Veeam® Software, innowacyjny dostawca rozwiązań, które zapewniają wysoką dostępność dla nowoczesnych centrów danych (Availability for the Modern Data Center™), zapowiada rozwiązanie Veeam Availability Suite™ (dostępne w lecie 2014 r.). Jest to pakiet gwarantujący dostępność wszystkich aplikacji i danych w dowolnym czasie i miejscu. W ten sposób Veeam wprowadza nową kategorię rozwiązań, która pozwala na osiągnięcie tego, czego nie potrafią tradycyjne rozwiązania do ochrony danych i zarządzania kopiami zapasowymi — zapewnia ciągłość funkcjonowania firmy (Always-on Business™).

„Funkcjonowanie nowoczesnego biznesu nie ogranicza się już do pięciu dni w tygodniu i ośmiu godzin dziennie

- powiedział Ratmir Timashev, dyrektor generalny Veeam.

— Działy IT muszą zadbać o to, aby aplikacje i dane były dostępne dla wszystkich zainteresowanych o każdej porze dnia i nocy. Żyjemy w erze zawsze dostępnej firmy. Rozwiązanie Veeam Availability Suite oferuje nowe technologie, dzięki którym ciągłość biznesowa staje się faktem”.

Zapewnienie nieprzerwanej dostępności aplikacji i danych dotychczas wymagało znacznych inwestycji w redundantne systemy z natychmiastowym przełączaniem awaryjnym, które mogły podjąć pracę w ciągu kilku sekund. Tak duża inwestycja była uzasadniona tylko w nielicznych zastosowaniach, dlatego większość aplikacji jest obsługiwana przez tradycyjne rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych. Ich wskaźnik RTPO™ (recovery time and point objective) wynosi kilka godzin lub dni, co nie spełnia potrzeb współczesnej firmy. Teraz czas ten można znacznie skrócić za sprawą rozwiązania z nowej kategorii, Availability for the Modern Data Center™, które w przypadku wszystkich aplikacji i danych zapewnia wskaźnik RTPO na poziomie niespełna 15 minut.

Veeam Availability Suite wypełnia lukę na rynku związaną z dostępnością danych dzięki pięciu kluczowym możliwościom (wszystkie statystyki poniżej zaczerpnięto z raportu ESG „Veeam Customer Insights Survey” opublikowanego dzisiaj):

 • Szybkie odzyskiwanie – szybkie przywracanie wszystkiego, czego potrzebuje dział IT, w sposób określony przez dział IT.

  96 proc. operacji przywracania Veeam mieści się w docelowym czasie przywracania (RTO) określonym w umowach SLA w porównaniu do 78 proc. w przypadku innych rozwiązań.

 • Unikanie utraty danych – niemal ciągła ochrona danych i ulepszone usuwanie skutków awarii.

  83 proc. klientów Veeam pokłada większe zaufanie w swoich kopiach zapasowych, w porównaniu z poprzednimi systemami do backupu.

 • Ochrona – gwarantowane przywrócenie każdego pliku, aplikacji lub serwera wirtualnego, za każdym razem.

  71 proc. klientów Veeam dostrzega większą niezawodność kopii zapasowych w porównaniu z innymi rozwiązaniami.

 • Ograniczanie ryzyka – wdrożenie niskiego ryzyka dla nowych aplikacji w testowym środowisku Veeam Virtual Lab zbliżonym do środowiska produkcyjnego, pozwala lepiej wykorzystać inwestycję w systemy do tworzenia kopii zapasowych i replikacji danych.

  66 proc. użytkowników rozwiązań Veeam uznaje funkcjonalności związane z monitorowaniem, raportowaniem i planowaniem przydziałów za lepsze lub zdecydowanie lepsze niż w przypadku innych rozwiązań.

 • Pełny wgląd – aktywne monitorowanie oraz powiadamianie o problemach, zanim wpłyną one na działanie systemu.

  71 proc. klientów, używających narzędzi Veeam do monitorowania i raportowania, twierdzi, że ich świadomość zagrożeń zwiększyła się.

„Veeam zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo, którego nigdy nie mieliśmy z innymi narzędziami

— powiedział John Ferguson, specjalista ds. systemów sieciowych w Roswell Park Cancer Institute, jednej z największych światowych organizacji specjalizujących się w leczeniu i badaniu nowotworów.

— Veeam sprawdza się za każdym razem. Jest to niezwykle solidne rozwiązanie, co ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza kiedy trzeba przywrócić jakieś dane na potrzeby audytu albo w razie pilnej potrzeby biznesowej”.

„Funkcja Veeam Instant VM Recovery™ jest zdumiewająca

— powiedział James Richards, specjalista ds. wirtualizacji i serwerów w Flybe, największej regionalnej linii lotniczej w Europie.

— Kiedy zdarzył się problem z maszyną wirtualną, w której działa ważna aplikacja do serwisowania samolotów, uruchomiłem Instant VM Recovery, a użytkownicy odzyskali dostęp do aplikacji w ciągu kilku minut. Kiedy przeniosłem maszynę wirtualną z działającą aplikacją z pamięci masowej Veeam NFS do naszej sieci SAN, użytkownicy niczego nie zauważyli”.

Wykorzystując najnowsze technologie wirtualizacyjne, chmurowe i pamięciowe oraz integrując się z systemami czołowych dostawców pamięci masowej, takimi jak EMC, HP i NetApp, rozwiązanie Veeam Availability Suite zapewnia ciągłą dostępność nowoczesnego centrum danych.

Nowe funkcje w nadchodzącej wersji Veeam Availability Suite v8 to m.in.:

 • Integracja z rozwiązaniami NetApp – Funkcja Veeam Backup from NetApp SnapShot® pozwala działom IT tworzyć kopie zapasowe z migawek NetApp SnapShot™ co 15 minut lub częściej bez wpływu na środowisko produkcyjne. Opatentowana technologia pozwala na tworzenie kopii zapasowych 20-krotnie szybciej w porównaniu z konkurencyjnymi produktami. Funkcja Veeam Explorer™ for Storage Snapshots zapewnia bezpłatne przywracanie maszyn wirtualnych, plików systemu-gościa oraz aplikacji z systemów NetApp SnapShot, SnapMirror® i SnapVault®.

 • Integracja z EMC Data Domain Boost™ – znacząco skraca okno backupowe poprzez dostęp do ponad10-krotnie szybszej transformacji pliku kopii zapasowej. Umożliwia też tworzenie pełnych kopii zapasowych do 50% szybciej przy przepustowości sieci mniejszej nawet o 99%. Wsparcie dla łączności Fibre Channel umożliwia kopiowanie danych do systemów Data Domain bez obciążania sieci LAN.

 • Veeam Explorer for Microsoft SQL – pozwala użytkownikom szybko przywracać poszczególne bazy danych w pierwotnej albo nowej lokalizacji. Umożliwia też przywracanie systemu do żądanego punktu w czasie, a nawet do konkretnych transakcji poprzez kopiowanie i odtwarzanie dziennika transakcji.

 • Ulepszona replikacja – nowa wersja dodaje wbudowaną akcelerację WAN do zadań replikacji i umożliwia użytkownikom replikację z wykorzystaniem plików kopii zapasowej, a nie infrastruktury wirtualnej. Co więcej, administratorzy IT mogą wykorzystać nowe plany przełączania awaryjnego i wykonywać zaplanowane przełączenia, aby przeprowadzić migrację bez utraty danych, a co za tym idzie poprawić wskaźniki RTPO.

Źródło: Veeam Software