Nowe rozwiązania z rodziny Cisco Collaboration

W dzisiejszych czasach, zespoły pracowników wykonujących wspólne zadania niekoniecznie przebywają w jednym pomieszczeniu, czasem pracują wręcz na różnych kontynentach. Niezależnie od lokalizacji, pracownicy zawsze muszą mieć poczucie, że mają bezpośredni kontakt, który motywuje ich do wykonywania zadań na najwyższym poziomie. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy muszą zapewnić każdemu pracownikowi – nie tylko dyrektorom najwyższego szczebla – narzędzia pozwalające na szybką komunikację i możliwość współpracy, pozbawioną technicznych barier.

Technologie umożliwiające łatwą współpracę i wymianę informacji przez wszystkich pracowników przestają obecnie mieć status rozwiązań które „warto mieć” i stają się rozwiązaniami, które „trzeba mieć”. Zależy od tego sukces biznesu, zwłaszcza, że kolejne generacje pracowników wchodzące na rynek pracy będą zwiększały wymagania dotyczące tego gdzie, kiedy i jak może być wykonane dane zadanie.

Odpowiadając na te potrzeby, firma Cisco zaprezentowała innowacyjne rozwiązania, umożliwiające łatwe i szybkie nawiązywanie kontaktów i wymianę danych między użytkownikami, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów biznesowych.

Nowości Cisco Collaboration obejmują:

1. Systemy biurkowe Cisco DX70 i DX80, czyli rozwiązania odpowiadające potrzebom dyrektorów i prezesów firm, a kosztujące tyle, że można w nie wyposażyć praktycznie każdego pracownika.

W pogoni za idealnym środowiskiem do pracy grupowej, biurka pracowników zaczęły być zaśmiecane przez coraz większą liczbę dodatkowych elementów wykonujących najczęściej tylko jedno zadanie, takich jak na przykład telefony, kamery internetowe lub dodatkowe monitory.

Korzystanie z wielu różnych urządzeń i technologii realizujących pojedyncze zadania zwiększa koszt wyposażenia stanowisk pracy, liczbę zadań obciążających pracowników działu IT świadczących wsparcie związane ze wszystkimi elementami systemu, a często także wywołuje frustrację użytkowników, którzy w ciągu dnia pracy muszą korzystać z działających w różny sposób interfejsów, urządzeń lub programów.

Cisco rozwiązuje te problemy, wprowadzając nowe urządzenia biurkowe DX70 i DX80. Tak jak swego czasu smartfony zrewolucjonizowały komunikację mobilną, podobnie oparte na systemie Android urządzenia DX70 i DX80 zasadniczo upraszczają i ułatwiają codzienną pracę zapewniając jednolity dostęp do wszystkich najważniejszych narzędzi i aplikacji wykorzystywanych w środowiskach wymagających intensywnej współpracy między pracownikami.

Najważniejsze korzyści dla użytkowników:

 • Bezprecedensowe doznania. Pracujące pod kontrolą pełnej wersji systemu Android i wyposażone w duże, dotykowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości (1080p) w technologii OLED oraz kamerę dokumentową, urządzenia DX70 i DX80 wykorzystują zaawansowaną wiedzę i doświadczenie Cisco w dziedzinie technologii wideo HD, high-end audio, rozwiązań do obsługi konferencji webowych oraz integracji aplikacji biznesowych i internetowych. W efekcie powstał system do pracy grupowej zapewniający użytkownikom doznania, których nie oferuje żadne inne dostępne obecnie na rynku rozwiązanie.

 • Przestrzeń do pracy, którą można dopasować do indywidualnych wymagań. DX70 i DX80 wykorzystują pełną wersje systemu operacyjnego Android, są zbudowane w oparciu o sprawdzoną architekturę i pozwalają na korzystanie z dobrze udokumentowanych bibliotek API. W efekcie pozwalają na łatwe tworzenie nowych aplikacji zgodne ze specyficznymi wymaganiami różnych organizacji.

 • Estetyka. DX70 i DX80 nie tylko eliminują bałagan na biurku, ale dodatkowo charakteryzuje je staranne, estetyczne wzornictwo, które jest doskonałym przykładem zdobywającego nagrody, wykorzystywanego przez Cisco stylu „Scandifornian” (Scandinavian/Californian).

 • Inteligentne technologie. Model DX80 jest wyposażony w nową funkcję Intelligent Audio, która zapewnia skuteczne filtrowanie i eliminację dźwięków zakłócających rozmowę oraz synchronizację obrazu i dźwięku. Osoba odbierająca połączenie widzi i słyszy tylko użytkownika, który je nawiązuje, a dodatkowe dźwięki z otoczenia (na przykład szczekający w domu pies lub rozmawiający obok inni pracownicy firmy) są eliminowane. Dodatkowo, urządzenia wykorzystują wprowadzoną niedawno przez Cisco technologię Intelligent Proximity. Umożliwia ona sparowanie telefonu komórkowego z wykorzystywanym przez użytkownika urządzeniem DX, co pozwala na dostęp do książki kontaktowej i historii połączeń, a także przełączanie bieżących rozmów między tymi urządzeniami. Jest to rozwiązanie podobne do stosowanego w samochodowych systemach głośnomówiących, które mogą współpracować z telefonami.

 • Możliwości współdzielenia urządzeń. Nowe urządzenia są dobrze przygotowane do pracy w środowiskach, gdzie wymagane jest ich współdzielenie przez różnych pracowników. W ich pamięci mogą być zapisywane profile użytkowników. Każdy z nich, po zalogowaniu, uzyskuje dostęp do własnej konfiguracji, książki kontaktów, historii połączeń itd.

 • Inne funkcje terminali DX70 i DX80:

  - Łatwe przełączanie jednym przyciskiem z trybu terminala wideo na monitor PC.
  - Wsparcie dla trybu dwumonitorowego.
  - Możliwość ułożenia w pozycji poziomej i korzystania jak z tabletu również w czasie wideokonferencji, co może być pomocne jeśli np. użytkownik coś rysuje lub zaznacza na ekranie.
  - Możliwość podłączenia z wykorzystaniem WiFi – nie jest potrzebny przewód Ethernet na biurku.
  - Możliwość podłączenia akcesoriów przez Bluetooth.
  - Integracja z kalendarzem i kontaktami.
  - Funkcja telefonu IP - urządzenie jest rejestrowane w Cisco Unified Communications Manager.
  - Wbudowany klient VPN pozwalający na bezpieczne połączenie do sieci korporacyjnej bez dodatkowej infrastruktury.

Nowe rozwiązania z rodziny Cisco Collaboration
Nowe rozwiązania z rodziny Cisco Collaboration,źródło: CISCO

2. W chmurze: CMR, czyli zawsze dostępne miejsce spotkań

Cisco ma ogromne doświadczenie w dostarczaniu najwyższej klasy systemów wideokonferencyjnych. Jednocześnie zbudowało największy na świecie system chmurowy oferujący usługi współpracy w czasie rzeczywistym: Cisco WebEx. Teraz firma postanowiła połączyć potężne możliwości systemów TelePresence ze skalowalnością i elastycznością usług WebEx. W efekcie powstało rozwiązanie, które Cisco nazwało Collaboration Meeting Room (CMR), zapewniające każdemu użytkownikowi osobistą, prywatną, zawsze dostępną przestrzeń w chmurze umożliwiającą współpracę z innymi osobami przy wykorzystaniu komunikacji wideo.

Usługa ta pozwala na organizowanie spotkań, których uczestnicy mogą korzystać z różnych dostępnych w danej chwili urządzeń – niezależnie czy to będzie wideoterminal Cisco, zgodny ze standardami branżowymi terminal innego producenta, komputer osobisty czy urządzenie mobilne. Nawiązanie komunikacji i dołączenie do spotkania jest bardzo łatwe, wymaga tylko podania odpowiedniego, unikalnego identyfikatora URI (Uniform Resource Identifier).

Najważniejsze korzyści dla użytkowników:

 • Organizuj spotkania na swój własny sposób. Cisco CMR umożliwia jednoczesną obsługę większej liczby uczestników niż inne dostępne obecnie na rynku rozwiązania klasy korporacyjnej. Oprócz tego użytkownicy mogą planować spotkania, organizować je ad hoc lub tworzyć „pokój spotkań”, który jest zawsze dostępny, wykorzystując do tego dedykowany identyfikator URI.

 • Łącz się na swój własny sposób. Dostęp do CMR jest możliwy nie tylko przy wykorzystaniu większości znajdujących się na rynku wideoterminali – czy to urządzeń Cisco, czy też zgodnych ze standardami branżowymi terminali innych producentów – ale także z komputerów z odpowiednim oprogramowaniem klienckim, dowolnych urządzeń mobilnych z oprogramowaniem WebEx lub webowych klientów takich jak Cisco Jabber. CMR współpracuje też z systemami Lync 2010 i 2013, jak również klientami do obsługi wideokonferencji oferowanymi przez inne firmy.

 • Korzystaj z konfiguracji najlepiej dopasowanej do wymagań firmy. Wraz z wprowadzeniem nowego rozwiązaznia chmurowego, Cisco umożliwia klientom wybór opcji najlepiej dopasowanej do wymagań ich firmy, a więc rozwiązania działającego w chmurze, instalowanego w firmowym systemie IT lub hybrydowego.

Pozostałe nowości w zakresie systemów do pracy grupowej ogłoszone przez Cisco:

Cisco świętuje 15. rocznicę wprowadzenia telefonów IP i prezentuje IP Phone 8800 Series. Od 1999 r. Cisco systematycznie prezentowało kolejne, innowacyjne modele telefonów IP. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest rodzina urządzeń IP Phone 8800 Series, wprowadzona na rynek w 15. rocznicę premiery pierwszego telefonu IP marki Cisco. Najnowsze modele to najbardziej zaawansowane i wydajne audio-telefony IP jakie firma dotąd oferowała swoim klientom. Zostały one wyposażone w funkcję Cisco Intelligent Proximity for Mobile Voice, która pozwala na współpracę z urządzeniami mobilnymi – import książki z kontaktami, historii połączeń lub przełączanie ścieżki audio między nowym telefonem IP serii 8800, a np. smartfonem. Niektóre modele udostępniają też port USB umożliwiający podłączenie i ładowanie akumulatorów urządzeń mobilnych.

Infrastruktura Cisco Collaboration: inteligencja stojąca za niezwykłymi wrażeniami użytkowników. Możliwości wykorzystania urządzeń klienckich i terminali do obsługi pracy grupowej zwracają coraz większą uwagę przedsiębiorstw. Infrastruktura Cisco ułatwia wdrożenie takich rozwiązań przy wykorzystaniu szerokiego portfolio wiodących na rynku urządzeń do transmisji głosu i wideo, czy terminali i usług wideokonferencyjnych oferowanych przez firmę. Pozwalają one na wdrożenie efektywnego systemu komunikacji biznesowej obsługującego praktycznie każde urządzenie końcowe i użytkowników znajdujących się w dowolnej lokalizacji.

Wprowadzane właśnie na rynek nowe, opisane wyżej rozwiązania, są kolejnym istotnym rozszerzeniem oferty Cisco, zwiększającym funkcjonalność rozwijanej przez firmę od lat infrastruktury do obsługi pracy grupowej. Zawierają one udoskonalenia w kilku kluczowych obszarach, takich jak: możliwość samodzielnej konfiguracji i dopasowania funkcjonalności przez użytkownika, system jednokrotnego logowania SSO (Single Sign On), bezpieczeństwo komunikacji z urządzeniami mobilnymi, integracja z aplikacjami biznesowymi oraz praca grupowa z wykorzystaniem komunikacji wideo.

Nowe rozwiązania z rodziny Cisco Collaboration
Nowe rozwiązania z rodziny Cisco Collaboration,źródło: CISCO

Artur Czerwiński, Dyrektor ds. Sprzedaży Rozwiązań Collaboration, Cisco Poland:

“DX70 i DX80 zostały zaprojektowane od podstaw przy założeniu, że mają zapewnić najlepsze możliwe funkcje wszystkim pracownikom biurowym. W połączeniu z usługami CMR (Collaboration Meeting Room) tworzą system, w którym każdy użytkownik może dysponować własnym, prywatnym, zawsze dostępnym „pokojem” do wirtualnych spotkań i współpracy z dowolnymi osobami, o dowolnej porze i przy wykorzystaniu dowolnych urządzeń klienckich. Cisco jest jedynym producentem, który jest w stanie połączyć najwyższej klasy urządzenia, oprogramowanie i sieci w jedną infrastrukturę do obsługi pracy grupowej, udostępniając każdemu użytkownikowi dedykowaną przestrzeń zarówno w chmurze, jak i przy biurku”.

Źródło: Cisco