Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Powrót do biura: jak zadbać o cyberbezpieczeństwo podczas powrotu personelu do pracy stacjonarnej

Przejście na pracę zdalną było trudne, jednak powrót do biura może okazać się równie problematyczny. Organizacje będą musiały cofnąć niektóre zmiany, co może być równie skomplikowane jak ich wdrożenie. Trzeba będzie również ponownie zabezpieczyć usługi wewnętrzne oraz spełnić potrzeby pracowników dotyczące rozwiązań, do których przyzwyczaili się podczas lockdownu. Rozważenia wymaga wiele kwestii, dlatego w tym artykule wymienię kilka działań dotyczących cyberbezpieczeństwa, które mogą pomóc firmom w odpowiednim rozłożeniu sił.

Stacje paliw i nie tylko: dlaczego cyberbezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet dla infrastruktury przemysłowej

Poprawa ogólnego poziomu cyberbezpieczeństwa wymaga również bardziej fundamentalnego podejścia obejmującego działania długoterminowe. Oznacza to przestrzeganie standardów przemysłowych dla kontroli bezpieczeństwa informacji, takich jak IEC 62443, NIST, NERC CIP itd. Organizacja powinna również regularnie przeprowadzać testy penetracyjne lub analizę bezpieczeństwa w celu zidentyfikowania luk w zabezpieczeniach oraz problemów dot. bezpieczeństwa informacji, zanim zostaną przez kogoś wykorzystane. I oczywiście przestrzegać wszystkich zalecanych środków w celu usunięcia takich luk.

BGP, DNS i kruchość naszych systemów krytycznych. Awaria Facebooka – spekulacje: DNS i BGP w grze

Serwisy Facebooka doświadczyły poważnej, sześciogodzinnej awarii. Usterka rozlała się na usługi powiązane z Facebookiem, w tym na komunikatory WhatsApp i Instagram oraz okulary Oculus VR. Biorąc pod uwagę skalę wydarzenia, przybliżamy zagadnienia wiążące się z problematyką niektórych technologii internetowych, na których tak mocno polegamy w życiu prywatnym i biznesie.

Niewielkie zasoby wodne w Polsce wymagają szczególnej ochrony, także z uwagi na zainteresowanie cyberprzestępców

Zatrucie morskiej fauny i flory w efekcie przejęcia kontroli nad systemami oczyszczalni ścieków w Australii – tak przebiegał pierwszy cyberatak na instalacje wodne, od którego minęło 20 lat. Od tego momentu odnotowano liczne inne próby ataków na instalacje tego typu, a potencjalne konsekwencje wielu z nich, w tym skażenie wody pitnej, mogły dotknąć dziesiątki tysięcy ludzi. – Sektor wodno-kanalizacyjny pozostaje jednym z najbardziej krytycznych w strukturze państwa, przyciągając uwagę cyberprzestępców – wskazują eksperci Stormshield, wytwórcy rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych.

Jak przetestować plan usuwania skutków katastrofy, a przy okazji cały zespół

Plany usuwania skutków katastrofy (Disaster Recovery ― DR) są dziś centralnymi mechanizmami ochrony środowisk informatycznych przedsiębiorstw przed różnego rodzaju zagrożeniami, od ataków hakerskich po klęski żywiołowe. W sytuacji gdy ataku ransomware spodziewa się 6 na 10 firm, które dotąd go nie doświadczyły, a ponad połowa z nich (54%) wskazuje, że cyberataki są obecnie zbyt zaawansowane, aby je zatrzymać, niezwykle ważne staje się testowanie planów DR . Niestety, nie jest to powszechna praktyka. Specjaliści w centrach przetwarzania danych są tak przeciążeni pracą, że nie mają ani czasu, ani narzędzi, aby przeprowadzać takie testy częściej.

Ransomware – szybsze, trudniejsze do wykrycia i bardziej szkodliwe. Przewodnik po nowoczesnej obronie

Ataki ransomware stały się ciężarem finansowym i poważnym zagrożeniem dla infrastruktury o krytycznym znaczeniu. Nowoczesne oprogramowanie tego typu sprawdza, gdzie jest, może się usunąć, ukryć, uśpić lub samoistnie zniszczyć. Omija filtry narzędzi antywirusowych i wyłącza narzędzia obrony. Samodzielnie się szyfruje i rozpakowuje. Używa także narzędzi i funkcji systemu Windows do własnych potrzeb skanowania.

Jak kształcić nowe pokolenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa

W ciągu ostatnich 10 lat charakter zagrożeń naprawdę się zmienił. Obecnie mamy do czynienia ze skutecznymi i zaawansowanymi technicznie cyberprzestępcami — nie tylko uruchamiają oni skrypty, ale dysponują wyrafinowanymi narzędziami. Nie wszyscy spoza naszej branży rozumieją poziom umiejętności, które są potrzebne, aby przeciwdziałać cyberprzestępczości.

Jak świat walczy z cyberprzestępczością? Globalne sojusze i dzielenie się wiedzą

Współczesne cyberzagrożenia stają się coraz bardziej wyrafinowane, a prowadzenie ataków typu ransomware przenoszone jest na model bazujący na sieciach afiliacyjnych i usługach. Przestępcy wiedzą, że ich biznes wart jest biliony dolarów, a jednocześnie szanse na złapanie przez policję są dość niskie, ponieważ siatki cyberprzestępcze rozciągają się ponad granicami państw. W takiej sytuacji ich zwalczanie to wspólny wysiłek ekspertów ds. bezpieczeństwa, organów ścigania, rządów, biznesu i całego społeczeństwa.

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 4/2021:

 • Aktualności
 • Powrót do biura: jak zadbać o cyberbezpieczeństwo podczas powrotu personelu do pracy stacjonarnej
 • Stacje paliw i nie tylko: dlaczego cyberbezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet dla infrastruktury przemysłowej
 • Kwestie bezpieczeństwa głównym powodem, dla którego firmy nie wdrażają chmury obliczeniowej
 • BGP, DNS i kruchość naszych systemów krytycznych. Awaria Facebooka – spekulacje: DNS i BGP w grze
 • Chmura nad Wisłą – tak, ale powoli. Jak półtoraroczne doświadczenie pracy zdalnej rozbudziło świadomość i oczekiwania
 • Łańcuch dostaw oprogramowania sposobem na cyberatak? Niestety coraz częściej tak. Jak się przed tym ustrzec?
 • Niewielkie zasoby wodne w Polsce wymagają szczególnej ochrony, także z uwagi na zainteresowanie cyberprzestępców
 • Co zrobić, aby cyberprzestępczość była traktowana jak każdy inny rodzaj przestępczości, a hakerom nie opłacało się atakować?
 • Jak przetestować plan usuwania skutków katastrofy, a przy okazji cały zespół
 • Ransomware – szybsze, trudniejsze do wykrycia i bardziej szkodliwe. Przewodnik po nowoczesnej obronie
 • Jak kształcić nowe pokolenie specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa
 • Jak świat walczy z cyberprzestępczością? Globalne sojusze i dzielenie się wiedzą
 • Branża handlowa najbardziej dotknięta przez ransomware – badanie Sophos


Przypominamy aby móc pobierać magazyn w wersji elektronicznej wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się aby pobrać magazyn w wersji elektronicznej.
Jeśli nie masz konta zarejestruj się aby pobrać magazyn w wersji elektronicznej.