8 kwietnia przestały pojawiać się nowe łatki i aktualizacje dla Microsoft Windows XP, co może stanowić wyzwanie dla bezpieczeństwa osób i firm korzystających z tego popularnego systemu operacyjnego. Potencjalnie zagrożonych jest aż 30 proc. wszystkich użytkowników pecetów.

8 kwietnia 2014 r. Microsoft zaprzestał aktualizacji zabezpieczeń dla wydanego w 2001 roku systemu Windows XP, co oznacza, że może stać się on bardzo atrakcyjnym celem ataków złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy mogą wykorzystać ten fakt jako wyjątkową okazję do infiltracji przedsiębiorstw i osób prywatnych, korzystających z tego systemu operacyjnego, którzy nie zdążą zabezpieczyć się na czas.

Według danych Smart Protection Network aż 32 proc. wszystkich komputerów wciąż pracuje na systemie Windows XP. Oznacza to, że niemal co trzeci komputer na świecie może stać się potencjalnym celem ataku. Biorąc pod uwagę fakt, że z jednego komputera korzysta zwykle więcej niż jedna osoba, skala tego zagrożenia może być znacząca. Dlatego osoby korzystające z systemu Windows XP, które nie zadbają o jego bezpieczeństwo, mogą narazić na cyberataki nie tylko siebie, ale również innych użytkowników.

„Każdy nieodpowiednio zabezpieczony system stanowi zagrożenie nie tylko dla osób bezpośrednio z niego korzystających, ale także dla innych użytkowników Internetu. Windows XP jest drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, dlatego w trosce o wspólne bezpieczeństwo tak ważna jest edukacja związana z zakończeniem wsparcia producenta dla tego rozwiązania.”

– mówi Rik Ferguson, Global VP Security Research w Trend Micro.

Wybór systemu operacyjnego zwykło się postrzegać jako prywatną (lub biznesową) decyzję.

Jak zauważają specjaliści, w tym przypadku jest jednak inaczej, gdyż użytkownicy Windows XP mogą stanowić większe zagrożenie dla innych, niż dla siebie. Dlatego, według ekspertów, należałoby wprowadzić specjalne przepisy, zmuszające użytkowników tego systemu do zadbania o bezpieczeństwo własnego komputera.

Christopher Budd, Global Threat Communication Manager w Trend Micro sugeruje, że jeśli znamy osobę, która korzysta z systemu Windows XP, powinniśmy uświadomić jej istotę problemu.

„Jeśli widzisz, że np. twój lekarz używa systemu Windows XP, powinieneś mieć świadomość, że dane osobowe twoje oraz innych pacjentów mogą być bezpośrednio zagrożone. Alarmując o tym problemie, możesz zaoszczędzić potencjalnych kłopotów sobie i innym w przyszłości.”

- wyjaśnia Budd.

Co należy zrobić, aby ochronić siebie i innych?

  • Przejdź na system Windows 8.1. Korzystając z funkcji zastępczego „menu startowego” w trybie restartu do pulpitu, możesz w dalszym ciągu pracować w środowisku, do którego jesteś przyzwyczajony.

  • Przejdź na Windows 7, ale upewnij się, że masz zainstalowany najnowszy Service Pack (aktualnie SP1).

  • Przejdź na Mac OS lub Chromebook, jeśli korzystasz z aktualnej wersji systemu.

Źródło: Trend Micro