Nazwa tytułowego oprogramowania zdradza to do czego zostało ono wyspecjalizowane. Oczywiście chodzi o szpiegowanie aktywności użytkownika bez jego wiedzy. Programy szpiegujące cieszą się coraz większą popularnością wśród cyberprzestępców, a także instytucji rządowych, ponieważ są w stanie dostarczyć im lukratywnych informacji na temat użytkowników zainfekowanych komputerów.

Spyware jest oczywiście typem złośliwego oprogramowania. Informacje jakie może zbierać są w zasadzie nieograniczone. Jednak największą popularnością cieszą się dane osobowe, loginy i hasła do kont bankowych jak i elektronicznych skrzynek pocztowych, numery kart płatniczych i wszystkie szczegóły z nimi związane, a także takie prozaiczne informacje jak zainteresowania użytkownika chociażby w postaci fraz wpisywanych do okna wyszukiwarki internetowej. Te najbardziej prymitywne informacje mogą zostać potem użyte do celów marketingowych.

Interesujący jest fakt, że przykładowe oprogramowanie spyware o nazwie FinFisher jest legalnie rozwijane i sprzedawane przez brytyjską firmę Gamma Internationl Gmbh. Jak informuje ona na stronie poświęconej projektowi FinFisher (http://www.finfisher.com/FinFisher/en/index.php) jest to oprogramowanie przeznaczone do użytku przez agencje rządowe. Zapewnia pełen dostęp do informacji przechowywanych na zainfekowanym komputerze, a także możliwość przejęcia kontroli nad systemem wraz z uruchomieniem na nim własnego kodu źródłowego.

W praktyce FinFisher jest w stanie ukryć się przed większością programów antywirusowych. Potrafi on włączać kamerę zamontowaną w komputerze, monitorować rozmowy prowadzone za pośrednictwem Skype oraz rejestrować klawisze wciskane przez nieświadomego użytkownika. Lista jego funkcjonalności jest dużo dłuższa. Szczegółowej analizie poddał go Claudio Guarnieri z rapid7.com

Generalnie oprogramowanie tego typu zużywa bardzo dużo zasobów komputera ofiary. W związku z czym może powodować niestabilność w działaniu uruchomionych aplikacji a nawet całego systemu operacyjnego często powodując jego awarie. Spyware wysyca także łącze internetowe, ponieważ wszystkie zebrane informacje są wysyłane do centrów kontroli.

Pozbycie się tego złośliwego oprogramowania często przysparza wielu kłopotów, bo często oprogramowanie antywirusowe sobie z tym nie radzi. W związku z tym do usuwania programów szpiegujących projektuje się oddzielne aplikacje takie jak Spyware Terminator lub PC Tools Spyware Doctor. Zatem może warto zastanowić się nad koniecznością przeskanowania naszego komputera w poszukiwaniu oprogramowania szpiegującego?