Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Praca w branży cyberbezpieczeństwa: intratne stanowiska oraz umiejętności ułatwiające rozwijanie kariery

Za każdą technologią zawsze stoi człowiek, dlatego stosowanie jakiejkolwiek technologii czy narzędzia cyberbezpieczeństwa w biznesie bez odpowiednich specjalistów nie jest możliwe. Problemem raczej nie jest brak talentów czy obiecujących młodych ludzi, którzy chcą pracować w branży cyberbezpieczeństwa. Wiele stanowisk potrzebujących nowych ekspertów mieści się w obszarach, które pozostają nierozpoznane, a tym samym powstaje problem niedoboru odpowiednich specjalistów. Aby wykorzystać pojawiające się szanse, osoby chcące wyrealizować się zawodowo w dziedzinie cyberbezpieczeństwa powinny wiedzieć, jaką specjalizację wybrać i jakie umiejętności rozwijać.

 

Przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji: bitwa o wyeliminowanie uprzedzeń, etykę i transparentność

W rozwoju sztucznej inteligencji reguły, na których opiera się podejmowanie decyzji, nieustannie zmieniają się, a technologia powiela ludzkie uprzedzenia. Maszyny są obiektywne, ale ludzie już nie. Podczas podejmowania decyzji SI wykorzystuje dane, a zatem może podejmować działania tylko na podstawie dostępnych informacji. Na przykład inteligentny mikrofon nie zaczyna sam z siebie zastanawiać się, w jaki sposób ułatwić użytkownikowi życie. Może natomiast przedstawić sugestie na podstawie swoich „rozmów” z użytkownikiem lub, jeśli wprowadzono nowy algorytm, za sprawą jego autora.

 

Jak skutecznie walczyć z zagrożeniem wynikającym z Shadow IT

Przesyłanie poufnych dokumentów za pomocą nieautoryzowanych przez dział IT narzędzi, pobieranie aplikacji na podłączony do firmowej sieci telefon czy praca na prywatnym laptopie, w którym nie zainstalowano programu antywirusowego, narażają organizację na ogromne niebezpieczeństwo związane z wyciekiem danych firmowych i zainfekowanie sieci korporacyjnej. Zjawisko to przyczynia się do niekontrolowanego rozwoju infrastruktury informatycznej i otwiera furtkę cyberprzestępcom, umożliwiając uzyskanie wglądu w sieć korporacyjną. Jak podaje Cisco2, duże przedsiębiorstwa korzystają średnio z ponad 1200 usług w chmurze, a nawet 98% z nich może pochodzić z nieautoryzowanego źródła. Natomiast Gartner przewiduje3, że w 2020 r. już jedna trzecia udanych ataków będzie miała swój początek właśnie w Shadow IT. Jakie kroki powinny podjąć firmy, aby zapobiec zagrożeniom wynikającym z tego niebezpiecznego zjawiska?

 

Firmy masowo zamykają centra danych

Nakłady na tradycyjne centra danych, podobnie jak na własne serwerownie, topnieją. A jeszcze dekadę temu twierdzono, że własna placówka jest inwestycją, która przyniesie zwrot w ciągu 10 lat . Centrum danych podlega jednak tym samym prawidłom co inne inwestycje – musi na siebie zarabiać.
Kiedyś własny serwer pod biurkiem i centrum danych za ścianą wydawały się podstawą poważnego biznesu. Przy dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się potrzebach firm przerośnięta czy niewykorzystywana infrastruktura, która się amortyzuje, jest obciążeniem. A poczynione w ten sposób inwestycje wpływają na rentowność organizacji w przyszłości. O ile więc wcześniej kwestią spędzającą sen z powiek CIO było pytanie, jak zbudować kluczowe aplikacje, teraz brzmi ono: gdzie je rozwijać?

 

Phishing największym zagrożeniem w 2020 roku

Aż 96 proc. firm na świecie wskazało phishing jako największe zagrożenie dla ich organizacji w 2020 roku. Z kolei 76 proc. firm uważa, że równie dużym zagrożeniem w nadchodzącym roku będzie pracownik, który nie potrafi rozpoznać wiadomości phishingowej, i nieświadomie kliknie złośliwe linki – wynika z niedawnych badań1 firmy doradczej KnowBe4. Biorąc pod uwagę, że według danych2 firmy Intel Security zaledwie 3 proc. użytkowników internetu potrafi rozpoznać e-maila wykorzystywanego do ataku, obawy firm są w pełni zasadne. Przed phishingiem można się jednak obronić, a w jaki sposób to robić, można przeczytać w opublikowanym przez serwis Domeny.pl e-booku pt. „Phishing – nie daj się złowić”.

 

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 4/2019:

 • Aktualności
 • Praca w branży cyberbezpieczeństwa: intratne stanowiska oraz umiejętności ułatwiające rozwijanie kariery
 • Przyszłość rozwoju sztucznej inteligencji: bitwa o wyeliminowanie uprzedzeń, etykę i transparentność
 • Jak skutecznie walczyć z zagrożeniem wynikającym z Shadow IT
 • Firmy masowo zamykają centra danych
 • Phishing największym zagrożeniem w 2020 roku
 • Technologiczne prognozy firmy Veeam na rok 2020
 • Dyrektywa PSD2 – jak to jest z tym bezpieczeństwem i ciągłością usług?
 • Kwartalny raport Fortinet: cyberprzestępcy zmieniają priorytety i rzadziej stosują phishing
 • Co nas atakuje w Sieci? Badanie na temat najczęstszych sposobów i źródeł ataków na polskie strony internetowe
 • Wyróżnione zagrożenie: nieefektywne reagowanie na incydenty
 • Zwrot z inwestycji w ochronę IT: wewnętrzne centra operacji bezpieczeństwa zmniejszają o połowę koszty incydentu ponoszone przez przedsiębiorstwo


Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się lub zarejestruj by pobrać kwartalnik w wersji elektronicznej albo zaprenumerować wydanie drukowane.