście mogli zwiedzić centrum, w tym multimedialną ekspozycję poświęconą historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, a także realiom życia w tamtym okresie. Wystawa przygotowana przez konsorcjum ze spółką Qumak na czele, obejmuje 1600 eksponatów znajdujących się w 7 salach o powierzchni 3 tys. m kw. Wśród nich m.in. znajduje się milicyjny Star, rekonstrukcja kawałka kadłuba statku oraz najważniejszy element – oryginalne tablice z 21 postulatami Solidarności przekazane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Na zwiedzających duże wrażenie zrobiło także 2300 stoczniowych kasków umieszczonych na suficie jednej z sal. Ponadto w muzeum powstała wykonana w modernistycznej aranżacji sala obrad Okrągłego Stołu, gdzie znajduje się reprodukcja stołu oraz dywanu. Eksponaty otoczone są szklanymi ścianami, na których oddano widok na wnętrze Sali Kolumnowej.

Elementy tworzące ekspozycję stałą w ECS zostały spójnie połączone z wysokiej klasy multimediami. Dzięki temu, na wielkoformatowych ścianach, składających się z nawet kilkudziesięciu ekranów lub monitorach wbudowanych w oryginalne kamery z 1989 roku zwiedzający mogą oglądać liczne materiały filmowe. Dla gości dostępny jest również interaktywny labirynt, a w nim przestrzenna instalacja z projektorami wyświetlającymi obraz naniesiony na tekst Deklaracji Praw Człowieka. Ponadto mogą wejść do kabiny suwnicy, na której pracowała Anna Walentynowicz i za pomocą znajdującego się tam pokrętła uruchomić film przybliżający jej postać. Obraz wyświetlany jest na przedniej szybie maszyny za pomocą cyfrowego rzutnika.

Do realizacji wystawy w ECS wykorzystaliśmy m.in. projekcje przestrzenne, ponad 100 monitorów ułożonych w ściany wideo oraz ponad 100 ekranów dotykowych

– powiedział obecny na otwarciu Paweł Jaguś Prezes Zarządu, Qumak S.A.

Ekspozycje multimedialne są jedną z naszych prężnie rozwijających się linii biznesowych. Bogate doświadczenie, znajomość najnowszych rozwiązań technologicznych oraz zespół kreatywnych specjalistów okazał się kluczem do sukcesu, jakim jest ten projekt

– dodał.

Qumak odpowiada również za stworzenie kolejnej multimedialnej wystawy w ECS – „Wydziału Zabaw”, skierowanej do najmłodszych zwiedzających. Spółka realizuje również multimedialne i interaktywne ekspozycje w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w Parku Rekreacji ZOOM Natury w Janowie Lubelskim oraz Parku 12C w Zabrzu.

Źródło: Qumak S.A.