Systemy ERP wzmacniają instytucje kultury. Navireo wspiera teatr

W XXI wieku systemy IT stały się standardem w zarządzaniu firmą i wspierają działalność przedsiębiorstw praktycznie z każdej branży. Nie inaczej jest w przypadku instytucji kultury. Choć większości teatr kojarzy się ze sztuką, artystami, refleksją i wzniosłymi doznaniami czy rozrywką, to jednak na co dzień funkcjonuje jak każde inne przedsiębiorstwo, prowadząc m.in. sprzedaż, gospodarkę magazynową, księgowość i rozliczenia finansowe. Te „przyziemne”, ale bardzo istotne dla funkcjonowania procesy powinien organizować odpowiedni system informatyczny. Teatr Polski w Bielsku-Białej wybrał Navireo firmy InsERT, ponieważ potrzebował zintegrowanego i nowoczesnego rozwiązania spełniającego wymagania prężnej instytucji kultury XXI wieku. Mimo że wykorzystywany dotychczas program spełniał wymagania funkcjonalne i przez lata eksploatacji był dostosowywany do specyfiki działalności placówki, to przestarzała technologia, coraz gorzej współpracująca z nowoczesną infrastrukturą informatyczną, wymusiła podjęcie decyzji o jego wymianie.

– Wybór Navireo był optymalnym rozwiązaniem. Dzięki systemowi możemy szybciej i wydajniej obsługiwać bieżące zadania zarówno w dziale księgowym, jak i w magazynie. Moduł obsługi zdalnej umożliwia efektywniejsze wykorzystanie czasu pracy w obsłudze finansowej teatru, a elastyczność systemu pozwala na tworzenie zestawień i wydruków odpowiednich dla bieżących potrzeb

– mówi Sabina Muras, zastępca dyrektora ds. administracyjnych i ekonomicznych w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Teatr może m.in. generować dowolne sprawozdania finansowe dostosowane do wymogów specyficznych dla jednostek budżetowych. System umożliwia także tworzenie własnych rejestrów dokumentów.

Jednym z celów zastosowania nowej aplikacji była wydajna i stabilna praca na nowych wersjach systemów operacyjnych. O wyborze Navireo zdecydowała jego duża konfigurowalność, obsługa dokumentów definiowalnych i własnych sprawozdań finansowych, a także dostępność gotowych rozwiązań rozszerzających podstawową funkcjonalność systemu. Zastosowanie Navireo zapewniło także możliwość wznowienia pracy w bardzo krótkim czasie po wymianie systemu, m.in. dzięki błyskawicznemu przeniesieniu danych z poprzednio używanego programu. System zainstalowano w dziale księgowości oraz dziale zakupów i gospodarki materiałowej. Wdrożenie przeprowadziła firma BIELbit, przy udziale pracowników teatru. Navireo pracuje w środowisku MS Windows 8.1 Pro + MS SQL 2012.

Teatr Polski w Bielsku-Białej to instytucja kulturalna o bogatej tradycji sięgającej początku XIX wieku. Polską działalność kulturalną w teatrze zapoczątkowało w 1921 roku Towarzystwo Teatru Polskiego, współdzieląc scenę z niemieckim zespołem teatralnym. Przerwaną na czas II wojny światowej, reaktywowano w powojennej rzeczywistości już w czerwcu 1945 roku. Od tego czasu nieprzerwanie teatr dostarcza mieszkańcom Bielska i okolic wielu wrażeń artystycznych, wystawiając dramaty, komedie, przedstawienia muzyczne i rozrywkowe.

Navireo to system klasy ERP adresowany do firm średniej wielkości, stawiających wysokie wymagania aplikacjom do zarządzania przedsiębiorstwem. System można dostosować do indywidualnych potrzeb każdego przedsiębiorstwa, jego działów, a nawet konkretnych użytkowników. Pomimo bogatej funkcjonalności pozostaje przyjazny i intuicyjny w obsłudze. Rozbudowa Navireo jest bardzo prosta. Dzięki dostarczonej wraz z systemem bibliotece programistycznej możliwe jest stworzenie rozwiązań spełniających nawet bardzo nietypowe wymagania klienta. Modułowa budowa sprawia, że nie ma konieczności wdrażania całego systemu. www.navireo.pl

Źródło: Redakcja