Kwartalnik DLP expert jest wydawnictwem bezpłatnym.

 

Pięć czynników kształtujących ewolucję programów szkoleniowych w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa

Firmy muszą wyjaśnić swoim pracownikom, po czym rozpoznać niebezpieczne sytuacje, oraz nauczyć ich, jak odpowiednio zareagować. Niezbędnej higieny w obszarze cyberbezpieczeństwa mogą uczyć specjalne programy szkoleniowe. Aby dały one pożądane wyniki, powinny spełniać współczesne wymagania oraz być zgodne z aktualnymi trendami w edukacji korporacyjnej. Wpływ na ewolucję szkoleń w zakresie świadomości zagrożeń IT miały liczne czynniki, takie jak rozwój nowych technologii czy zmiany w kulturze organizacyjnej. Jakie trendy będą kształtować edukację korporacyjną dotyczącą cyberbezpieczeństwa w najbliższej przyszłości?

 

Czego pandemia może nauczyć małe firmy i dlaczego czas zmienić podejście do technologii

W wielu krajach małe firmy stanowią najliczniejszą grupę — zatrudniają one miliony pracowników oraz wnoszą ogromny wkład w globalną gospodarkę. Podmioty tej skali stanowią około 90% populacji biznesowej i odpowiadają za ponad 50% zatrudnienia na całym świecie1. W uznaniu znaczenia tego sektora Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło 27 czerwca dniem mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, aby „uświadomić społeczeństwu wkład tych podmiotów w zrównoważony rozwój”. Dzisiaj, gdy wiele małych firm przechodzi trudny okres w związku z pandemią, tego rodzaju inicjatywy nabierają szczególnego znaczenia. Dla tych, które chcą wrócić do gry, nadszedł czas na wdrożenie w życie wyciągniętych wniosków oraz usprawnień, które pomogą im ruszyć do przodu.

 

Uprawnienia administratora przysparzają problemów organizacjom

Zarządzanie rozbudowaną infrastrukturą informatyczną w firmie nie należy do najłatwiejszych zadań administratora IT. W dużych organizacjach liczba punktów końcowych, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, drukarki, tablety czy smartfony, może być liczona w tysiącach. Jednym z większych problemów w takiej sytuacji jest zarządzanie dostępem do systemów i aplikacji. Brak kontroli nad uprawnieniami użytkowników może prowadzić do wielu nadużyć i często nieświadomego narażenia własnej organizacji na niebezpieczeństw

 

Cisco prezentuje 4 trendy z zakresu cyberbezpieczeństwa w nowej normalności

Pandemia sprawiła, że rola specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w biznesie znacznie wzrosła i stali się oni kluczowi dla rozwoju swoich organizacji. Plany, mające zapewnić ciągłość biznesu, które nie zawsze uwzględniały pracę zdalną, zostały poddane testowi. Działania, które stanowiły reakcję na bieżące wydarzenia, stały się elementem długoterminowych strategii. Tymczasem cyberprzestępcy wykorzystują pandemię, szukając nowych możliwości przeprowadzenia ataków, co sprawia, że bezpieczeństwo zyskuje obecnie jeszcze większe znaczenie.

 

Sektor edukacji łatwym celem dla cyberprzestępców

Prawie połowa polskich nauczycieli korzysta z pomocy internetu na zajęciach, głównie z języków i matematyki. Znacznie zwiększa to ryzyko cyberataku na wrażliwe dane i systemy. Już w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii ponad 75% uczelni i szkół średnich doświadczyło zagrożeń takich jak phishing czy złośliwe oprogramowanie. Pospiesznie wprowadzane w ostatnich miesiącach zdalne nauczanie dodatkowo zwiększyło podatność placówek oświaty na ataki. Konieczne jest zabezpieczenie wrażliwych informacji oraz cyberedukacja.

 

Jak chronić szkoły przed atakami ransomware w erze nauczania zdalnego?

W sektorze edukacji zaszły ostatnio ogromne zmiany odczuwalne dla nauczycieli, rodziców i uczniów, a także informatyków. Nie ulega wątpliwości, że ogólnoświatowy lockdown okazał się katalizatorem, który przyspieszył wprowadzenie do szkół nauczania zdalnego opartego na technologiach cyfrowych.

 

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu.

W numerze 3/2020:

 • Aktualności
 • Pięć czynników kształtujących ewolucję programów szkoleniowych w zakresie świadomości cyberbezpieczeństwa
 • Czego pandemia może nauczyć małe firmy i dlaczego czas zmienić podejście do technologii
 • Uprawnienia administratora przysparzają problemów organizacjom
 • Cisco prezentuje 4 trendy z zakresu cyberbezpieczeństwa w nowej normalności
 • Sektor edukacji łatwym celem dla cyberprzestępców
 • Jak chronić szkoły przed atakami ransomware w erze nauczania zdalnego?
 • Chmura dynamizuje rynek finansowy Czy doprowadzi do rewolucji?
 • Badanie Fortinet: przedsiębiorstwa muszą dostosować się do wyzwań związanych z bezpieczeństwem pracy zdalnej w długoterminowej perspektywie
 • Praca zdalna. Standardowe podejście do bezpieczeństwa to za mało
 • Transformacja cyfrowa w erze post-pandemicznej: open source pomaga uodpornić firmy na nieoczekiwane zdarzenia
 • Czego nauczyły nas cyberataki w dobie COVID-19?
 • Od zmniejszenia ryzyka po uzyskanie nowych możliwości
 • Kto zarobi najwięcej na przetwarzaniu danych na brzegu sieci?


Przypominamy aby otrzymywać prenumeratę wydania drukowanego wystarczy się zarejestrować.

Kwartalnik DLP Expert jest wydawnictwem bezpłatnym dostępnym w subskrypcji.

Zaloguj się lub zarejestruj by pobrać kwartalnik w wersji elektronicznej albo zaprenumerować wydanie drukowane.