Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Kwestia zaufania — jak będzie wyglądała prywatność cyfrowa w najbliższej dekadzie?

Postępująca na świecie cyfryzacja sprawia, że wiele usług w coraz większym stopniu opiera się na danych. Gromadzenie informacji osobowych użytkowników umożliwia poprawę oferowanych usług oraz odczuć klientów, lecz z drugiej strony pociąga za sobą dodatkowe ryzyko oraz zagrożenia online. Kilka incydentów w minionej dekadzie pokazuje, że mamy do czynienia nie tylko z ryzykiem, ale z realnym niebezpieczeństwem. W tym kontekście spróbujmy zastanowić się nad kwestią zagrożenia prywatności w najbliższej dekadzie.

 

Pięć trendów IT, które zmienią biznes w 2020 r. i nie tylko

Firmy, niezależnie od swojego rozmiaru, wciąż eksplorują takie obszary jak usługi cyfrowe, Internet Rzeczy czy technologie uczenia maszynowego w celu zwiększenia produktywności oraz wydajności. Jednocześnie, aby zapewnić sobie odpowiednie bezpieczeństwo IT, potrzebują dodatkowej wiedzy eksperckiej i powierzają to zadanie wyspecjalizowanemu dostawcy usług z zewnątrz. Wyzwanie związane z prywatnością i bezpieczeństwem danych przyjmie nową postać w 2020 r. ze względu na coraz większą liczbę źródeł danych i technologii gromadzących prywatne informacje klientów.

 

Fortinet przedstawia prognozy cyberzagrożeń na 2020 rok

Firma Fortinet przedstawiła prognozy zespołu FortiGuard Labs dotyczące krajobrazu zagrożeń w roku 2020 i późniejszym okresie. Eksperci Fortinet zaprezentowali w nich metody, które według nich będą stosować cyberprzestępcy w najbliższej przyszłości. Wskazano też ważne strategie, które pomogą firmom chronić się przed nadchodzącymi atakami.

 

Analiza FortiGuard: podatności w popularnych urządzeniach sieciowych

Analitycy bezpieczeństwa informują o luce w modemach kablowych wykorzystujących układy firmy Broadcom. Wada ta, nazwana Cable Haunt, może być obecna w ponad 200 milionach modemów w Europie. Zainstalowane w nich oprogramowanie układowe jest podatne na ataki odbicia DNS. Po wejściu na złośliwą stronę phishingową za pomocą przeglądarki na podłączonym do takiego modemu komputerze specjalnie spreparowany pakiet może wykorzystać lukę i umożliwić wykonanie dowolnych komend na modemie, przy jednoczesnym uzyskaniu pełnego dostępu do urządzenia. Badacze obawiają się, że stosujący te układy z niezabezpieczonym oprogramowaniem układowym producenci modemów kablowych automatycznie przenieśli tę podatność do swoich urządzeń. Tego typu słabe punkty należy jak najszybciej usunąć poprzez aktualizację firmware’u, a jeśli nie jest dostępna jego nowa wersja, zaprzestanie korzystania z takiego modemu.

 

Dzień Ochrony Danych Osobowych 2020: ograniczanie ryzyka w erze transparentności

Kwestie ochrony danych osobowych i prywatności do niedawna zajmowały jedynie wąską grupę specjalistów w przedsiębiorstwach i instytucjach. Jeśli ktoś nie był konsultantem ds. informatyki albo prawnikiem, nie interesował się zgodnością procedur z zasadami ochrony prywatności. W jaki sposób zatem udało się osiągnąć stan, w którym wiele organizacji jest prawnie zobowiązanych do zatrudnienia inspektora ochrony danych? Dlaczego menedżerowie tak bardzo interesują się strategią ochrony danych i polityką prywatności swoich przedsiębiorstw?

 

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 1/2020:

 • Aktualności
 • Kwestia zaufania — jak będzie wyglądała prywatność cyfrowa w najbliższej dekadzie?
 • Pięć trendów IT, które zmienią biznes w 2020 r. i nie tylko
 • Fortinet przedstawia prognozy cyberzagrożeń na 2020 rok
 • Informatyczny chaos rajem dla cyberprzestępców
 • Analiza FortiGuard: podatności w popularnych urządzeniach sieciowych
 • Red Hat: trendy w IT, na które warto zwrócić uwagę w roku 2020
 • Dzień Ochrony Danych Osobowych 2020: ograniczanie ryzyka w erze transparentności
 • Polskie firmy pod cyberostrzałem – kalendarium cyberzagrożeń na 2020 rok
 • Siedzimy na żyle złota? Nasze dane już dziś są warte fortunę, ale w przyszłości będą znacznie bardziej wartościowe
 • Barracuda – prognozy na 2020 r.
 • W pułapki wpadają ludzie, czyli jak ochronić pracowników i firmowe dane przed nowymi cyberzagrożeniami
 • Cisco przedstawia trendy technologiczne na 2020 rok i niedaleką przyszłość
 • Dezinformacja, kradzieże danych, paraliż systemów – sektor publiczny na celowniku cyberprzestępców


Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się lub zarejestruj by pobrać kwartalnik w wersji elektronicznej albo zaprenumerować wydanie drukowane.