Podobnie jak reprezentanci wielu zawodów, swoje święto mają także drukarze. Dzień Drukarza przypadł na 4 czerwca i jest doskonałą okazją, aby prześledzić historię druku. Jest to jedna z niewielu dziedzin, która może pochwalić się niezwykle szybkim tempem ewolucji. Obecnie w domach mamy dostęp do szybkich i efektywnych technologii druku, o których jeszcze niedawno mogliśmy tylko pomarzyć. Druk przeszedł długą drogę, aby z hal przemysłowych wylądować na naszych biurkach.

Właściwy początek historii rozwoju technologii druku datuje się na XV wiek, kiedy to Jan Gutenberg opracował pierwszą przemysłową metodę druku. Wynalazek rzemieślnika z Moguncji zrewolucjonizował i znacząco usprawnił proces powstawania pism, książek i wpłynął na ogólne rozpowszechnienie słowa pisanego. Gutenberg dał podstawy technologii, którą współcześnie codziennie używamy w domu czy biurze.

Współczesny sprzęt znacząco różni się od pierwszych maszyn drukarskich. Proces druku zaczął błyskawicznie ewoluować dzięki zastosowaniu komputerów. Bez nich nie doszłoby do możliwości druku w warunkach domowych. Historia drukarek zbliżonych do dzisiejszych sięga 1937 roku. W USA odkryto metodę nanoszenia druku na papier przy użyciu ładunków elektrostatycznych. Rozwiązanie to jest do dziś stosowane w drukarkach laserowych i nazywamy je kserografią. Technologia ta została skomercjalizowana w latach 50 XX wieku, w efekcie czego powstały pierwsze kserokopiarki. Następne 20 lat to błyskawiczny rozwój urządzeń drukujących – w latach 60 pojawiły się drukarki igłowe, a 10 lat później pierwsze drukarki atramentowe i laserowe już na skalę komercyjną.

Ze względu na wysokie koszty urządzeń, popularność w użytku domowym drukarki zyskały dopiero w latach 90. Wtedy też na rynek urządzeń drukujących wkroczył Samsung. Koreański producent oferował wtedy różne produkty biurowe, jak czarno-białą drukarkę laserową Finale 8000 o prędkości druku 8 stron na minutę oraz pierwszą w ofercie laserową drukarkę kolorową SLB-3108H. Koreański producent wkroczył w XXI wiek oferując drukarki do przeznaczenia domowego, oparte na autorskich technologiach – takich jak No-Nois zapewniająca minimalny hałas w trakcie pracy czy bezpośredni druk z aparatów cyfrowych i telefonów za pomocą USB lub Bluetooth, który zastosowano w modelu SPP-2040 z 2005 roku. Kompaktowe drukarki laserowe Samsung wprowadzone w następnych latach zdobyły liczne nagrody za design, podkreślając wagę nie tylko efektywności urządzeń domowych, ale także ich wyglądu.

Innowacyjne rozwiązania technologiczne zostały także wprowadzone w modelach biurowych Samsung. Kopiarka MultiXpress C9301 była pierwszą, w której wszystkie funkcje zostały połączone na jednej płycie głównej, wyposażonej w procesor 1 GHz. Z kolei pierwsza kolorowa biurowa kopiarka Samsung MultiXpress C9350ND została uznana za najlepszy produkt 2010 roku przez Buyer’s Laboratory – amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się profesjonalnym testowaniem sprzętu biurowego.

Technologia druku w zaledwie kilkadziesiąt lat przeszła błyskawiczną ewolucję. Widać to dobrze po funkcjach, które oferują teraz drukarki. Szczególnie silnie rozwijany jest trend, który zapoczątkowała firma Samsung w serii Xpress. Zintegrowane moduły NFC zastosowane w nich umożliwiają drukowanie bezpośrednio z urządzeń mobilnych po ich jednorazowym zetknięciu z drukarką. Funkcja ta jest intensywnie rozwijana i dobrze obrazuje, w jakim kierunku technologia będzie się rozwijać, ułatwiając i przyspieszając drukowanie najważniejszych dokumentów czy zdjęć.

Źródło: Samsung