Nowa witryna oferuje bezpłatne klucze deszyfrujące dla osób, które w dalszym ciągu zmagają się z tym ransomware mimo jego eliminacji

Firma FireEye, Inc., lider w dziedzinie ochrony przed zaawansowanymi cyberatakami, i Fox-IT, czołowy europejski dostawca rozwiązań do ochrony przed cyberzagrożeniami, zaprezentowali rozwiązanie DecryptCryptoLocker, nową usługę wspierającą ofiary ransomware o nazwie CryptoLocker. Narzędzie jest dostępne bezpłatnie już teraz na stronie www.decryptcryptolocker.com i może pomóc użytkownikom komputerów, których pliki są w dalszym ciągu zaszyfrowane przez tego wirusa.

CryptoLocker to rodzaj ransomware obierającego sobie zwykle za cel ataku małe przedsiębiorstwa. Oprogramowanie to szyfruje pliki na zarażonych komputerach i daje ofiarom 72 godziny na zapłacenie „okupu”, aby otrzymać prywatny klucz umożliwiający odszyfrowanie danych. Choć Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o neutralizacji programu CryptoLocker, wielu jego ofiarom nie udało się odszyfrować plików. DecryptCryptoLocker ma dostarczyć użytkownikom klucze prywatne pozwalające odszyfrować pliki zaszyfrowane przez wirusa.

Aby użyć narzędzia DecryptCryptoLocker, należy:

1) wybrać jeden konkretny plik zaszyfrowany przez wirusa CryptoLocker, który wedle najlepszej wiedzy użytkownika nie zawiera informacji poufnych;

2) przesłać wybrany zaszyfrowany, nietajny plik do portalu DecryptCryptoLocker;

3) otrzymać klucz prywatny z portalu i łącze umożliwiające pobranie i zainstalowanie narzędzia do odszyfrowywania, które można uruchomić lokalnie na własnym komputerze;

4) uruchomić narzędzie do odszyfrowywania lokalnie na swoim komputerze i za pomocą otrzymanego klucza prywatnego odszyfrować pliki na swoim dysku twardym.

Witryna DecryptCryptoLocker jest dostępna na całym świecie i nie wymaga od użytkowników rejestrowania się ani podawania informacji kontaktowych.

„Bardzo cieszymy się ze współpracy z firmą Fox-IT — dzięki niej udało nam się zaoferować bezpłatne narzędzie, które może pomóc tysiącom firm zaatakowanym przez wirusa CryptoLocker w ciągu kilku minionych miesięcy”

— powiedział Darien Kindlund, dyrektor ds. analizy zagrożeń w firmie FireEye.

„Niezależnie od typu cyberzagrożenia, które dotknęło daną firmę, naszym celem jest jego eliminacja i jak najszybsze przywrócenie normalności”.

„Przestępcy nieprzerwanie przesuwają granice. Zespół Fox-IT InTELL i firma FireEye podzieliły się doświadczeniem i inwestycjami, aby udostępnić użytkownikom bezpłatną usługę, która dowodzi, że na świecie jest wielu dobrych ludzi pomagających ofiarom przestępców”

— powiedział Andy Chandler, wiceprezes firmy Fox-IT.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://www.fireeye.com/blog/corporate/2014/08/your-locker-of-information-for-cryptolocker-decryption.html

Źródło: FireEye