F-Secure Freedome – jeden przycisk do cyfrowej wolności

F-Secure Freedome zapewnia szyfrowane i anonimowe surfowanie po Internecie i nie gromadzi żadnych osobistych danych użytkowników.

F-Secure przedstawia najnowszy program z linii aplikacji chroniących prywatność użytkowników w sieci – Freedome. Fińska firma oferuje użytkownikom anonimowość w trakcie surfowania po Internecie, połączoną z wyjątkową ochroną połączenia i przeglądania. Aplikacja zabezpiecza również przed szkodliwym oprogramowaniem i próbami namierzania połączenia. Działający w chmurze lekki klient nie gromadzi o użytkowniku żadnych danych, a więc pozostaje on anonimowy również dla F-Secure.

Miesiące po rewelacjach Snowdena pokazały, że aby zachować prywatność i bezpieczeństwa w Internecie, potrzeba czegoś więcej, niż tylko mocnych haseł. Wśród przecieków znalazły się informacje o rządach gromadzących numery IP użytkowników, dane o lokalizacji urządzeń oraz namierzanie plików cookies. Poza instytucjami państwowymi internautów namierzają również firmy zajmujące się sprzedażą reklam oraz specjaliści od gromadzenia szczegółowych baz danych. To wystarczy, by wkurzyć każdego użytkownika ceniącego swoją prywatność. Ale dzięki F-Secure Freedome wraz z naciśnięciem jednego guzika każdy może rozwiązać cztery główne problemy związane z ochroną prywatności online.

1. Niezabezpieczona komunikacja. Nieszyfrowane połączenia narażają internautów na śledzenie poczty email i szpiegowanie aktywności online. Publiczne sieci WiFi nie zapewniają bezpieczeństwa prywatnych danych, nawet jeśli wymagają podania hasła. Hakerzy mogą skraść dane logowania i inne osobiste informacje poprzez skanowanie ruchu publicznych WiFi lub podstawienie swojej własnej sieci. Ochrona połączenia we Freedome chroni prywatność użytkownika dzięki szyfrowaniu i działa jak VPN. To tak, jakby używało się protokołu https na każdej stronie, którą się odwiedza.

2. Śledzenie i profilowanie. Z jakąkolwiek witryną się łączysz, cokolwiek robisz w sieci, jesteś śledzony a dane o tobie są gromadzone przez strony, które odwiedzasz, aplikacje, które pobierasz i wyszukiwarki, z których korzystasz. Freedome sprawia, że użytkownicy stają się anonimowi poprzez blokowanie namierzania z poziomu stron WWW i aplikacji. Dzięki temu marketerzy nie są stanie zobaczyć danych, na których im zależy, a które Ty chcesz zachować dla siebie.

3. Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Bez dodatkowej warstwy chroniącej prywatność, strony internetowe sa w stanie określić, w którym miejscu na świecie się znajdujesz. Każde urządzenie ma unikalny adres IP, który wskazuje jego ogólne fizyczne położenie, zainstalowany system operacyjny i inne dane. Freedome maskuje adres IP użytkownika i pozwala mu na skorzystanie z IP przypisanych dla wybranych krajów, a więc nikt nie jest w stanie namierzyć faktycznej lokalizacji urządzenia. W chwili obecnej użytkownicy mogą używać adresów IP Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Finlandii. Więcej państw pojawi się wkrótce.

Możliwość wyboru wirtualnej lokalizacji oznacza, że podróżnicy czy obcokrajowcy mogą mieć dostęp do treści ze swojego kraju, które w innym wypadku mogą być niedostępne. Co więcej, niektóre serwisy e-commerce podnoszą ceny swoich produktów w zależności od tego, z jakiego kraju się łączysz – często dotyczy to cen biletów lotniczych lub pokoi hotelowych. Z Freedome można wyrwać się z ograniczeń, jakie nakłada geografia.

4. Hakerzy, szkodliwe programy i niebezpieczne strony. Większość złośliwego oprogramowania tworzona jest z chęci zysku – hakerzy chcą dostać się do urządzenia, skraść dane finansowe lub osobiste informacje, albo po prostu przechytrzyć użytkownika, sugerując, że musi zapłacić za coś więcej, niż powinien. Aby chronić tożsamość, dane z konta bankowego i swoje urządzenia, internauci potrzebują pakietu bezpieczeństwa online. Ochrona przed wirusami i ochrona przeglądania zawarte we Freedome zabezpieczają użytkowników przed cyberprzestępcami.

Prawdziwa prywatność online

Freedome nie ogranicza się tylko do funkcji, jakie aplikacja pełni. Działanie Freedome rozciąga się również na to, że nie gromadzi żadnych osobistych danych o użytkownikach. Program nie zapisuje ruchu sieciowego, nazw użytkownika czy kontaktów zebranych na urządzeniu. Nie jest wymagana rejestracja i Freedome nie ma dostępu do danych na urządzeniu użytkownika. Użytkownicy Freedome są całkowicie anonimowi – nawet dla F-Secure.

Niektórzy mówią, że utrata prywatności to cena, jaką płacimy za życie w cyfrowym świecie

– mówi Samu Konttinen, wice prezes odpowiedzialny za produkty Consumer Security w F-Secure.

My mówimy – w żadnym wypadku. My, Finowie, kochamy technologię i prywatność i twierdzimy, że obie rzeczy mogą istnieć jednocześnie. Jeśli chcesz odzyskać swoją wolność online i chronić swoją prywatność, dołącz do ruchu Freedome.

Freedome ustanawia nowy standard łatwości obsługi dzięki intuicyjnemu projektowi interfejsu użytkownika. Jeden przycisk wystarczy, bo chronić urządzenie, na którym aplikacja jest zainstalowana. Freedome to produkt nowej generacji chroniący prywatność i zabezpieczający użytkownika przed szkodliwym programami, który jest w pełni połączony z chmurą bezpieczeństwa F-Secure. Łączność ta umożliwia stałe aktualizacje, nie obciąża urządzenia i jest skuteczna w działaniu.

Darmowa wersja próbna dostępna w Google Play

F-Secure Freedome dostępny jest w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Łacińskiej, Europie i Rosji na platformie Android (4.0.3 i późniejsze) oraz iOS (7.0 i późniejsze). Wersje na systemy Windows i Mac pojawią się w wkrótce.

Źródło: F-Secure