Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Jak założyć startup, który przetrwa: główne kroki w pierwszym roku działalności

Założenie firmy to jedno z najtrudniejszych wyzwań, z jakimi można się spotkać. Według amerykańskiego biura statystyki pracy (Bureau of Labor Statistics1) 39%-45% nowych firm upada w ciągu pierwszych czterech lat działalności. Szczególnie krytyczny dla każdej firmy okazuje się pierwszy rok, w którym musi ona uruchomić wszystkie nowe procesy. W podobnej sytuacji znalazłem się, gdy zacząłem pracę w firmie, która dopiero stawała się globalnym graczem na rynku bezpieczeństwa informatycznego..

 

Cztery zasady zarządzania danymi w chmurze

W 2018 r. przetwarzanie w chmurze po raz pierwszy w swojej historii wkroczyło w fazę początku stabilizacji oczekiwań1 na słynnym wykresie Gartner Hype Cycle, który przedstawia kolejne etapy dojrzewania technologii. To punkt zwrotny — chmura przestała być technologią, o której dyrektorzy oraz menedżerowie działów IT rozmawiają, ale niekoniecznie wdrażają, a stała się obowiązkowym „wyposażeniem” każdego przedsiębiorstwa cyfrowego.

 

Dlaczego warto wybrać europejską chmurę? Firmy budują pancerne sejfy na dane klientów, ale klucz oddają amerykańskim władzom

Dane są strategicznym paliwem dla firm i rządów, a ich przyrost otwiera szerokie spektrum możliwości, począwszy od innowacyjnych modeli biznesowych, przez łatwiejsze podejmowanie decyzji, po generowanie kolejnych okazji… Perspektywy te są w równej mierze ekscytujące, co przerażające. Firmy badają potencjał sztucznej nteligencji i wielkich zbiorów danych (ang. Biga Data) – tymczasem wydaje się, że nadal nie są świadome wrażliwości znacznej części danych ani celowości ich ochrony. I choć Europejczycy są generalnie zadowoleni z wejścia w życie dyrektywy RODO, wiele firm nie podziela tego entuzjazmu.

 

Rosnące zagrożenie ze strony poczty e-mail: czy komunikatory są rozwiązaniem?

W firmie Barracuda uważamy, że co dwie głowy, to nie jedna. Zgodnie z tą ogiką rozumiemy wartość, jaką mają opinie naszych partnerów dotyczące trendów branżowych. W ten sposób niedawno odkryliśmy, że w 2019 r. nasi dystrybutorzy kładą największy nacisk na bezpieczeństwo poczty elektronicznej1, ponieważ coraz częściej pomagają klientom w walce z atakami wykorzystującymi e-mail. W związku z tym zaczęliśmy się zastanawiać: co użytkownicy końcowi myślą o bezpieczeństwie poczty e-mail? Czy podzielają przekonania dystrybutorów? Czy również będą traktować je priorytetowo w ciągu następnych 12 miesięcy? – napisał w na swoim blogu2 Chris Ross, starszy wiceprezes ds. sprzedaży na rynkach międzynarodowych.

 

Latem rośnie liczba ataków phisingowych

Liczba prób oszustw phishingowych — czyli ataków z użyciem masowo wysyłanych e-maili, których celem jest skłonienie osoby np. do ujawnienia swoich poufnych danych, a nawet do dokonania przelewu na konto oszusta — ma charakter sezonowy i wyraźnie rośnie w miesiącach letnich. To zdanie ponad połowy z 1000 specjalistów ds. bezpieczeństwa przebadanych niedawno przez firmę Lastline. Wyniki tego badania potwierdza choćby niedawny masowy atak na użytkowników serwisu Fakturownia.pl czy obserwacja własnej skrzynki pocztowej.

 

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 3/2019:

 • Aktualności
 • Zamykanie luki między innowacją a bezpieczeństwem: Kaspersky oferuje nową usługę przeznaczoną dla projektów klasy enterprise opartych na technologii blockchain
 • Dlaczego jednostki samorządowe są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców?
 • Brak wsparcia dla Windows 7 nie oznacza problemów dla biznesu
 • Jak założyć startup, który przetrwa: główne kroki w pierwszym roku działalności
 • Czas zbudować model bezpieczeństwa dla urządzeń Internetu Rzeczy
 • Cztery zasady zarządzania danymi w chmurze
 • Nie będzie cyberbezpieczeństwa bez sztucznej inteligencji
 • Dlaczego warto wybrać europejską chmurę? Firmy budują pancerne sejfy na dane klientów, ale klucz oddają amerykańskim władzom
 • Rosnące zagrożenie ze strony poczty e-mail: czy komunikatory są rozwiązaniem?
 • Phishing: czym jest, jak mu zapobiec i co robić, gdy padniemy jego ofiarą?
 • Generacja C na brzegu sieci – jak na branżę IT wpłynie edge computing?
 • Kwartalny raport Fortinet: wzmożona aktywność cyberprzestępców
 • Dlaczego dostawcy usług w chmurze są niezastąpieni? Istnieją co najmniej cztery powody
 • Latem rośnie liczba ataków phishingowych
 • 1/3 małych firm uważa cyberataki za największe wyzwanie dla biznesu
 • Sektor finansowy na celowniku ransomware’u


Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się lub zarejestruj by pobrać kwartalnik w wersji elektronicznej albo zaprenumerować wydanie drukowane.