Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Czy dobrze jest mieć od razu wszystko? Wskazówki dla małych przedsiębiorstw dotyczące wyboru rozwiązania EDR, które spełnia ich potrzeby

Ataki na małe i średnie przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, co oznacza, że tradycyjne mechanizmy ochrony punktów końcowych nie są w stanie sobie z nimi łatwo poradzić. Dlatego wykrycie incydentu w odpowiednim momencie ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania potencjalnie negatywnego wpływu. To jednak wymaga doskonalszej widoczności punktów końcowych, analizy podejrzanych działań oraz zrozumienia procesów, jakie mają miejsce podczas przeprowadzania ataków.

 

Własność intelektualna małej firmy: dlaczego należy ją chronić?

Własność intelektualna to podstawa każdej organizacji, zwłaszcza w przypadku małych firm. Strategiczne zarządzanie aktywami niematerialnymi firmy – np. znakami handlowymi, prawami autorskimi, tajemnicami biznesowymi oraz patentami – może spowodować, że mała, lokalna firma stanie się rozpoznawana na świecie. Rozwijając i chroniąc własne, najlepsze w swojej klasie technologie i produkty, może osiągnąć pozycję lidera rynku oraz eksperta branży, zdobywając tym samym znaczącą klientelę.

 

Przez szczoteczkę do zębów do firmowej poczty – jak dbać o cyberbezpieczeństwo firmy w dobie Internetu Rzeczy

Większość przedstawicieli biznesu rozumie, jak ważne jest zabezpieczenie służbowych komputerów i smartfonów. Niestety cyberprzestępcy wciąż szukają luk w zabezpieczeniach i nowych sposobów na uzyskanie dostępu do firmowych danych. Na ataki coraz częściej narażone są urządzenia wykorzystujące Internet Rzeczy.

 

Trendy technologiczne według Cisco na rok 2021 i kolejne lata

W minionym roku technologie przyszłości stały się naszą codziennością szybciej niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Zastanawiając się, jak będzie wyglądał rok 2021, musimy brać pod uwagę, że trendy prognozowane nawet na odległą przyszłość mogą się ziścić szybciej, niż nam się wydaje.

 

Od botnetów do phishingu – przegląd zagrożeń w 2020 roku

Nikt nie mógł przewidzieć zmian, jakich wprowadzenie we własnym środowisku IT okazało się konieczne w 2020 roku. Dotyczą one nie tylko architektury sieci, ale także zmieniającej się strategii cyberataków, co wpłynęło na to, że charakter zagrożeń stał się bardziej dynamiczny i złożony niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu firmom trudno jest przeznaczyć niemałe środki wystarczające na wdrożenie skutecznych rozwiązań ochronnych, ponieważ borykają się z problemami operacyjnymi spowodowanymi nagłym przejściem na model pracy zdalnej. Tymczasem wciąż obfite żniwa zbiera szyfrujące dane i wymuszające okup oprogramowanie ransomware, zaś do jego instalacji i aktywacji innych ataków cyberprzestępcy nadal z powodzeniem stosują socjotechnikę.

 

Ochrona danych sprawą najwyższej wagi w erze cyfrowej służby zdrowia i rosnącego zagrożenia atakami ransomware

Zagrożenie dla zdrowia publicznego całkowicie zmieniło sposób funkcjonowania społeczeństw i gospodarek na całym świecie. Służba zdrowia, która musi zapewnić intensywną opiekę medyczną znacznie większej liczbie pacjentów, jest przeciążona. Z drugiej strony rewolucjonizuje ją także cyfrowa transformacja. Takie innowacje jak cyfryzacja usług o znaczeniu krytycznym otwierają przed tym sektorem nowe możliwości. Rozwój cyfrowych usług medycznych spowodował jednak lawinowy wzrost ilości danych, które są narażone na nowe, zaawansowane zagrożenia cybernetyczne.

 

Internet Rzeczy słabym ogniwem przemysłu

Każdego dnia podejmowanych jest nawet 230 tysięcy prób cyberataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie1. Skala zagrożeń, dotyczących także biznesu oraz przemysłu, stale rośnie. Słabym ogniwem w sieci może być nie tylko komputer czy drukarka, ale też inteligentne oświetlenie, czujniki czy system sterujący klimatyzacją. Eksperci wskazują na konieczność ochrony Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT) oraz utworzenia międzynarodowych norm bezpieczeństwa inteligentnych urządzeń i systemów.

 

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 4/2020:

 • Aktualności
 • Czy dobrze jest mieć od razu wszystko? Wskazówki dla małych przedsiębiorstw dotyczące wyboru rozwiązania EDR, które spełnia ich potrzeby
 • Własność intelektualna małej firmy: dlaczego należy ją chronić?
 • FortiGuard Labs przewiduje znaczny wzrost skali i szybkości ataków podejmowanych przeciwko inteligentnej infrastrukturze brzegowej
 • Przez szczoteczkę do zębów do firmowej poczty – jak dbać o cyberbezpieczeństwo firmy w dobie Internetu Rzeczy
 • Trendy technologiczne według Cisco na rok 2021 i kolejne lata
 • Pożegnaliśmy 2020 rok i z nadzieją weszliśmy w 2021. Co było i co nas czeka według OVHcloud?
 • Od botnetów do phishingu – przegląd zagrożeń w 2020 roku
 • Polskie firmy powyżej światowej średniej w dobrych cyberpraktykach – badanie Sophos
 • Ochrona danych sprawą najwyższej wagi w erze cyfrowej służby zdrowia i rosnącego zagrożenia atakami ransomware
 • Internet Rzeczy słabym ogniwem przemysłu


Przypominamy aby móc pobierać magazyn w wersji elektronicznej wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się aby pobrać magazyn w wersji elektronicznej.
Jeśli nie masz konta zarejestruj się aby pobrać magazyn w wersji elektronicznej.